🩺 Nová Ambulancia všeobecného lekára! Prijímame pacientov! Viac info 💉 Zápis do ambulancie

Artritída: Charakteristika, príznaky, druhy artritíd, ich priebeh a príčiny

Zápalové ochorenie kĺbov menom artritída je diagnóza postihujúca stále viac ľudí. Svedčí o tom aj prieskum vykonaný vo Veľkej Británii v rokoch 2000-2001, kde sa celkové náklady na liečbu artritídy vyšplhali až na 8 miliárd eur.  O čo vlastne ide, aké druhy artritídy poznáme, ako jej predchádzať a ako ju liečiť. Tieto všetky otázky zodpovieme v tomto článku. 

Čo je artritída?

Slovo artritída pochádza z gréčtiny a skladá sa z dvoch slov: arthro, teda kĺb a itis, čo je prípona označujúca zápal.  Artritída označuje viac ako 10 rôznych diagnóz, ktoré postihujú kĺby, prípadne mäkké štruktúry okolo kĺbov a symptómy sa líšia v závislosti od typu artritídy. Všeobecne je však každý druh sprevádzaný bolesťou a opuchom kĺbu.   Stretneme sa aj s názvom osteoartritída, kde predpona osteo znamená kosť. Pri osteoartritíde je napadnutá kĺbna chrupavka, ktorá pôsobí ako tlmič nárazov a chráni kosti pred opotrebením.  V mladom veku je kĺbna chrupavka pružná a odolná, no s pribúdajúcim vekom telo stráca kolagén, kyselinu hyalurónovú a teda aj vodu a telo postupne doslova vysychá. To je dôvod vrások, ovisnutej kože a boľavých kĺbov. Tento proces nemožno zastaviť, ale je možné ho oddialiť a spomaliť správnou životosprávou, dostatočnou hydratáciou a pravidelným pohybom na mobilitu kĺbov a posilnenie svalov, ktoré stabilizujú kĺby. Práve zápal kĺbu je to, čo spôsobuje ďalšie nepríjemné symptómy ako bolesť, opuch, začervenanie a v neposlednom rade i problémy s pohybom. Artritída sa často zamieňa s artrózou, avšak nie je to to isté. Zatiaľ čo artritída môže byť infekčná alebo neinfekčná, v prípade artrózy sú zmeny na kĺbe degeneratívneho charakteru, to znamená, že ide o zmeny súvisiace s normálnym opotrebením v dôsledku vyššieho veku, alebo tiež v prípade profesionálnych športovcov, kedy je pohybový aparát namáhaný oveľa viac, ako bežne. 

Príznaky artritídy

Zatiaľ čo pri artróze je poškodený samotný kĺb, v prípade artritídy sú symptómy následkom zápalu v kĺbe. Úplne najčastejším prejavom je bolesť, ktorá môže byť sprevádzaná opuchom a pocitom stuhnutosti, hlavne ráno po zobudení. Tá sa však počas dňa a po rozhýbaní zmierni. Bežné sú aj záchvaty silnejšej bolesti.  Jedným z typických prejavov zápalu je začervenanie a teplo v danej oblasti, ktoré možno cítiť na dotyk a tiež problémy s chôdzou a pohybom ako takým v dôsledku bolesti a stuhnutosti. Ak ide o reumatoidnú artritídu, vyskytnúť sa môže aj mierna deformácia, obzvlášť v oblasti malých kĺbov prstov. Vo výnimočných prípadoch sa objaví aj únava a horúčka. Samozrejme, jednotlivé príznaky sa budú líšiť aj od druhu artritídy, o tých si povieme v ďalšom odstavci. 

Druhy artritídy

Foriem artritídy je niekoľko. Vyššie sme spomenuli, že existuje delenie podľa infekčnosti, teda neinfekčná a infekčná artritída. Toto delenie sa následne vetví podľa jednotlivých druhov.  Ďalšie delenie artritídy je podľa počtu postihnutých kĺbov. Ak artritídou trpí len jeden kĺb v tele ide o monoartritídu, ak je kĺbov so zápalov viacero, hovoríme o polyartritíde. Artritída sa môže nazývať špecificky podľa postihnutia konkrétneho kĺbu. Napríklad zápal v bedrovom kĺbe sa označuje ako coxitis, zápal kolena gonitis a zápal lakťového kĺbu omarthritis

