Bolesť ramena je nepríjemným obmedzením, ktoré by sa určite nemalo zanedbať a takmer vždy je spôsobená poškodením ramena. Môžu ho zapríčiňovať problémy podmienené vekom, napríklad zvýšená pracovná záťaž alebo atypické zakrivenie kostry. Vedia to byť ale aj úrazové poškodenia, ako napríklad vykĺbené rameno, poškodenia väzov, či natrhnutia svalov. Liečba sa skladá z operatívnej a rehabilitačnej časti. Operatívna liečba je vďaka pokroku technológie už relatívne jednoduchá. Rehabilitácia ramena po jeho operácii je takisto veľmi podstatná súčasť liečby , ktorú nesmiete zanedbať. My vám dáme rady, ako sa pripraviť na operáciu a následnú rehabilitáciu.

Artroskopia ramena

Artroskopia je druh operácie, ktorou sa ošetrujú vnútrokĺbové poškodenia. Výhodou artroskopie sú len dve malé operačné ranky veľkosti cca 1 cm, dokonalá vizualizácia kĺbu (vďaka videokamere), rýchle hojenie a nástup rehabilitácie takmer hneď po zákroku, kratšia práceneschopnosť, menšia pooperačná bolesť a nižšie riziko infekcie.

Pooperačné bolesti sú viac než isté

Bolesť v ramene po operácii je prvé dni celkom istá. Po zákroku zotrváte ešte pár dní v nemocnici, kde sa rozcvičovanie a rehabilitácia ramena začína. Po prepustení vás čakajú pravidelné stretnutia na rehabilitačnom oddelení a po približne desiatich dňoch od operácie vám vyberú stehy.

 

Rehabilitácia ramena po artroskopii 

Už v nemocnici vás navštívi rehabilitačná sestra a ukáže vám základné cviky, ktoré je nutné precvičovať po vybratí drenu z rany. Nemali by ste robiť náhle, rýchle a najmä silové pohyby. Pred intenzívnejším pohybom je potrebné ruku rozcvičiť. Každý pohyb bolestivého ramena je nevyhnutné vykonávať s uvoľnením svalstva v oblasti poškodenia. Najdôležitejšie je cvičiť pravidelne a o každom cviku sa vopred poradiť s odborníkom, aby ste si boli istý vhodnosťou cvičebných úkonov. Dôležité je mať správnu techniku. Pri nesprávnej technike je možné opätovné poškodenie alebo cvik nebude spĺňať účel.

Cvičenia určené na rozsah pohybu

Medzi základné cviky určené na rozsah pohybu patrí napríklad hojdanie rukou podobne ako pri bowlingu. Ďalší cvik sa vykonáva v sede. Sadnete si na stoličku vedľa stola, operovanú ruku položíte na plochu stola a úklonom tela vykonáte pohyb do strany. Ruku posúvate po stole.  Prípadne je možné si tento cvik variovať tak, že si sadnete oproti stolu a obe ruky položíte na naň. Telom vykonávate predklon a obidve ruky posúvate naraz po ploche stola.

Izometrické cviky

Izometria je druh svalovej práce, pri ktorej sa dĺžka svalu nemení. Mení sa len napätie v ňom. Zjednodušene môžeme povedať, že uhol v pracujúcom kĺbe zostáva nemenný. Prvý izometrický cvik precvičujte tak, že si sadnete a operovanú ruku podložíte uterákom. Predlaktie môžete vyložiť na stôl. Zdravou rukou tlačte ruku k telu a operovaným ramenom sa ju snažte zdvihnúť do strany tak, aby sa medzi nimi vytvoril tlak. Pri tomto cviku nedochádza k pohybu ramena. Použite maximálne 30% sily a vydržte 30 sekúnd. Pri druhom cviku vychádzame z rovnakej polohy, ako pri prvom izometrickom úkone. Lakeť je zohnutý na 90°. Zdravou rukou tlačte predlaktie smerom von a operovanou rukou robte protitlak. Lakeť ani rameno sa nepohne. Po realizácii cvičenia 5 x 30 sekúnd vymeňte smer cvičenia. Po izometrických cvikoch nasleduje postizometrická relaxácia,alebo aj PIR.

Príďte sa poradiť zdarma >>>>

Aký užitočný bol tento príspevok?

Kliknutím na hviezdičku ohodnotíte článok

Priemerné hodnotenie 5 / 5. Počet hlasov: 1

Zatiaľ žiadne hodnotenie! Buďte prvý, kto ohodnotí tento príspevok.

MUDr. Jozef Staríček
Web | +

Odborné vzdelaný na Lekárskej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave (1963 – 1969)
Atestovaný v obore balneológie a liečebnej rehabilitácie, ortopédie, pediatrie, akupunktúry a telovýchovnom lekárstve.

Medicínska prax: 45 rokov praxe z toho 10 rokov ako lekár v arabskom svete. Dokáže hovoriť s pacientom v 4-och jazykoch (Angličtina, Nemčina, Ruština a Arabčina). Problematike sa venuje komplexne v spolupráci s lekármi, fyzioterapeutmi a inými odborníkmi v rámci PROFY.