Osteoporóza - ako sa s ňou žije a ako sa lieči

Hlavným rizikom pri osteoporóze sú zlomeniny. Preto je to najzávažnejšie ochorenie pohybového ústrojenstva. Ako sa jej riziká dajú znížiť stravou, pohybom a dodržiavaním liečby, to sa dozviete v pokračovaní článku o osteoporóze.

Ako sa žije s osteoporózou?

Z hľadiska rizika vzniku zlomenín sa podľa Svetovej zdravotníckej organizácie rozoznávajú 4 osteoporózne stupne: Norma, Osteopénia, Osteoporóza a najzávažnejšia forma Manifestná osteoporóza.

Aj keď ide pri liečbe osteoporózy o dlhodobý proces, dnes už ľudia trpiaci touto chorobou nemusia vďaka novej liečbe každý deň užívať lieky. Raz za šesť mesiacov sa im podávajú injekcie, ktoré znižujú riziko zlomenín.

Najmä bedrové zlomeniny môžu mať devastujúci účinok. Okolo 30 % mužov a žien v dôsledku zlomenín do jedného roka po úraze zomiera. Ľudia s osteoporózou si takisto musia dávať pozor na lakte. Predlaktie si môžu zlomiť aj obyčajným úderom do stola. Náchylné sú takisto aj kolená, ramená a členky.

Ako sa osteoporóza lieči?

Najdôležitejšia je pri osteoporóze strava bohatá na vápnik (mandle, syry, jogurty, orechy, mak, brokolica, pór, petržlen) a vitamín D (vajíčka, mlieko, sardinky, tresčia pečeň). Pričom vápnik sa najlepšie vstrebáva v kyslom prostredí. Odporúča sa teda pitie kyslích ovocných štiav, citrón rozmiešaný v teplej vode, suché víno, kyslá kapusta, uhorky a iná kvasená zelenina. Vstrebávaniu vápnika v tele dopomáha aj tzv. “slnečný vitamín“ D, ktorého najvýznamnejším zdrojom okrem slnka sú morské ryby, rybí tuk a žĺtok.

Ženy po menopauze bez hormonálnej substitučnej liečby a staršie ako 65 rokov by mali prijímať 1 500 mg vápnika denne. U budúcich mamičiek sa odporúča 2-tisíc mg denne. Okrem toho sa osteoporóza lieči aj bisfosfonátmi. Veľmi dôležitý je aj pohyb. Ľudia s osteoporózou by si mali vybrať šport, pri ktorom je čo najmenšia pravepodobnosť pádu a akéhokoľvek iného zranenia. Najvhodnejšia je chôdza.

Na vyšetrenie do osteologickej ambulancii, kde vám predpíšu na osteoporózu lieky, vás môže poslať reumatológ, ortopéd, endokrinológ, či gynekológ. Osteologická ambulancia sa špecializuje na osteoporózu a iné metabolické ochorenia kostí.

Osteoporózu odhalí denzitometria

Je to bezbolestné neinvazívne vyšetrenie, ktoré vám zmeria kostnú hmotu. Týmto nezáťažovým vyšetrením sa stanoví množstvo kostného minerálu v tele a to sa porovná s hodnotami mladých zdravých žien. Určí sa tzv. T-skóre, ktoré vyjadruje, o koľko je hodnota u vyšetrovanej osoby nižšia. T-skóre nižšie ako mínus 2,5 sa už môže považovať za osteoporózu. Denzitometria určí aj tzv. Z-skóre, ktoré porovnáva hodnotu pacienta s hodnotami zdravých ľudí v rovnakom veku. Ak má žena rizikové faktory, meranie je vhodné počas prvých rokov po prechode. Ak nie, meranie je vhodné absolvovať po 65. roku života. U mužov sa toto vyšetrenie odporúča po 70. roku.

Röntgenovým vyšetrením obvykle nie je možné zistiť osteoporózu. Má však zmysel pri diagnostikovaní zlomenín stavcov a vylúčení druhotných príčin osteoporózy, ako sú napríklad nádory.

Príďte sa poradiť zdarma >>>>