Neinfekčná artritída

Tento druh artritídy je autoimunitným ochorením, to znamená, že vlastný imunitný systém napadá tkanivá v tele. Ide o patologický proces, pri ktorom sú postihnuté hlavne mäkké tkanivá, teda svaly, väzy, šľachy, chrupavky a aj kĺby. Sem patrí reumatoidná artritída, hovorovo reuma, ďalej psoriatická artritída a juvenilná artritída, teda artritída vyskytujúca sa u detí. Posledné dva typy sú Bechterevova choroba a dna

1. Reumatoidná artritída alebo reuma

Reumu si spájame so staršími ľuďmi, ale postihnúť môže aj tridsiatnikov. Reuma je typická bolesťami kĺbov a deformáciou obzvlášť v menších kĺboch na rukách. Ide o autoimunitné systémové zápalové ochorenie, ktoré postihuje svaly, šľachy a kĺby a častejšie postihuje ženy, ako mužov. Toto ochorenie je dlhodobé, chronické a vyvíja sa progresívne, to znamená, že má tendenciu sa časom zhoršovať. Pri ťažkej forme môže postihnúť aj oči, pľúca, cievy a srdce.  Príčiny vzniku sú viac menej nejasné, ale uvádzajú sa parametre ako vek, pohlavie (u žien sa vyskytuje asi 3-krát častejšie ako u mužov), stres, nadváha, genetická predispozícia, infekcia, alergia, fajčenie a káva, zlomenina kosti, nadmerná námaha u profesionálnych športovcov a takisto ľudí s ťažkou manuálnou prácou - poľnohospodári, robotníci, baníci, atď.  Prvým príznakom reumy je opuch, ktorý je prejavom zápalu tenkej vrstvy tkaniva okolo kĺbu zvanej synoviálna membrána, ktorá zabezpečuje produkciu mazu. Ten chráni kosti spojené v kĺbe proti nadmernému treniu, ktoré by viedlo k zápalu. Keďže je cievne a nervovo zásobená, má schopnosť sa regenerovať. Imunitná reakcia organizmu funguje tak, že pri zápale sa snaží odstrániť z tela všetko, čo zápal spôsobuje, v tomto prípade práve synoviálnu membránu, čo však situácii nepomôže, pretože jej degenerácia vedie k erózii chrupavky a postupnému odhaleniu kosti pod ňou. Postupne môže zápal zasiahnuť aj šľachy, a to vedie k nestabilite kĺbov. Reuma sa najvýraznejšie prejavuje v malých kĺboch, hlavne na prstoch rúk, no často postihuje aj zápästia, kolená, členky, prsty chodidiel, ramená, lakte, menej často aj bedrové kĺby, chrbticu, obzvlášť krčnú a temporomandibulárne kĺby - kĺby spájajúce spánkovú kosť a sánku.  Typické príznaky reumy sú bolesť, zápal, opuch, problém s hybnosťou, v neskoršom štádiu aj deformácie a nestabilita kĺbov. Na reumu pomáha pravidelný pohyb, rozcvičenie kĺbov a pôsobenie tepla. Medzi reumatikmi je obľúbená kúpeľná liečba, kde na telo pôsobí teplá minerálna voda.

Liečba a prevencia reumy

Keďže stále nepoznáme presnú príčinu vzniku a dalo by sa povedať, že je multifaktoriálna, rady k prevencii sú viac menej všeobecného charakteru: dbať na životosprávu, prísun dostatku minerálov (zinok, selén) a vitamínov (vitamín C, D) a doplnky výživy ako esenciálne mastné kyseliny, glukozamín a chondroitín sulfát, MSM - metylsulfonylmetán. Ďalej dostatočná hydratácia a vhodné je doplniť do stravy protizápalové (antiinflamačné) potraviny ako kurkuma, zázvor, čili, čerešne a jahody. Celkovo je potrebné stiahnuť zápalové procesy v tele, preto je vhodné otestovať sa aj na potravinové intolerancie a alergie, ktoré môžu k zhoršeniu stavu prispieť. Zároveň je nutné zvoliť vhodný pohyb doplnený o dostatočný oddych a rehabilitáciuVhodné potraviny pri reume: cesnak, cibuľa, pór, pažítka, kapusta, kaleráb, brokolica a špargľa, pšenica, raž a iné s obsahom histidínu. Nevhodné potraviny pri reume: citrusy, čokoláda, červené mäso, alkohol, sýtené nápoje, biela múka, niektoré druhy zeleniny, ako je paprika, baklažán, biele zemiaky - kvôli obsahu solanínov. Ak je stav už rozvinutý pomáhajú lieky proti bolesti s protizápalovým účinkom, napr. nesteroidné protizápalové lieky. Prípadne sa používajú steroidné injekcie priamo do postihnutého kĺbu. Treba brať na vedomie, že všetky lieky majú vedľajšie účinky. V závažných prípadoch zápalu kĺbu môže dôjsť k chirurgickej výmene kĺbu.  

