🩺 Nová Ambulancia všeobecného lekára! Prijímame pacientov! Viac info 💉 Zápis do ambulancie

Čo je to morbus bechterev?

Bechterevova choroba (ankylozujúca spondylitída, lat. Morbus Bechterev) je pomenovaná podľa neurológa a psychiatra Vladimíra Bechterevova a  ide o autoimunitné ochorenie, ktoré sa typicky vyskytuje medzi 18-tym a 35-tym rokom života a častejšie postihuje mužov než ženy. V tomto článku popíšeme jej príznaky, priebeh a liečbu. 

Čo je to Bechterevova choroba? 

Bechterevova choroba je systémové zápalové ochorenie pohybového aparátu. Radí sa medzi reumatické zápalové ochorenie kĺbov, ktoré je chronické a postihuje najmä chrbticu. Odhaduje sa, že chorobou trpí zhruba jedno percento populácie, pričom dôvod ochorenia a príčina sú stále nejasné. Toto chronické zápalové ochorenie pomaly znehybní stavce. Znehybnenie je postupné, sprevádzané bolesťami a stuhnutím.

Ankylozujúca spondylitída postihuje stavce, kĺby, spojivové tkanivo a orgány. Väčšinou pacienti lekára nenavštívia hneď, ako začnú ich problémy a od nástupu príznakov až po stanovenie diagnózy môže uplynúť aj niekoľko rokov. 

Bechterev stupne

  • Stupeň koreň alebo rizomel (17 – 18%), kedy je najviac postihnutá chrbtica a bedrové kĺby.

  • Periférny stupeň (20 – 75%) – lokalizácia je aj v chrbtici, ale v kombinácii s menšími kĺbmi (koleno, členok a malé kĺby nohy).

  • Centrálny stupeň (46,6%), keď je postihnutá len chrbtica (všetky alebo niektoré jej oddelenia).

  • Škandinávsky stupeň je vzácna forma, v ktorej sú ovplyvnené chrbtica a malé kĺby rúk a nôh. Táto forma je veľmi podobná reumatickej artritíde. Ochorenie začína bolesťou chrbta, ktorá je najhoršia v noci a ráno. Po opustení lôžka pomaly mizne.

Príčiny a príznaky Bechterevovej choroby

Presná príčina ochorenia nie je známa. Je pravdepodobné, že sa na vzniku choroby podieľajú rizikové faktory, ako napr. genetické, imunologické faktory a infekčné ochorenia. Dokonca je pri ochorení dokázaný aj dedičný výskyt. Je známe, že u postihnutých ľudí sa vyskytuje špecifický antigén HLA-B27. Ten však nepredstavuje priamu príčinu, skôr zvyšuje riziko.  Medzi najčastejšie príznaky radíme: 

  1. Bolesť v driekovej časti chrbta, najmä v pokoji, nadránom.

  2. Stuhnutosť.

  3. Rozcvičenie uvoľní bolesť.

  4. Bolesť na hrudníku, hlavne pri hlbokom dýchaní.

  5. Bolesť v oblasti šliach, najmä pri pätách.

  6. Bolesti kĺbov, hlavne ramenných a bedrových.

  7. Bolesti a opuchy malých kĺbov, párkovité opuchy prstov.

  8. Ak máte psoriázu alebo časté (a dlhotrvajúce) hnačky.

  9. Ak sa vo vašej rodine vyskytuje reumatické ochorenie alebo psoriáza.

Príznaky nastupujú pozvoľna, preto si pacient častokrát nevšimne, že sa pasuje s chorobou a nie iba s bežným stuhnutím chrbta. Časté sú ranné pocity stuhnutosti chrbtice, hlavne v oblasti spodného chrbta, ktoré sú pre chorého veľmi nepríjemné a ťažko odstrániteľné. Ďalším problémom sú postupne vznikajúce poruchy pohyblivosti chrbtice, ktoré nastupujú pomaly.

Bez pravidelného cvičenia, môžu viesť k úplnej stuhnutosti niektorých častí chrbtice.  V niektorých prípadoch nastupuje ochorenie rýchlo a prejaví sa horúčkou, schvátenosťou a silnou bolesťou chrbta.  Medzi ďalšie príznaky možno zaradiť ťažkú únavu, opuchy a zápaly kĺbov (najmä kolien, ale tiež ramien a bedier a malých kĺbov), bolesť hrudníka, postihnutie oka (zápal dúhovky, zápal riasinkového telesa), svetloplachosť či fibróza pľúc (zvýšená tvorba väziva v pľúcach), postihnutie srdca, obličiek, čriev alebo šliach.

