Migréna, bolesti hlavy, závrate, dvojité videnie, strata pamäte, vysoký krvný tlak, chronická únava. To všetko a aj iné veci môžu spôsobovať problémy s chrbticou. Čo robíme zle?

Návyky z detstva

Počas svojho rastu a vývoja majú deti často tendenciu hrbiť sa. Ani sedenie v školských laviciach väčšinou k zdravej chrbtici nepomáha. Školáci presedia v laviciach ešte počas základnej školy stovky hodín. Nie vždy sú tieto lavice a stoličky vhodné pre ich výšku. Zlé návyky sedenia máme teda často už od detstva. V niektorých prípadoch sa zakrivenie chrbtice objavuje už u detí. Neskôr v dospelosti má veľa z nás sedavú prácu. Dlhodobo tak zaťažujeme chrbticu nesprávnym posedom.

Následky nesprávneho sedenia

Následky nesprávneho sedenia môžu byť rôzne. Môže dochádzať k bolestiam krížovej chrbtice, či driekovej, hrudnej a krčnej časti. Zvyšuje sa napätie svalov a väzov chrbta, tzn. môže vás seknúť. V niektorých prípadoch dochádza k zhoršeniu trávenia a práce orgánov v brušnej dutine. Takto zvyknú byť prepojené aj chrbtica a srdce. Preťažujú sa medzistavcové platničky. Nesprávnou polohou sa kĺby rýchlejšie opotrebujú. Obmedzuje sa taktiež rozsah pohybu chrbtice. Nesprávne sedenie môže ďalej zapríčiniť plytké dýchanie a stuhnutie svalov hrudníka, chabé držanie tela a svalovú nerovnováhu. Zvyšuje sa fyzická a psychická únava. Zhoršuje sa koncentrácia a výkonnosť.

Neinvazívna liečba

Fyzioterapia, masáže a iné manuálne techniky sú vhodnou formou na odstránenie akýchkoľvek bolestí. Pri rôznych bolestiach chrbtice pomáha aj tejpovanie chrbta, resp. kinesiotaping. Je to neinvazívna liečivá metóda, čo znamená bez akéhokoľvek zásahu do tela. Tejp je farebná páska, ktorej materiálom je rozťažná bavlnená látka z vysokohodnotných vlákien. Lepivá časť je antialergická a bez obsahu latexu, ktorý niekedy spôsobuje alergie. Môžte sa s ním aj sprchovať a vydrží cca 7 dní. Aby bol účinný, musí sa aplikovať správne. Tejp sa rozťahuje a opäť vracia späť do pôvodnej veľkosti. Nie je pritom obmedzená sloboda pohybu. Dokáže uvoľniť napätie chrbta a šije.

Veľakrát si vieme rôznymi spôsobmi k zdraviu znova dopomôcť. Avšak o svoj chrbát by sme sa mali náležite preventívne starať, aby sme predišli krivej chrbtici a zbytočným problémom.

Príďte sa poradiť zdarma >>>>