Tetánia - keď žijete v strese

Napätie z práce či dlhodobé vyčerpanie? Ak sa k tomu pridá aj nedodržiavanie pitného režimu a nedostatok minerálov, tieto faktory môžu vyústiť do stavu zvaného tetánia. V tomto článku sa dozviete všetko potrebné o tom, prečo a ako vzniká a čo robiť, ak sa u vás objavia príznaky.

Čo je to tetánia?

Tetánia alebo tetanický syndróm sa často zamieňa aj s tetanom, avšak ide o dve rozdielne veci. Tetánia nie je definovaná ako choroba, ale stav zvýšenej nervovo-svalovej dráždivosti, ktorá sa odohráva vo vnútri a v okolí bunky, ako výsledok nerovnováhy v hladine a presune minerálov – iónov vápnika, horčíka, prípadne aj sodíka a draslíka. Zväčša je spúšťačom nedostatočná životopstráva a pitný režim a stres, ktorý trvá dlhodobo a človek ho nedokáže regulovať. Častým javom je pri tetánii znížená hladina horčíka (hypomagnezémia) a vápnika (hypokaliémia alebo nedostatok ionizovaného vápnika), ktoré takisto prispievajú k symptómom tetánie, preto je potrebné absolvovať laboratórne vyšetrenie krvi.

Ako viem, že trpím tetániou? (prejavy a príznaky)

Veľmi často sa tetánia zamieňa s infarktom, panickou poruchou či dokonca sklerózou multiplex alebo epilepsiou, pretože tetanický záchvat sa prejavuje podobnými príznakmi. 

Medzi najčastejšie príznaky tetánie patrí: 

  • intenzívne búšenie srdca a tlak na hrudi

  • závraty a pocit na odpadnutie, 

  • strata rovnováhy,

  • neschopnosť sa nadýchnuť, 

  • celková slabosť a nadmerná únava,

  • pocit neistoty a strachu,

  • tŕpnutie končatín, celého tela a tváre,

  • syndróm nepokojných nôh,

  • zvýšená citlivosť na hluk,

  • zášklby vo svaloch,

  • migréna.

Ďalej môže dôjsť k extrémnemu ohnutiu prstov na nohách, tzv. pedálny spazmus alebo v zápästiach, kedy sa palec ohne smerom dovnútra k dlani a ostatné prsty sa kŕčovito pokrútia a vystrú. Najčastejšie tento stav postihuje mladých ľudí v produktívnom veku medzi 20-40 rokov a v minulosti sa tiež uvádzalo, že tetánia postihuje viac ženy ako mužov. V dnešnej dobe však už značne pribúda aj počet mužských pacientov. Mladí ľudia majú vo všeobecnosti na seba vysoké nároky, či už ako študenti, neskôr v zamestnaní, alebo osobnom živote a takisto na svoju fyzickú kondíciu. V dobe sociálnych sietí a internetu je veľmi ľahké skĺznuť do porovnávania sa, ktoré vyúsťuje do kladenia si nereálnych cieľov a prekračovania svojich možností - fyzických i duševných.  Aktuálna pandemická situácia takisto prispieva k zhoršeniu psychického stavu nakoľko každý úplne inak zvláda karanténu, obmedzenia, prežíva strach z infekcie alebo o svojich blízkych. Chronický stres a nedostatočná životospráva sú hlavnými spúšťačmi tetanického syndrómu.  Prejavy a príznaky tetánie možno zhrnúť nasledovne: kŕčovité a bolestivé napätie svalov, kŕče v prstoch rúk aj nôh i v celom tele, búšenie srdca, zrýchlené dýchanie a lapanie po dychu, mravenčenie končatín, brnenie jazyka a pier, fyzická slabosť. A síce tieto príznaky nie sú život ohrozujúce, sú nepríjemné a obmedzujúce. Navyše ak kŕče zasiahnu svalstvo hrtana, postihnutý má pocit, že sa dusí, čo môže viesť k panike. Tetánia sa môže tiež prejavovať aj ako inkontinencia, nutkanie na močenie, hnačky, žalúdočná ťažoba, nevoľnosť, nervozita a iné. Nie všetky príznaky sa prejavia u každého postihnutého, čo diagnostiku vôbec neuľahčuje. 