Asi najzávažnejšou komplikáciou, ktorá môže mať smrteľné následky, je zlomenina chrbtice.  Za bolesťou stojí kostnatenie kĺbového puzdra a časti väzivového prstenca, medzistavcovej platničky a okolitých väzov, čo znemožňuje pohyb. Môžu sa objaviť postihnutia ďalších orgánov, napríklad zápalové ochorenia čriev, srdca, pľúc, či očí. Nie je výnimkou, že ochorenie sa prejaví aj postihnutím obličiek a zápalom iných kĺbov: bedrový, lakťový a ramenný.

Bechterevova choroba a spôsob liečby

Život s touto chorobou nie je jednoduchý. Telo človeka bolí aj keď je v kľude. Pomerne dobre sa dá fungovať na nestereoidných antireumatikách, ktoré tlmia bolesti aj zápal a pacient ich užíva dlhodobo. Ak má pacient zápalom postihnuté aj periférne kĺby, pridávajú sa aj tzv. imunosupresívne lieky, ktorých úlohu je potlačenie zápalu. Najmodernejším spôsobom liečby je biologická liečba, ktorá účinkuje priamo na procesy v bunke a imunitný proces.

Aj keď príznaky Bechterevovej choroby môžu znieť hrozivo, dobrá správa je, že táto diagnóza neskracuje život pacienta. Pravidelné cvičenie je pri tejto diagnóze nutnosť. Pacientom pomáha aj pobyt v kúpeľoch a mali by si takisto dávať pozor na vzpriamené držanie tela a zainvestovať do kvalitného matracu. Polohu v spánku treba striedať - na chrbte a na bruchu. Pod hlavou je dobré mať len malý vankúš. Je nutné tiež skoncovať s fajčením, ktoré priebeh Bechterevovej choroby zhoršuje. 

Dá sa táto choroba vyliečiť?

Táto choroba sa úplne vyliečiť nedá, ale je liečiteľná. Ako sme naznačili vyššie, stav pacienta je možné poctivým cvičebným režimom udržiavať v norme, takisto lieky a kúpeľná liečba dokážu stav pacienta zlepšiť a progres choroby spomaliť. 

Cviky vhodné pri Morbus Bechterev

Pravidelný pohyb a cvičenie zohráva pri tomto ochorení kľúčovú úlohu. Je najúčinnejšou prevenciou vzniku klinických ťažkostí. Cvičením udržujeme chrbticu v hybnosti a v kondícii. Pohyb je limitovaný vlastnou pohyblivosťou a vlastnými individuálnymi možnosťami. Nie je rozumné veci preháňať do krajnosti. Bolesť je spoľahlivým limitujúcim faktorom.  Čo pomáha?

  • Cvičiť niekoľkokrát denne

  • Pravidelná rehabilitácia s fyzioterapeutom s využitím strečingových cvičení, udržaním mobility chrbtice, visenie, posilnenie hlbokých svalov trupu, cviky zamerané na ramenné a bedrové kĺby, ktoré bývajú často poškodené a ľudia s Bechterevovou chorobou musia často podstúpiť operáciu

  • Ďalej vzpriamené držanie tela

  • Dychové cvičenia.

  • Ideálnym športom je plávanie alebo prechádzky 

  • Dôležitá je aj trpezlivosť a cieľavedomosť.

ČASTO KLADENÉ OTÁZKY:

1.Je možné s Bechterevovou chorobou športovať?

Zo športov je ideálne plávanie, hlavne znak, vyhýbame sa motýliku či prsiam. Tiež je dobrá horolezecká stena, či jazda na koni a Nordic Walking.

2. Dokedy budem musieť cvičiť? 

Pri tomto ochorení je nutné cvičiť do konca života. Ideálne najskôr cvičiť s odborníkom - fyzioterapeutom, ktorý pacienta naučí čo a ako správne cvičiť.

Príďte sa poradiť zdarma >>>

Autori

MUDr. Jozef Staríček
MUDr. Jozef Staríček
  • Vzdelanie: Vzdelaný na Lekárskej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave (1963 – 1969)

  • Atestácia: v obore balneológie a liečebnej rehabilitácie, ortopédie, pediatrie, akupunktúry a telovýchovnom lekárstve.

  • Medicínska prax: 45 rokov praxe z toho 10 rokov ako lekár v arabskom svete. Dokáže hovoriť s pacientom v 4-och jazykoch (Angličtina, Nemčina, Ruština a Arabčina). Problematike sa venuje komplexne v spolupráci s lekármi, fyzioterapeutmi a inými odborníkmi v rámci PROFY.

Aneta Hartlová
Aneta Hartlová

Vzdelanie: FZV Piešťany
Metodiky: SM systém, ACT, DNS
Špecializácia: Bolesti chrbtice, Ženská fyzioterapia, Rekreačný aj vrcholoví športovci, Chodidlo, Fyzioterapia pre deti