Pozor na tichého zabijaka, ischemickú poruchu srdca

Ischemická porucha srdca je neslávne preslávená ako najčastejšia príčina úmrtí vo väčšine vyspelých štátov. Ischemickými chorobami označujeme súhrnne všetky choroby srdca, ktoré vznikajú na základe jeho nedokrvenia. Najčastejšou príčinou nedokrvenia je postihnutie ciev aterosklerózou. Pri ateroskleróze sa na stenu cievy ukladajú tukové látky, predovšetkým cholesterol, ktoré potom robia cievy nepriechodnými. Keďže dôjde k čiastočnému alebo úplnému zastaveniu prísunu kyslíka a živín do srdca, srdcový sval nie je dostatočne vyživovaný a jeho bunky postupne odumierajú. Vznik ischemickej choroby tiež podnecujú vrodené anomálie a zápalové choroby.

Aké sú faktory vzniku ischemickej choroby?

Existuje viacero faktorov, ktoré vplývajú na vznik ischemických porúch srdca. Môžu byť neovplyvniteľného charakteru, ale vieme si ich nezodpovedným životným štýlom prihnať aj sami. Riziko vzniku sa zvyšuje pri vysokej hladine LDL cholesterolu, fajčení, obezite, nedostatočnej fyzickej aktivite, psychickej zaťaží, vysokom krvnom tlaku, či nadmernom požívaní alkoholických nápojov. Medzi neovplyvniteľné faktory patrí predovšetkým genetická predispozícia, vek ale aj pohlavie. U mužov je totiž ischemická choroba srdca pravdepodobnejšia v porovnaní so ženami, ktoré ešte neprešli menopauzou. Po prechode sa počet pacientov štatisticky vyrovnáva.

Formy ochorenia

Ischemická choroba srdca môže mať dve formy. Môže byť totiž chronická alebo akútna. K akútnym formám zaraďujeme nestabilnú anginu pectoris, akútny infarkt srdcového svalu aj náhlu srdcovú (koronárnu) smrť. K chronickým formám patrí ischemická choroba srdca s poruchami rytmu, asymptomatická ischemická choroba srdca, stav po infarkte srdcového svalu a ischemická choroba srdca so srdcovým zlyhávaním. Každá z foriem sa líši priebehom, závažnosťou, diagnostikou a predovšetkým liečbou.

Príznaky ischemickej choroby

Prvé príznaky o sebe dajú vedieť zvyčajne pri fyzickej aktivite alebo psychickom strese. Vtedy je na telo vyvíjaná zvýšená záťaž a srdce potrebuje viac kyslíka, ktorý ale nedostáva. Prejavuje sa to ostrou, až zvieravou bolesťou v oblasti za hrudnou kosťou. Bolesť zvyčajne po ukončení aktivity ustúpi. Sú to príznaky anginy pectoris, typického prvotného začiatku ischemickej choroby. Na ischemickú chorobu srdca nás upozorní tiež dýchavičnosť a celková slabosť organizmu. Závažným druhom choroby je aj takzvaná nemá ischemická choroba. Pri tomto druhu ischemickej choroby pacienti nepociťujú žiadne príznaky, čo je najnebezpečnejšie. V týchto prípadoch málokedy dochádza k jej diagnostike a pacientom tak nie je poskytovaná potrebná pomoc. V najhorších prípadoch je prvým a jediným príznakom ischemickej choroby srdca náhle úmrtie v dôsledku srdcového infarktu.

Základ tvorí prevencia

Aby ste predišli vzniku ischemickej choroby srdca, prevencia musí byť zameraná predovšetkým na ovplyvniteľné faktory, ktoré sme spomínali vyššie. Mali by sme dbať na zdravú a vyváženú stravu s vysokým podielom zeleniny a ovocia. Do svojho jedálnička by sme mali zaradiť hlavne ryby. Je potrebné predovšetkým obmedziť jedlá bohaté na cholesterol a nasýtené mastné kyseliny. Taktiež sa treba venovať pravidelnému cvičeniu a fyzickej aktivite, ktorá nás bude udržiavať v kondícii. Rôzne fyzické aktivity by sme mali praktizovať aspoň päťkrát do týždňa počas 30 – 45 minút. Dôležitá je potreba obmedzenia, až úplného skoncovania s fajčením. Medzi preventívne opatrenia zaradzujeme aj zodpovednú liečbu vysokého krvného tlaku a cukrovky. K prevencii patrí aj pravidelné vyšetrenie činnosti srdca prostredníctvom EKG. Pri ňom je možné diagnostikovať nemú ischemickú chorobu, ktorá sa neprejavuje žiadnymi príznakmi.

Príďte sa poradiť zdarma >>>