Rehabilitácia ramena? Jednoduché tipy a cviky po operácii

Bolesť ramena je nepríjemným obmedzením, ktoré by sa určite nemalo zanedbať a vo väčšine prípadov je spôsobená poškodením ramena. Môžu ho zapríčiňovať problémy podmienené vekom, napríklad zvýšená pracovná záťaž alebo atypické zakrivenie kostry. Vedia to byť ale aj úrazové poškodenia, ako napríklad vykĺbené rameno, poškodenia väzov, či natrhnutia svalov. Liečba sa skladá z operatívnej a rehabilitačnej časti. Operatívna liečba je vďaka pokroku technológie už relatívne jednoduchá. Rehabilitácia ramena po jeho operácii je takisto veľmi podstatná súčasť liečby, ktorú neradno zanedbať. V tomo článku sa dozviete, ako sa pripraviť na operáciu a následnú rehabilitáciu.

Bolesti v ramene - rôzne príčiny

Ramenný kĺb je oproti bedrovému kĺbu zložitejší, oveľa pohyblivejší a je z väčšej časti tvorený mäkkými štruktúrami - svaly a väzy, preto je aj náchylnejší na zranenie. Ramenný kĺb sa častejšie nazýva pletenec, pretože je tvorený až 3 kosťami - ramenná kosť, lopatka a kľúčna kosť, ktoré sú vzájomne a s okolitými štruktúrami prepojené vo viacerých kĺboch.

  • Lopatka a kľúčna kosť - akromioklavikulárny kĺb (AC)

  • Ramenná kosť a lopatka - glenohumerálny kĺb

  • Hrudná kosť a kľúčna kosť - sternoklavikulárny kĺb

  • Lopatky a rebrá - skapulothorakálne spojenie (nepravý kĺb)

K zraneniu môže dôjsť v ktorejkoľvek časti ramenného pletenca. Každý človek má iný tvar a veľkosť kostí a sú prípady, kedy je hlavica ramennej kosti anatomicky väčšia ako jamka v lopatke, takže dochádza k rýchlejšiemu opotrebeniu. Zároveň si je potrebné pripomenúť, že nič v tele nefunguje oddelene a preto sa pri problémoch s ramenom nutne musíme pozrieť aj na krčnú chrbticu, postavenie hlavy a používanie paží a rúk a dokonca i bedrové kĺby.

Artroskopia ramena (Operácia)

Artroskopia je druh operácie, ktorou sa ošetrujú vnútrokĺbové poškodenia. Výhodou artroskopie sú len dve malé operačné ranky veľkosti cca 1 cm, dokonalá vizualizácia kĺbu (vďaka videokamere), rýchle hojenie a nástup rehabilitácie takmer hneď po zákroku, kratšia práceneschopnosť, menšia pooperačná bolesť a nižšie riziko infekcie. Ako vidíte, artroskopia má mnoho výhod oproti bežnej operácii.

Pooperačné bolesti sú viac než isté

Bolesť v ramene po operácii je prvé dni celkom istá. Po zákroku zotrváte ešte pár dní v nemocnici, kde sa začínate sa rozcvičovať a rehabilitovať rameno. Po prepustení vás čakajú pravidelné stretnutia na rehabilitačnom oddelení a po približne desiatich dňoch od operácie vám vyberú stehy.

Rehabilitácia ramena po artroskopii

Už v nemocnici vás navštívi rehabilitačná sestra a ukáže vám základné cviky, ktoré je nutné precvičovať po vybratí drenu z rany. Nemali by ste robiť náhle, rýchle a najmä silové pohyby. Pred intenzívnejším pohybom je potrebné ruku rozcvičiť. Každý pohyb bolestivého ramena je nevyhnutné vykonávať s uvoľnením svalstva v oblasti poškodenia. Najdôležitejšie je cvičiť pravidelne a o každom cviku sa vopred poradiť s odborníkom, aby ste si boli istý vhodnosťou cvičebných úkonov. Dôležité je mať správnu techniku. Pri nesprávnej technike je možné opätovné poškodenie alebo cvik nebude spĺňať účel.

Dislokácia ramenného kĺbu (Vykĺbenie ramena)

Vykĺbenie ramena alebo odbornejšie luxácia ramena sa udeje vtedy, keď hlavica ramennej kosti opustí štandardnú polohu. Ide o veľmi bolestivý stav, najčastejšie spôsobený pádom či nehodou, avšak existujú prípady hypermobilných ľudí, u ktorých k tomuto stavu dochádza aj pri nepatrnom pohybe. O vykĺbenom ramene, príznakoch a prvej pomoci už máme na našej stránke rozsiahly článok, neváhajte si ho prečítať.

Prvá pomoc pri vykĺbení ramena a koľko trvá liečba?

Najdôležitejšie je rameno stabilizovať, aby nedošlo k ďalšiemu poškodeniu a dostať postihnutého na pohotovosť, kde mu traumatológ rameno napraví a zafixuje približne na 3 týždne. Následne je potrebné rameno rehabilitovať a okolité svaly posilniť ideálne pod dohľadom odborníka - fyzioterapeuta. Celková doba liečenia môže trvať v rozmedzí od 3 do 6 týždňov.