‘‘Štartér“ problému – stres

Stres je súčasťou nášho života a je pre naše prežitie potrebný, pretože bez neho by sme nevedeli reagovať na nebezpečenstvo. Viac o samotnom strese sa dozviete v našom článku. Je však nutné vedieť ho regulovať, inak sa stáva chronickým a môže spustiť mnohé zdravotné problémy.  Nehovoríme len o bežnom strese, ktorý zažívame, keď ráno stojíme v dopravnej zápche, alebo nás čaká dôležité pracovné stretnutie. Hovoríme o strese, ktorý je v nás hlboko zakorenený a podvedomý a je výsledkom nízkeho sebavedomia, neistoty, pocitu zlyhania, dlhodobého tlaku na seba, prípadne i zo strany rodiny a okolia, perfekcionizmus a puntičkárstvo, prípadne traumatické zážitky alebo jednoducho “len” dlhodobé zanedbávanie svojich potrieb a starostlivosti o seba, čo je v dnešnej dobe orientovanej na pracovný výkon veľmi časté. 

Diagnostika tetánie

Diagnostika tetánie nie je jednoduchá, pretože u každého pacienta sa môže prejavovať inak. Keďže ide o stav úzko súvisiaci so psychikou sprevádzajú ho úzkosti, panika, strach a únava a rôzne ďalšie fyzické prejavy. Mnoho pacientov si príznaky tetanického syndrómu pomýli s vážnym ochorením a vyplašia sa, čo situáciu ešte zhoršuje.  Všeobecný lekár pošle pacienta podľa symptómov, ktoré popisuje na vyšetrenia k špecialistom - kardiológ, gastroenterológ, internista, nefrológ či psychiater. Ak nenájdu žiadne ochorenia, začína sa zvažovať tetánia a tá patrí do rúk neurológa. Dôležitou súčasťou diagnostiky je dôkladná anamnéza a presný popis ťažkostí. Ten na základe anamnézy a vyšetrenia postúpi pacienta na vyšetrenie EMG, teda elektromyografické vyšetrenie.  Elektromyografia je prístrojové vyšetrenia, ktoré detailne zachytáva elektrickú aktivitu svalov a hodnotí zdravotný stav samotných svalových vlákien, ako aj motorických neurónov, ktoré ich riadia a prenášajú signály zodpovedné za sťahovanie a uvoľňovanie svalstva. EMG vyšetrenie zachytí tieto signály v podobe grafov alebo čísel, ktoré tvoria spolu s klinickým vyšetrením a ďalšími zobrazovacími metódami základ pre určenie správnej diagnózy.

Existujú dva druhy tetánie: manifestná a latentná. 

Manifestná tetánia sa prejaví tetanickým záchvatom, ktorý sa objaví náhle a trvá niekoľko minút až hodín. Sprevádza ho spazmus hrtana, kŕče rúk a nôh alebo celého tela a ďalšie sprievodné príznaky. Ďalej ho sprevádza hyperventilácia čiže zrýchlené dýchanie.  Príznaky latentnej tetánie sú omnoho miernejšie a sprevádza ju len zvýšená náchylnosť na kŕče po podráždení.

Ako zmierniť a liečiť tetániu?

Keďže tetánia nie je choroba, neexistuje ani jednotný liečebný protokol. Zmiernenie symptómov a ich úplne odstránenie bude závisieť od individuálneho priebehu ťažkostí u každého postihnutého. Vo všeobecnosti sa však odporúča oddych, doplnenie vitamínov a minerálov a v niektorých prípadoch aj psychoterapia.  Ak vyšetrenia u špecialistov nepotvrdia iné vážnejšie ochorenie orgánov a neurológ uzavrie vaše ťažkosti ako tetániu, odstránenie symptómov si bude vyžadovať zmenu životosprávy tak, aby zahrnula potrebné minerály a vitamíny a dostatok vody. Ďalej je potrebné vyhýbať sa fastfoodu, mastným jedlám, alkoholu, ktorý sám o sebe pôsobí na nervy toxicky a mať dostatok fyzického pohybu. Ak za vašou tetániou stojí stres či iné psychické spúšťače, ktoré nie je možné odstrániť symptomatickou liečbou je možné, že sa budete musieť obrátiť na odborníka aj v tejto oblasti - kouča alebo psychoterapeuta, ktorý vám pomôže nahliadnuť do psychických spúšťačov stresu. Lebo v konečnom dôsledku nás neovplyvňuje ani tak, čo sa okolo nás deje, ale to, ako na dané okolnosti reagujeme. Čo je zároveň aj dobrou správou, pretože vonkajšie okolnosti nevieme dostať pod kontrolu, svoje reakcie však áno. Navyše dnes už existuje mnoho rôznych terapeutických prístupov, ktoré postupne odkrývajú hlbšie súvislosti. Vyskúšať možno behaviorálnu terapiu, lifekoučing, arteterapiu a iné. 

