Ako sa zbaviť bolesti krížov v tehotenstve

Bolesti krížov v tehotenstve je prirodzeným stavom, kedy telo reaguje na fyziologické zmeny súvisiace s tehotenstvom a so zmenou ťažiska. Prvé bolesti chrbta sa môžu objaviť už počas 1. trimestra, kedy sa telo začína meniť následkom zvyšujúcej sa hmotnosti plodu. Cvičenie a všeobecne pohyb je dôležitý pre bio-psycho-sociálnu štruktúru rodičky, kedy ovplyvňuje nie len fyzickú kondíciu, ale aj duševné rozpoloženie. Inaktivita, rovnako ako nálada či stres, ovplyvňujú bolestivosť pohybového aparátu. Pri dlhodobom či frekventovanom strese sa telo dostáva do tenzie a hrozí vznik bolestivých spazmov.   

Bolesti krížov v tehotenstve a fyzioterapia 

Bolesť krížov v tehotenstve možno ovplyvniť pravidelným cvičením, ktoré je priamo uspôsobené pre potreby tehotnej pacientky. Hormonálne a fyziologické zmeny ktorými prechádza pacientka priamo ovplyvňujú fyzioterapeutické postupy, a preto je potrebné spolupracovať so skúseným a kvalifikovaným personálom.  Fyzioterapia tehotnej ženy si vyžaduje znalosti, bez ktorých je možné trvalo poškodiť zdravie pacientky či dieťaťa. Počas tehotenstva nemasírujeme či nestimulujeme krčnú chrbticu či jej okolie, rovnako ako achillove šľachy.  Táto skutočnosť by mohla viesť k predčasnému vyvolaniu tehotenstvaKvalifikovaný fyzioterapeut stanoví cvičebný plán uspôsobený na mieru pacientke, pričom pracujeme aj s jej predstavou o spolupráci a jej cieľoch.  Pohyb je prítomný počas celého ontogenetického vývinu, o čom sa môžeme presvedčiť pri pohybe bábätka v brušku. Ak pacientka nemá rizikové tehotenstvo nie je dôvod necvičiť či nevykonávať pohybovú aktivitu. Musíme však podotknúť, že veľmi záleží na charaktere cvičenia.   

Cvičenie pred pôrodom 

V prvom trimestri sa zameriavame na kondičné cvičenia, ktorých benefity môže pacientka čerpať po celé trvanie tehotenstva. Druhý a tretí trimester sa sústreďujeme na strečingové cvičenia a na správne dýchanie. Bruško má značnú veľkosť, čo môže v konečnom dôsledku znemožniť hlboký nádych pacientke - bruško tlačí na pľúca a bránicu. Tento stav sa často zlepší už počas tretieho semestra, kedy sa panva uvoľní a roztiahne. Zmeny v panve sú podmienené vyplavovaním hormónu relaxín. V treťom trimestri sa zameriavame na strečing a uvoľňovanie adduktorov pre lepší priebeh pôrodu.  Pacientka nemusí vykonávať len fyzioterapeutické cvičenia, ale môže sa venovať inému druhu pohybovej aktivity  - chôdza, nordic walking, plávanie. V prvých mesiacoch nie je dôvod prestať ani s behom, avšak je nutné, aby si pacientka sledovala tep. Tep by nemal presiahnuť 140 úderov za minútu. V pokročilých štádiách tehotenstva však pacientke neodporúčame beh, nakoľko je veľká možnosť pošmyknutia a pádu na brucho.  Cvičenie pred pôrodom je vhodné smerovať aj na vitalitu chodidiel. Ťažisko sa vplyvom váhy plodu mení a častou komplikáciou je ochabnutie klenby chodidla, čomu neprispieva ani nosenie topánok na vysokom podpätku či prenášania ťažkých predmetov.   

Cvičenie po pôrode 

Bolesti krížov v tehotenstve pretrvávajú paradoxne aj po pôrode. Je nutné si uvedomiť, že telo sa menilo niekoľko mesiacov, a preto nemôžeme očakávať, že bude vitálne ihneď po pôrode. Bolesti krížov v tehotenstve pretrvávajú prevažne aj po šestonedelí, kedy je obvykle vhodný čas na začatie fyzioterapie.  Častokrát je fyzioterapia potrebná skôr než sa pacientka začne s vykonávaním určitého športu. Týmto dôvodom môže byť diastáza brušných svalov, ako aj inkontinencia po pôrode. V oboch prípadoch sa jedná o oslabenie svalov daného celku, ktorý je nutný spevniť pre vitalitu chrbtice.   

Svaly abdominálnej dutiny a panvového dna sú súčasťou hlbokého stabilizačného systému chrbtice.