Opakované vykĺbenie ramenného kĺbu a operácia

Existuje vysoká pravdepodobnosť, že rameno, ktoré už bolo raz vykĺbené, sa časom vykĺbi znova. Sú pacienti, ktorí s luxáciou ramena k lekárovi prídu aj 10-krát a vzniká vážna nestabilita ramena. Takto dochádza ku čiastočnému alebo úplnému roztrhnutiu kĺbneho púzdra a jeho chrupavkovitej časti. Na potvrdenie alebo vyvrátenie tohto nálezu je však potrebná magnetická rezonancia, ktorá spoľahlivo stav diagnostikuje. Ak sa lézia potvrdí, je nutné rameno operovať, a to artroskopicky podľa Bankarta. Pri tejto operácii sa prišije poškodené väzivo ku kĺbnej jamke pomocou minikotvičiek, čím sa minimalizuje opakovanie luxácie. Úspešnosť tejto operácie je pomerne vysoká a riziko ďalšej luxácie sa znižuje na 5-10%.

Vyvrtnuté väzy ramena (Úraz)

Vyššie sme popísali zložitosť ramenného pletenca, v ktorom sa prepájajú tri kosti. Okrem kĺbnych spojení sa medzi sebou prepájajú väzmi, ktoré sa takisto môžu poškodiť. Prudký pohyb, pád, alebo opotrebovanie môže jeden alebo viacero z týchto väzov natiahnuť, natrhnúť alebo úplne pretrhnúť. Často nevieme rozlíšiť či ide o vyvrtnutie alebo natiahnutie. Rozdiel medzi týmito úrazmi je, že natiahnutie postihuje svaly a šľachy (upínajú svaly na kosť) a dochádza k nemu hlavne kvôli preťaženiu či zápalu. K natiahnutiu svalov dochádza hlavne pri opakujúcich sa pohyboch, alebo pri zdvíhaní niečoho ťažkého. Vyvrtnutie naopak postihuje kĺby a väzy (spájajú dve kosti) a je zvyčajne spôsobené úrazom, pri ktorom sa kĺb posunie mimo normálny rozsah pohybu.

Aká je prvá pomoc pri vyvrtnutých väzoch ramena?

Existuje metóda PRICE, skratka anglických slov: P- Protection - Ochrana, R - Rest - Odpočinok, I - Ice - Ľad, C - Compression - Kompresia teda stiahnutie poraneného miesta elastickým obväzom, E - Elevation - Vyvýšenie. Čiže poranené miesto chránime pred ďalším poškodením a doprajeme si dostatočný odpočinok. Miesto pravidelne chladíme čo zmierňuje a/alebo zabraňuje vzniku zápalu a bolesti, miesto zafixujeme ortézou alebo obväzom a pažu polohujeme tak, aby bola v stabilnej a neutrálnej polohe, zároveň vyvýšený poloha pomáha zmierniť prípadný opuch.

Artróza ramenného kĺbu (Degeneratívne ochorenie)

Artróza je degeneratívne a ireverzibilné (nezvratné) ochorenie postihujúce kĺby, spôsobené jeho nadmerným alebo nesprávnym používaním. Príčiny artrózy ramena však môžu mať aj pôvod infekčný, zápalový a dokonca aj metabolický. Artróza začína tým, že zaniká kĺbna chrupavka a následne dochádza k zmenám na okolitých kostiach. Výsledkom je zápal a bolesti, takisto obmedzená pohyblivosť kĺbu, zvyšuje sa deformácia a v konečnom štádiu môže kĺb celkom skostnatieť. Liečba artrózy je pomerne zložitá a v podstate sa tento stav nedá úplne zvrátiť. Dá sa však spomaliť a zmierniť opotrebenie a bolesť. Najčastejšie sa aplikuje magnetoterapia a v poslednom štádiu aj operácia, pri ktorej sa obrusujú kostné výbežky. Aj pri artróze si však dokážeme pomôcť vhodnou terapiou, ktorá zahŕňa aj cvičenie s fyzioterapeutom. Kĺby sú určené na to, aby sa hýbali a aj napriek sťaženému pohybu alebo obmedzenému rozsahu by sme mali kĺbom hýbať, aby sme pohyblivosť nestratili úplne.

