Cievna mozgová príhoda je najčastejšie akútne ochorenie nervového systému. Ide o závažný zdravotný stav, ktorý vyžaduje okamžitú lekársku pomoc. Vyskytuje sa náhle, často z úplného zdravia a bez známej príčiny. Oplatí sa preto vedieť, prečo mozgová príhoda vzniká a aké príznaky ju sprevádzajú.

Čo je to náhla cievna mozgová príhoda

Náhla cievna mozgová príhoda, bežne nazývaná mŕtvica alebo porážka, vzniká prerušením alebo významným spomalením prietoku krvi do nervového tkaniva mozgu. Nedokrvenie mozgu spôsobuje smrť mozgových buniek už v priebehu niekoľkých minút. V závislosti poškodeného miesta nastupuje rad klinických komplikácií, ktoré môžu vyústiť v závažné a trvalé následky.

 

Nedokrvenie môže spôsobiť zúženie ciev v mozgu v dôsledku krvnej zrazeniny alebo poškodenie cievy, ktoré zapríčiní krvácanie. Mozgové bunky, ktoré kvôli nedokrveniu odumrú, nie je možné zachrániť. Náhla cievna mozgová príhoda je často smrteľná, mnohí pacienti sú po jej prekonaní odkázaní na lôžko, majú ochrnutú časť tela a mnohé postihnutia, ktoré nemožno liečiť. V prípade mŕtvice je najdôležitejší rýchly zásah záchrannej služby.

 

Cievne mozgové príhody delíme na základe mechanizmu ich vzniku. Hlavné delenie zahŕňa ischemickú a hemoragickú cievnu mozgovú príhodu. Ischemická mozgová príhoda je spôsobená nedokrvením v dôsledku tvorby krvných zrazenín (trombóza). Väčšina prípadov mŕtvice je ischemická. Hemoragická alebo krvácavá mŕtvica je spôsobená poškodením a prasknutím cievy, najčastejšie v dôsledku hypertenzie.

Mozgová príhoda a jej príznaky

Príznaky mozgovej príhody sú výsledkom poruchy cirkulácie krvi. Nervové funkcie sú narušené a príznaky sa prejavujú v tých častiach tela, ktoré riadi poškodená oblasť mozgu. Bežné príznaky náhlej mozgovej príhody sú ľahko rozpoznateľné, patria medzi ne:

 

  • Problémy s rozprávaním a porozumením toho, čo hovoria iní. U pacienta sa vyskytuje zmätok, nezrozumiteľné slová alebo ťažkosti s porozumením reči.
  • Ochrnutie alebo znecitlivenie tváre, ruky alebo nohy. Môže sa vyvinúť náhle znecitlivenie, slabosť alebo ochrnutie. Často zasahuje iba jednu stranu tela alebo polovicu tváre. 
  • Problémy s videním jedného alebo oboch očí. Vyskytuje sa náhle rozmazané alebo začiernené videnie, v niektorých prípadoch zdvojené videnie.
  • Bolesť hlavy. Náhla a silná bolesť hlavy, ktorá môže byť sprevádzaná vracaním, závratmi alebo zmenami vedomia, môže naznačovať, že ide mozgovú príhodu.
  • Problémy s chôdzou. Bežná je strata rovnováhy, náhle závraty alebo strata koordinácie.

 

Príznaky náhlej cievnej mozgovej príhody môžu byť o niečo odlišné u žien. Často sa u nich vyskytuje nevoľnosť a zvracanie, dýchavičnosť, všeobecná slabosť, náhle zmeny správania, v niektorých prípadoch aj halucinácie. 

 

Ak na sebe alebo svojom blízkom spozorujete akékoľvek príznaky mozgovej príhody, je potrebné okamžite poskytnúť prvú pomoc a zavolať na tiesňovú linku záchrannej zdravotnej služby 155 alebo tiesňové číslo 112. Mŕtvica je významná lekárska pohotovosť a vyžaduje rýchle ošetrenie. Včasné opatrenia môžu znížiť trvalé poškodenie mozgu a ďalšie komplikácie spojené s mozgovou príhodou.

Koho ohrozuje mozgová príhoda?

Rizikové faktory náhlej cievnej mozgovej príhody sú zhodné s rizikovými faktormi srdcovocievnych chorôb. Ohrození sú ľudia s dlhodobo nezdravou životosprávou, obézni ľudia, fajčiari, pacienti s hypertenziou, ischemickou chorobou srdca a diabetici. Rizikovými faktormi sú aj pohlavie a vek. Mozgová príhoda najčastejšie postihuje mužov vo veku nad 55 rokov.

Prevencia a diagnostika

Preventívne opatrenia sú rovnaké ako pri väčšine kardiovaskulárnych ochorení. Základom je zdravý životný štýl, udržiavanie zdravej váhy a vhodná liečba existujúcich ochorení. Ak u pacienta vznikne podozrenie na mozgovú príhodu na základe príznakov, nasleduje neurologické vyšetrenie zamerané na poruchy citlivosti rôznych častí tela a orgánov ako aj okamžité CT vyšetrenie mozgu.

Aký užitočný bol tento príspevok?

Kliknutím na hviezdičku ohodnotíte článok

Priemerné hodnotenie 5 / 5. Počet hlasov: 2

Zatiaľ žiadne hodnotenie! Buďte prvý, kto ohodnotí tento príspevok.

admin
+