Skracovačky by ste mali cvičiť takto

Skracovačky, alebo brušáky, patria medzi najfrekventovanejšie cviky z pohľadu ich prevádzania rekreačnými športovcami. Dôležité však je poznamenať, že cvičenie skracovačiek nemusí byť vždy šťastným riešením, a to najmä ak sa jedná o ich cvičenie so zafixovanými dolnými končatinami. Brušáky sú vo všeobecnosti cvičením, ktoré až extrémne namáha chrbticu a spôsobuje skrátenie viacerých svalov. Následkom skrátenia týchto svalov dochádza k bolesti chrbtice, narušenia prirodzenej lordózy a možnej dysbalancií svalov s predpokladom na poškodenie platničky - hernia a protrúzia disku.   

Skracovačky môžu byť nebezpečné

To, či nám skracovačky skutočne ublížia môže pacient badať sám na sebe. Po výkone týchto cvikov, a to najmä s fixáciou dolných končatín, trpí na bolesť v oblasti sakrálnej chrbtice (krížovej chrbtice). Dôvodom bolesti je jeden sval, a to lat. musculus iliopsoas, ktorý sa nevhodným fyzickým namáhaním viac a viac skracuje. Tento sval nemá v slovenčine jednotný názov, avšak hľadať ho môžeme taktiež pod názvom bedrovo-stehenný sval, čo naozaj dôveryhodne vykresľuje jeho polohu.    Musculus iliopsoas sa zaraďuje do kategórií ohýbačov, pričom sa priamo podieľa na flexií v bedrovom kĺbe. Jeho pôsobenie využívame pri bežných dynamických aj statickým činnostiach - chôdza, beh, držanie postury. Aj vďaka tomuto svalu dokážeme stáť s rovným chrbtom - čiže prehlbuje prirodzenú lordózu v oblasti bedier. Skrátenie tohto svalu môže mať za následok bolesť najmä pri dynamickej činnosti, kedy sa tento sval bolestivo a jemne naťahuje. Pri vykonávaní skracovačiek sa tento sval ešte väčšmi skráti, čo môže až viesť k značnej svalovej dysbalancií, a to najmä v prípade, ak sa snaží cvičenec preniesť váhu na inú časť chrbtice z dôvodu bolesti tohto skráteného svalu.    

Aký cvik na chrbticu  a brucho odporúčame? 

Skracovačky, resp. brušáky, môžu byť vhodné len pre určitú skupinu športovcov, a to pod dohľadom skúsených kondičných trénorov. Brušáky nie sú vhodné pre rekreačných cvičencov, ktorí týmto cvičením sledujú nárast svalovej hmoty brušných svalov. V tom prípade odporúčame SM systém ako spôsob, účinného posilnenia chrbtového svalstva, zatiaľ čo si svaly brucha vystačia s odporovými cvičeniami - plank a pod.. Plank stabilizuje celý core, alebo hlboký stabilizačný systém, a nezaťažuje chrbticu vo vertikálnom smereSM systém je založený na správnom dýchaní, prevádzaní malých pohybov na fixovanej položke, zatiaľ čo rukami vykonávame trakčné pohyby zapájajúce aj tie najmenšie svaly chrbtice.