2. Psoriatická artritída

Ďalšie autoimunitné ochorenie, označované aj skratkou PSA. Toto ochorenie je takisto dlhodobé zápalové a progresívne a spája lupienku teda psoriázu so  zápalom kĺbov. Aj v tomto prípade napáda imunita vlastné bunky a tkanivá a príčina vzniku nie je jasná. Podobne ako v mnohých iných autoimunitných ochoreniach, ide o kulmináciu vicerých faktorov.  Medzi rizikové faktory vzniku PSA sa uvádza: genetická predispozícia, rodinný výskyt, psoriáza, prítomnosť antigénov HLA, infekcia (vírusová alebo bakteriálna), lieky (antimalariká, lítium, betablokátory), stres a dlhodobá psychická záťaž, úraz, hormonálny vplyv, vek (medzi 30 až 50 rokov), negatívne prispieva i nadváha a fajčenie, nadmerné pitie alkoholu, suchá pokožka. Psoriáza sa prejavuje stvrdnutou a začervenanou kožou, na ktorej sa tvoria šupiny, ktoré sa olupujú. Toto ochorenie znižuje kvalitu života a predstavuje záťaž na psychiku aj v podobe estetického problému. Aj keď nie je toto ochorenie liečiteľné úplne, jeho priebeh je možné výrazne zmierniť. Dôležité je ho včas odhaliť, diagnostikovať a zahájiť liečbu. 

3. Juvenilná idiopatická artritída

Síce sa artritída spája so staršími ľuďmi, postihnúť môže aj deti a mladistvých. V tom prípade sa označuje ako juvenilná idiopatická artritída (JIA), teda týkajúca sa mladých ľudí. Zväčša sa prvé príznaky objavila pred 16.rokom života. Slovo idiopatická zas znamená, že príčina nie je známa. Aj v tomto prípade sa prejavuje opuchom kĺbov, bolesťami a zníženou pohyblivosťou. Keďže ide o chronické ochorenie, liečba nemusí viesť k úplnému vyliečeniu, ale iba k zmierneniu prejavov.  Zároveň je JIA autoimunitným ochorením, čiže opäť rolu zohráva imunitný systém, ktorý sa obráti proti vlastným bunkám. Za normálnych okolností je imunitný systém schopný rozlíšiť medzi patogénom a vlastným tkanivom. V tomto prípade je odpoveď imunity abnormálna. 

4. Bechterevova choroba 

Toto ochorenie zvané aj morbus bechterev, takisto spadá pod reumatické ochorenia - teda autoimunitné zápalové ochorenie, ktoré prevažne postihuje kĺby chrbtice. Postupne kĺbové puzdro a časť väzivového prstenca medzistavcovej platničky a okolitých väzov skostnatie, čo vedie k úplnému obmedzeniu pohybu v danej oblasti.  Prejavuje sa bolesťou v driekovej časti chrbta a stuhnutosťou, ale rozcvičenie zväčša bolesť uvoľní. Ďalej bolesťou na hrudníku, hlavne pri hlbokom dýchaní, bolesťou v oblasti šliach, najmä pri pätách, bolesťou kĺbov, obzvlášť ramenných a bedrových, bolesťami a opuchmi malých kĺbov, opuchmi prstov, psoriázou alebo častými (a dlhotrvajúcimi) hnačkami.  Choroba nastupuje postupne a častokrát si ľudia ani nevšimnú, že to, čo zažívajú nie je iba obyčajné stuhnutie chrbta. Obzvlášť sa prejavuje v spodnej časti chrbta a bez pravidelného pohybu a cvičenia môže dôjsť k trvalému stuhnutiu niektorých častí chrbtice. Z toho dôvodu je dôležité, aby sa choroba diagnostikovala včas a pacient pristúpil k liečbe čo najskôr. Liečba spočíva v pravidelnom cvičení a rehabilitácii a podľa potreby aj liekmi proti bolesti a zápalu.  O diagnóze morbus bechterev máme na našej stránke samostatný článok, v ktorom si prečítate viac o liečbe a cvikoch. 

5. Dna a hyperurikémia

Ďalšie rozšírené a známe ochorenie kĺbov je dna, ľudovo zvané aj lámka, keďže je pre ňu tapická “lámavá” bolesť v končatinách a kĺboch. Veľmi často je postihnutý kĺb veľkého palca na nohe a častejšie postihuje mužov ako ženy.  Toto ochorenie je sprevádzané hyperurikémiou. V preklade to slovo znamená hyper nadmerné a urikémia je termín odvodený od kyseliny močovej, ktorá sa z krvi nevylučuje tak, ako by mala a jej hladina v krvi je vyššia. Pri dne sa v kĺboch usádzajú kryštáliky kyseliny močovej a spôsobujú nepríjemné symptómy.  Kyselina močová je zvyškový produkt po odbúraní chemických látok nazývaných puríny, a tie sú prirodzenou súčasťou stravy. Väčšina kyseliny močovej sa rozpúšťa v krvi, prechádza obličkami a z tela odchádza v moči. Narušenie tohto cyklu spôsobí, že väčšina kyseliny močovej zostane v krvi. Tento stav sám o sebe nie je chorobou, ale môže byť výsledkom iných ochorení a stavov, ako napr. zvýšený cholesterol, obezita, ai. alebo môže ochorenia vyvolať, ako v prípade dny.    Rizikové faktory vzniku dny sú mužské pohlavie, nadváha, vysoký krvný tlak, srdcovo-cievne ochorenie, cukrovka, znížená funkcia obličiek, užívanie niektorých liekov, nadmerné požívanie alkoholu, prejedanie sa a strava bohatá na puríny (červené mäso, orgány, niektoré morské plody, ako ančovičky sardinky, mušle, šťuka a tuniak). Pri dlhodobo zvýšenej hladine kyseliny močovej v krvi vám lekár predpíše lieky, no podstatné je dodržiavať diétny režim, ktorý zahŕňa: zníženie purínov v strave, zníženie telesnej hmotnosti - pozor, musí byť však postupné, pretože veľmi rýchle schudnutie môže hladinu kyseliny zhoršiť. Takisto nie je vhodné hladovať, pretože negatívne ovplyvňuje metabolizmus kyseliny. Ďalej je potrebné dbať na príjem tekutín - hlavne čistej vody, pretože káva, niektoré bylinkové čaje ako aj minerálne vody môžu hladinu kyseliny močovej zvýšiť. Obmedziť a ideálne úplne vylúčiť alkohol, keďže znižuje vylučovanie kyseliny z krvi a pravidelne sa hýbať. 

Infekčná artritída

V prípade infekčnej artritídy, je príčinou vzniku zápal ako reakcia organizmu na prítomnosť baktérie alebo vírusu. Baktériou môže byť napríklad streptokok a vírus napríklad hepatitída B alebo herpes. Infekcia môže vzniknúť aj v inom mieste na tela a do kĺbu sa dostane cez otvorenú ranu, alebo krvou. Takým prípadom je tonzilitída (chronický zápal mandlí), ale aj iné herpetické infekcie. Ďalším infekčným ochorením, ktoré sa často prejaví aj na kĺboch je lymská borelióza, ktorú prenáša hmyz, najčastejšie kliešť. Infekčná artritída sa nazýva reumatická, čo znie veľmi podobne ako reumatoidná, ale ide o rozdielne diagnózy. V prípade reumatickej artritídy je spúšťačom predošlá bakteriálna infekcia a označuje sa tiež ako reaktívna artritída.  Termín artritída zastrešuje rôzne špecifickejšie diagnózy, ktoré majú spoločné viaceré faktory - príčina je zväčša neznáma a multifaktoriálna a prejavuje sa opuchom, bolesťou a zníženou pohyblivosťou. Preto ak si na sebe všimnete tieto prejavy, neotáľajte s návštevou lekára. Včasná diagnostika a zahájenie liečby síce artritídu úplne nevyliečia, ale môžu výrazne pomôcť s liečbou a teda zmiernením symtómov ako aj prevencii ďalšieho  zhoršovania.

Autor

MUDr. Jozef Staríček
MUDr. Jozef Staríček
  • Vzdelanie: Vzdelaný na Lekárskej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave (1963 – 1969)

  • Atestácia: v obore balneológie a liečebnej rehabilitácie, ortopédie, pediatrie, akupunktúry a telovýchovnom lekárstve.

  • Medicínska prax: 45 rokov praxe z toho 10 rokov ako lekár v arabskom svete. Dokáže hovoriť s pacientom v 4-och jazykoch (Angličtina, Nemčina, Ruština a Arabčina). Problematike sa venuje komplexne v spolupráci s lekármi, fyzioterapeutmi a inými odborníkmi v rámci PROFY.