Fibromyalgia je nezápalové ochorenie, ktoré je charakteristické bolesťou šliach a svalstva. Prevalencia výskytu je najmä u žien starších ako 20 rokov, zriedka sa objaví u mužov či detí. Fibromyalgia je predmetom mnohých štúdií a výskumov, keďže kauzálnosť vzniku fibromyalgie nie je úplne potvrdená. Zlá diagnostika či falošná pozitívna diagnostika sú spôsobené minimom informácií, ktoré o tomto ochorení môžeme s istotou preukázať. Z tohto dôvodu je liečba fibromyalgie často neučinná, alebo nediagnostikovaná.
Čo je to fibromyalgia?
Fibromyalgia je nezápalové reumatické ochorenie mäkkých tkanív (svalov, šliach), ktoré často prechádza do chronického stavu s tendenciou degenerácie. Pacienti s chronickou fibromyalgiou sú často invalidizovaní. Fibromyalgia je len zriedka solitérnym ochorením. Pacienti trpiaci fibromyalgiou majú trvalé poruchy spánku, kedy trpia insomniou, prípadne veľmi ľahkým a nedostatočným spánkom. Ďalším symptómom je únava, ktorá však nadobúda odlišný charakter než po prepracovanom dni. Únava fibromyalgického charakteru je celková, psychická aj fyzická, pacient nie je často schopný vykonať elementárne činnosti. Hlavným príznakom je bolesť mäkkých tkanív s výskytom tzv. tender points. Tender points sú citlivé body na tele pacienta trpiaceho fibromyalgiou. Pacienti pociťujú bolesť celého tela. Bolesť nadobúda šklbavý pulzujúci charakter s bolesťou siahajúcou až do vnútorných úrovní svalstva. Bolesť nie je zmierňovaná statickým zotrvaním v polohe ani dynamickým pohybom. Medzi ďalšie prejavy patrí pálenie či mravčenie svalstva, ktoré je ťažko lokalizovať, čo väčšmi zvýrazňuje diskomfort pacienta.
Bolesť svalov a šliach
Bolesť hlavy v spánkovej oblasti
Poruchy spánku rôzneho charakteru
Mravčenie, pálenie, šklbanie
Príčiny vzniku fibromyalgie
V minulosti bola fibromyalgia považovaná za ochorenie, ktoré ústilo z muskuloskeletálneho systému. Vďaka pokroku v oblasti medicínskej obce vieme, že fibromyalgia je spôsobená poruchami centrálneho nervového systému, resp. odpoveďou na stimul bolesti a jej spracovania. V súčasnosti sa potvrdilo, že hlavnou príčinou môže byť genetická predispozícia, pričom je fibromyalgia spustená fyziologickou traumou, a teda zranením. Druhou možnou príčinou môže byť obmedzený prietok konkrétnej časti mozgu, a to v oblasti thalamu, čo by odpovedalo citlivosti na vzruchy bolesti. Medzi ďalšie možné teórie patria komplikácie s prenosom rastových hormónov či potrebných substancií (napr. zvýšená hladina substancie P).
Fibromyalgia a invalidita
Vzhľadom na bolestivé prejavy fibromyalgie je invalidita častá v pokročilom štádiu, kedy sa z ochorenia stane chronický prejav. Pacient len s ťažkosťou vykonáva elementárne činnosti potrebné k samostatnému žitiu. Často sú kognitívne funkcie oslabené, prípadne porušené. Počas veku môže byť pacient postihnutý inými ochoreniami, napr. demencia, kedy je kategorizovaná plná invalidita.
Diagnostika a liečba ochorenia
Diagnostika fibromyalgie je zložitá. Najčastejšou formou diagnostiky je anamnéza od pacienta, ktorá poukazuje na problémy vyskytujúce sa po dobu 3 mesiacov. Hlavným bodom anamnézy je bolesť celého tela. V anamnéze kladnej na diagnostiku fibromyalgie sa objavujú body pojednávajúce o bolesti chrbtice (low back pain, krčná, drieková chrbtica a pod), bolesť na každej strane tela (bolesť ramena na príslušnej strane a pod.). Z toho vyplýva, že bolesť sa musí objavovať pod driekom, nad driekom, ako aj na ľavej a pravej polovici tela.
Farmakologická liečba
Keďže je príčina vzniku fibromyalgie neznáma, liečivá na jej úplne odstránenie a vyliečenie nie sú dostupné. Úlohou súčasnej farmakologickej liečby je potlačenie príznakov, ktoré zužujú pacienta a poskytujú značný diskomfort. Nespavosť je potlačovaná benzodiazepínmi, ktoré fungujú utlmujúco a užívajú sa výhrade vo večerných hodinách. Z rovnakej príčiny je možné užívať aj centrálne myorelaxanciá, ktoré sú používané proti nespavnosti. V oboch prípadoch je možná adikcia zo strany pacienta (závislosť). Medzi lieky ovplyvňujúce autonómny nervový systém patrí botulotoxín, ktorý je aplikovaný do tzv. tender points, citlivých bodov, ktoré pacientom spôsobujú mimoriadnu bolestivosť. V súčasnosti však neexistuje potvrdzujúci dôkaz účinku botulotoxínu.
Fibromyalgia je ochorenie, ktoré je nedostatočne prebádané, a z tohto dôvodu je liečba takmer experimentálna.
Zdroje: