Ste po infarkte myokardu? Pomôcť vám môže oddych a fyzioterapia

Infarkt myokardu je závažné ochorenie spôsobené hlavne náhlym prerušením dodávky kyslíka do srdcového svalu s následným odumretím časti svalových vlákien. Ide o jednu z foriem ischemickej choroby srdca.

Človek, ktorý má za sebou prekonaný infarkt príznaky nemusel mať žiadne. Ale najčastejšie príznaky, ktoré môžu predchádzať srdcovému infarktu sú nepríjemný pocit v oblasti hrudníka a nepríjemný pocit v ostatných častiach hornej polovice tela. Bolesti vyžarujú najčastejšie do ľavej ruky (môžu aj do pravej), do chrbta, šije, čeľuste, či do oblasti žalúdka. Ďalej poznáme skrátenie dychu - dýchavica. Môže sa vyskytovať súčasne s bolesťou v hrudi, ale aj bez nej. Priebeh akútneho infarktu môže sprevádzať studený pot, žalúdočná nevoľnosť, strata rovnováhy alebo až bezvedomie.

Fyzioterapia po infarkte myokardu

Ako sa dá infarkt myokardum doliečiť? Rehabilitácia po prekonanom infarkte prebieha už v nemocnici. Zhruba od tretieho dňa hospitalizácie, podľa stavu pacienta. Začína sa chôdzou po izbe, po chodbe a po schodoch. Postupne sa zvyšuje záťaž, aby bol chorý schopný vyjsť 1 až 2 poschodia. Intenzita rehabilitácie závisí od miery postihnutia srdcového svalu. Chôdza je vhodná aj po prepustení z nemocnice. Patrí medzi dynamické aktivity rovnako ako plávanie, beh, jazda na bicykli alebo bežecké lyžovanie.

Menej vhodné sú silové cvičenia ako posilňovanie a to najmä v skorej fáze. Pri cvičení je dobré sledovať tepovú frekvenciu. Pri fyzickej aktivite je potrebné vnímať varovné príznaky, ako bolesť na hrudi, pocit nedostatočného dychu, nepravidelný tep, závraty, pocity na odpadnutie, nadmerná únava, a podľa toho záťaž upraviť.

Cvičiť by sa malo 3-5x týždenne, najmenej 30 minút. Riadená rehabilitácia sa začína 2. až 3. týždeň a trvá 2-3 mesiace. Potom pacient prechádza na udržiavací režim. Odporúča sa zapojiť aktivity, ktoré nás bavia aj mimo tréningový program.

Liečebné metódy v kúpeľoch

V kardiologickej liečbe sa kúpeľný pobyt, ktorý trvá najmenej 4 týždne, významným spôsobom uplatňuje najmä pri presadzovaní zásad primárnej a sekundárnej prevencie. Kúpeľná liečba je predpisovaná ošetrujúcim alebo odborným lekárom na základe platného indikačného zoznamu.

Využívajú sa skupinový liečebný telocvik, progresívny ergometrický tréning, terénna liečba denne s kardiotachometrom a rehabilitácia v bazéne. Známa je aj balneologická a fyziatrická terapia, základom ktorej sú uhličité kúpele. Ďalej sa využívajú podvodné masáže, vírivé kúpele, striedavé kúpele dolných končatín, subkutánne tzv. plynové injekcie, rôzne typy iontoforéz, diadynamik. Ultrazvuk, krátkovlnná diatermia, solux, horské slnko, inhalácie s rôznymi prísadami, parafínové zábaly, rôzne druhy masáží a individuálna rehabilitácia.

V kúpeľných zariadeniach organizujú edukačné programy na odvykanie od fajčenia s dôrazom na psychoterapeutickú podporu hlavne v prvých týždňoch abstinencie. Ďalej na zmenu životného štýlu pacienta, spôsoby zvládania stresových situácií, osvojenie si vhodných spôsobov relaxácie. Zdravotná výchova sa realizuje formou prednášok pre pacientov, ktoré zahŕňajú základné poznatky o srdci, cievach a ich ochoreniach, o rizikových faktoroch kardiovaskulárnych ochorení, o správnej výžive. Aplikovanie týchto poznatkov nám môže výrazne predĺžiť dĺžku života po infarkte.

Kúpele Vyšné Ružbachy v programe kardiorehabilitácie využívajú aj psychoterapiu, relaxáciu, muzikoterapiu, biofeedback, hipoterapiu. Súčasťou je aj nepretržitá odborná starostlivosť, 24 hodinové služby lekára a sestry s možnosťou riešenia akútnych stavov na Jednotke intenzívnej starostlivosti.

Fyzioterapia ako prevencia infarktu?

Prevenciou infarktu rozumieme elimináciu rizikových faktorov infarktu. Vysokého krvného tlaku, obezity a s ňou spojených vysokých hodnôt krvných tukov, vysokých hodnôt krvných cukrov, stresu. Najlepším preventívnym opatrením infarktu je zdravý životný štýl - dostatok pohybu, zdravá strava, nefajčenie a primerané množstvo alkoholu.

Príďte sa poradiť zdarma >>>>