Aj vy si pamätáte, ako vám v detstve rodičia, či starí rodičia pri chodení po horúcom piesku alebo popŕhlení sa žihlavou hovorievali: “To je dobré na reumu”. Vtedy sme nie úplne vedeli, čo to tá reuma vlastne je. V dospelosti sa o tejto chorobe dozvedáme viac. Ľuďom, ktorí ňou trpia, vie poriadne znepríjemniť život. Patrí medzi najrozšírenejšie ľudové choroby. Na reumu trpeli aj svetoznáma speváčka Edith Piaf, či maliar Auguste Renoir.
Čo je reuma a ako sa reuma prejavuje?
Reuma je chronický zápal kĺbov. Týka sa teda pohybových orgánov a je spojená s bolesťami a obmedzením pohybu. Zapríčiňujú ju stres, fajčenie, hormonálne zmeny ale aj genetické faktory, teda dedičná predispozícia. Pri reume sa zvyknú poškodzovať okrem kĺbov aj obličky, srdce, pečeň a cievy, ktoré sú životne dôležitými orgánmi. Pacienti tak nezomierajú na reumu ale na ochorenia, ktoré reuma vyvoláva.
Pojmom reuma sa zvyknú označovať rôzne ochorenia, ktoré postihujú pohybový aparát, cez kĺby, šľachy, svaly až po mäkké tkanivá. Existuje cez 100 rozličných druhov reumy. Symptómy ako sa prejavuje reuma sú viaceré. V prvých fázach ochorenia sa u pacientov zväčša prejavuje únava, nechutenstvo, strata hmotnosti a ľahká horúčka. Náznakmi sú aj bledosť v dôsledku ľahkej chudokrvnosti a zhoršujúca sa pohyblivosť. To môžu byť pre reumu prvé príznaky. Neskôr sa objavujú zväčšené uzlíky pod kožou, väčšinou na predlaktí alebo predkolení a ranná stuhnutosť prstových kĺbov. Dochádza k opuchu kĺbov a bolesti pri pohybe a tlaku. Človek väčšinou stráca citlivosť, má obmedzenú hybnosť. To je ďalší priebeh reumatických príznakov. V pokročilých štádiách je kĺbová chrupavka úplne zničená. Kĺby môžu zrásť alebo sa posunúť, čomu sa hovorí subluxácia. Často môže dôjsť k postihnutiu viacerých kĺbov naraz. Pri chorobe sa zvyknú degenerovať kĺby a krútiť prsty.
Existuje aj detská reuma?
Sú známe aj prípady vyskytnuntia sa reumy u detí. Reuma postihuje deti od 2 rokov až do puberty. Obvykle sa deti začnú sťažovať na bolesť nôh a nevládzu chodiť. Niekedy sa dieťa nesťažuje na nič, len mu zrazu začnú opúchať kĺby, pričom sú citlivé na bolesť. Štatisticky trpí reumou jedno z tisíc detí. Ak sa toto ochorenie u detí nelieči, spôsobuje trvalé následky ako napríklad zastavenie rastu, či oneskorenie puberty. Tým pádom môže choroba vplývať aj na školský výkon a spôsobuje sociálnu izoláciu. Detskú artritídu, inak nazývanú aj juvenilná, nie je možné vyliečiť. Vďaka novodobým postupom, včasnej diagnostike a liečbe vedia lekári takýmto deťom v podstate zabezpečiť normálne detstvo. Liečbou a utlmením zápalového procesu zostáva funkcia kĺbu maximálna až plná. Deti však často prichádzajú k reumatológom od ortopédov, neurológov a iných odborníkov, u ktorých sa predtým liečili neskoro a tak dochádza k deštrukcii jednotlivých kĺbových zložiek.