Humeroskapulárna periartritída a kapsulitída (Degeneratívne ochorenie)

V oboch prípadoch ide o zápalové a bolestivé ochorenie ramenného pletenca. Humeroskapulárna periatritída označuje zápal tkanív v oblasti spojenia ramennej kosti (humerus) a lopatky (scapula). Kapsulitída alebo tiež adhezívna kapsulitída, častejšie označovaná ako syndróm zamrznutého ramena alebo impingement ramena je takisto bolestivý stav, pri ktorom je hybnosť ramenného pletenca veľmi obmedzená. Príčina tohto ochorenia nie je známa a vyskytuje sa hlavne u ľudí vo veku nad 50 rokov, viac u žien ako u mužov. U niektorých ľudí sa tento stav rozvinie po menšom alebo opakovanom úraze, ktorý vyvolá zápal. Ten sa najskôr prejavuje len ako mierna bolesť, preto ľudia problém nezačnú riešiť hneď, no postupne sa zápal zhorší. Na trhu je niekoľko liekov, ktoré tlmia zápal a bolesť, prípadne sa podávajú kortikoidy injekčne priamo do ramena. Nutná je aj návšteva lekára a fyzioterapeuta a následná rehabilitácia, pri ktorej sa rameno postupne mobilizuje a rozhýbava, aby nevznikli zrasty.

Cvičenia určené na rozsah pohybu

Medzi základné cviky určené na rozsah pohybu patrí napríklad hojdanie rukou podobne ako pri bowlingu. Ďalší cvik sa vykonáva v sede. Sadnete si na stoličku vedľa stola, operovanú ruku položíte na plochu stola a úklonom tela vykonáte pohyb do strany. Ruku posúvate po stole. Prípadne je možné si tento cvik variovať tak, že si sadnete oproti stolu a obe ruky položíte na naň. Telom vykonávate predklon a obidve ruky posúvate naraz po ploche stola.

Ďalšie cviky proti bolesti a pre lepšiu hybnosť ramena nájdete v tomto článku.

Izometrické cviky na rehabilitáciu ramena

Izometria je druh svalovej práce, pri ktorej sa dĺžka svalu nemení. Mení sa len napätie v ňom. Zjednodušene môžeme povedať, že uhol v pracujúcom kĺbe zostáva nemenný. Prvý izometrický cvik precvičujte tak, že si sadnete a operovanú ruku podložíte uterákom. Predlaktie môžete vyložiť na stôl. Zdravou rukou tlačte ruku k telu a operovaným ramenom sa ju snažte zdvihnúť do strany tak, aby sa medzi nimi vytvoril tlak. Pri tomto cviku nedochádza k pohybu ramena. Použite maximálne 30% sily a vydržte 30 sekúnd. Pri druhom cviku vychádzame z rovnakej polohy, ako pri prvom izometrickom úkone. Lakeť je zohnutý na 90°. Zdravou rukou tlačte predlaktie smerom von a operovanou rukou robte protitlak. Lakeť ani rameno sa nepohne. Po realizácii cvičenia 5 x 30 sekúnd vymeňte smer cvičenia. Po izometrických cvikoch nasleduje postizometrická relaxácia, alebo aj PIR.

Kontraindikácie terapeutických cvičení

Aj k odporúčaným cvičeniam existujú isté kontraindikácie, pri ktorých by ste mali byť obozretnejší. Dajte si pozor ak:

  • máte čerstvé poranenie ramena/ramien, dislokáciu ramenného kĺbu a vyvrtnuté väzy ramien

  • trpíte chronickou a obvyklou dislokáciou ramena

  • máte zvýšenú teplotu nad 37,5 stupňov Celzia pri chrípke, akútnych respiračných vírusových infekciách a angíne (je potrebné odložiť cvičenie do úplného zotavenia a čakať ešte ďalšie 3-4 dni)

  • pred 2 až 3 mesiacmi ste absolvovali operáciu mliečnej zľazy

  • ste čerstvo po operácii krku (začať môžete najskôr o 3 mesiace)

  • ste čerstvo po operácii ramenného kĺbu (cvičenie konzultujte s operačným chirurgom)

Ak vám niektoré z cvičení spôsobuje bolesť, ktorá je silnejšia alebo sa stupňuje počas nasledujúcich 24 hodín, znamená to, že je pre vás cvičenie nevhodné, alebo ho robíte nesprávne. V takom prípade je lepšie s cvičením prestať, kým sa neporadíte so svojim fyzioterapeutom.

Príďte sa poradiť zdarma >>>>

Autori

MUDr. Jozef Staríček
MUDr. Jozef Staríček
Lekár FBLR / Ortopéd
  • Vzdelanie: Vzdelaný na Lekárskej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave (1963 – 1969)

  • Atestácia: v obore balneológie a liečebnej rehabilitácie, ortopédie, pediatrie, akupunktúry a telovýchovnom lekárstve.

  • Medicínska prax: 45 rokov praxe z toho 10 rokov ako lekár v arabskom svete. Dokáže hovoriť s pacientom v 4-och jazykoch (Angličtina, Nemčina, Ruština a Arabčina). Problematike sa venuje komplexne v spolupráci s lekármi, fyzioterapeutmi a inými odborníkmi v rámci PROFY.

Aneta Hartlová
Aneta Hartlová

Vzdelanie: FZV Piešťany
Metodiky: SM systém, ACT, DNS
Špecializácia: Bolesti chrbtice, Ženská fyzioterapia, Rekreačný aj vrcholoví športovci, Chodidlo, Fyzioterapia pre deti