Tetánia nie je tetanus

Ako sme uviedli vyššie, kvôli podobnosti slov si ľudia často mýlia tieto dve rozdielne diagnózy. Tetanus je infekčná choroba, proti ktorej sme očkovaní a vzniká pri poranení kože, kedy do tela vnikne bakéria zvaná Clostridium tetani. Tá v tele vytvára toxín, ktorý spôsobuje bolestivé svalové kŕče.  Veľmi často sa prejavuje ako zovretie svalov úst a sánky, čo znemožňuje postihnutého otvoriť ústa alebo prehĺtať. Infekcia si vyžaduje hospitalizáciu a medikamentóznu liečbu, pretože jej priebeh môže okrem svalových kŕčov  v pokročilej fáze spôsobovať aj bolesti hlavy, horúčky, bolestivosť svalov v celom tele, zmeny v krvnom tlaku a srdcovom tepe, vo veľmi vážnej fáze aj pľúcne infekcie a ťažkosti s dýchaním, stiahnutie svalov hrdla, zlomeniny kostí a mnohé ďalšie. 

Tetánia a fyzioterapia

V niektorých prípadoch je tetánia diagnostikovaná aj tým pacientom, ktorí netrpia nedostatkom vitamínov a minerálov a skutočným dôvodom ich symptómov je blokáda chrbtice. Samozrejme, to zistíte, až po dôkladnom vyšetrení. Keďže symptómy tetánie sú veľmi rôznorodé a u každého pacienta môžu byť odlišné, diagnostikovať tetániu nie je jednoduché.  Sedavé zamestnanie, šoférovanie a stres, nedostatočný pohyb a oddych, prispievajú k tomu, že medzistavcové platničky tlačia na nervy. Keďže tieto nervy prepájajú mozog s orgánmi a svalmi, mozog tento stav vyhodnotí ako nebezpečenstvo a zareaguje tvorbou spaziem. Spazmus vytvára funkčnú blokádu, teda ochranu pred ďalším poškodením nervov, avšak vyberá si svoju daň v podobe obmedzeného rozsahu pohybu, bolesti chrbtice, hlavy a ďalších symptómov, ktoré si možno zameniť za tetániu.  Blokáda hrudnej chrbtice sa prejavuje tlakom na hrudi, dýchavičnosťou, búšením srdca a zvieravými pocitmi na hrudi. Pacient si tieto prejavy ľahko pomýli aj s infarktom, čo ho môže poriadne vystrašiť. Blokáda krčnej chrbtice zas môže prerásť do migrén, zhoršeného zraku, závratov a točenia hlavy.  Žiadne lieky a terapie v týchto prípadoch nezaberú dlhodobo pokiaľ sa neodstráni blokáda. A tu prichádza na rad fyzioterapeut, ktorý má k dispozícii manuálne uvoľňovacie a mobilizačné techniky a v neposlednom rade cvičenie, ktoré vám s daným problémom pomôžu.

Autor

MUDr. Jozef Staríček
MUDr. Jozef Staríček
Lekár FBLR / Ortopéd
  • Vzdelanie: Vzdelaný na Lekárskej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave (1963 – 1969)

  • Atestácia: v obore balneológie a liečebnej rehabilitácie, ortopédie, pediatrie, akupunktúry a telovýchovnom lekárstve.

  • Medicínska prax: 45 rokov praxe z toho 10 rokov ako lekár v arabskom svete. Dokáže hovoriť s pacientom v 4-och jazykoch (Angličtina, Nemčina, Ruština a Arabčina). Problematike sa venuje komplexne v spolupráci s lekármi, fyzioterapeutmi a inými odborníkmi v rámci PROFY.