🩺 Nová Ambulancia všeobecného lekára! Prijímame pacientov! Viac info 💉 Zápis do ambulancie

Čo sú kladivkové prsty a čo na ne pomáha?

Kladivkové prsty, digitus hammatus, sa zaraďujú medzi mechanické deformity nôh, konkrétne prstov dolnej končatiny. Vznik tohto stavu môže byť genetický, ale získať ho môžeme aj mechanicky, a to nesprávnou obuvou. Bolestivý pohyb či neestetický vzhľad sú len jedny  z málo komplikácií, ktoré sa môžu objaviť a v mnohých prípadoch trpí dlhodobo aj spinálny systém pacienta. Liečba je dlhodobá, pozostáva z radu cvičení a nosení vhodnej ortézy, ktorá bude chodidlo formovať po celý čas nosenia.

Čo sú to kladivkové prsty?

Kladivkové prsty označujú chybné postavenie prstov chodidla, pričom postihnuté môže byť všetky, príp. len jeden. Vekové kategórie pacientov sa rôznia a v našej klinike Profy spolupracujeme ako s mladými športovcami, tak aj so staršími ľuďmi, ktorých kladivkový prst značne obmedzuje. Ako sme sa vyššie zmenili, na vine nemusí byť len genetika. Ochabnuté prsty, poklesnutá klenba či dlhodobo nevhodná obuv sú faktory, vďaka ktorým je vznik kladivkového prsta čoraz frekventovanejší.

Kladivkové prsty a príčina vzniku

Naznačili sme, že mnohí pacienti si za svoj bolestivý stav môžu mnohokrát svojim nedbalým učinením, avšak ak sa jedná o mechanickú deformitu stále môže byť tento stav, aspoň čiastočne, zvrátený. Nesprávne návyky či obuv Úzke a malé topánky, vysoké podpätky, topánky nepodporujúce klenbu chodidla či jednoducho obuv, ktorá chodidlu neposkytuje pri chôdzi dostatočnú obuv. Tieto všetky možnosti vzniku patria do mechanických príčin, teda pacient nimi netrpí od narodenia ako následkom  genetiky. Spôsobené sú poklesnutím klenby, skrátením svalov dolnej končatiny, pričom sa tým noha predĺži, ale šľachy naťahovačov chodidla sa skrátia. V prípade úzkych topánok či topánok na vysokom podpätku na seba prsty neprirodzene tlačia a tým dochádza k zmršteniu (kontraktúra) dôležitým šliach a kĺbnych púzdier. Genetická preddispozícia Genetická predispozícia pre vznik kladivkových prstov sa objavuje už 2.-3. roku života, pričom sa táto deformita môže formovať aj v neskoršom veku. Základom je včasná diagnostika a najmä prevencia, pričom najčastejšie sú ohrození pacienti s vybočeným palcom (hallux valgus), kedy palec tlačí na 2. prst z boku. Vznik kladivkových prstov podliehajúci genetickému vývoju je často očividný, pretože postihuje obe nohy so všetkými príslušnými prstami.

Aké sú príznaky kladivkových prstov?

Vizuálna diagnóza kladivkových prstov je pomerne ľahká. Prst je skrčený, pričom jeho narovnanie nie je možné, či len čiastočné s pretrvávajúcou bolesťou. Sprievodným symptómom sú hyperextenzie, tzv. kurie oká, ktoré vznikajú na brušku prsta a reagujú na prevyšujúci tlak v danej oblasti. Okrem hyper extenzie sa v praxi stretávame aj s vznikom pľuzgierov, ktoré môžu byť signalizátormi ďalších komplikácií.

Kladivkové prsty a fyzioterapia

Genetická predispozícia, či mechanické zapríčinenie. Obe sa musia liečiť čo najskôr, pričom ich štádium je rozhodujúce. V mnohých prípadoch sme nápomocní aj my, fyzioterapeuti, a to stanovením štrukturovaného plánu na báze pravidelného cvičenia posilňujúceho šľachy a malé svaly, ktoré podporujú chodidlo. Extrémne prípady, ktoré vznikajú zväčša zamlčaním stavu je možné riešiť už len operačne, pričom silikónový korektor na kladivkové prsty slúži ako prevencia proti hyperextenziám. Pôvodca vzniku kladivkových prstov môže prúdiť aj z problému týkajúceho sa spinálneho systému. Chrbtica je komplexný systém, ktorého narušenie môže neblaho vplývať aj na postavenie prstov chodidiel. Ak problém naozaj ústi od chrbtice, súčasťou sú mnohé iné sprievodné bolesti a často sa stáva, že pacienti do našej kliniky prichádzajú práve s nimi. Vznik kladivkových prstov často počas liečby len objavíme. Prvým krokom je riešenie problému chrbtice, ktorej zranenie môže byť chronické, akútne či posttraumatické (poúrazové). Na základe typu bolesti, umiestnenia a jej frekvencie volíme vhodné kombinácie mobilizačných a mäkkých techník. Doplnkovou liečbou môže byť fyzikálna terapia, predovšetkým elektroliečba či parafín, ktorá pôsobí analgeticky. Ak je príčinou bolesti, a teda aj kladivkových prstov, trauma spinálneho systému, či degeneratívne ochabnutie jeho svalstva, volíme rehabilitačné cviky. Problém však môže byť aj v samotnej končatine, konkrétne v bolesti danej oblasti. Práve bolesť núti pacientov krívať, čo spôsobuje ochabnutie, či vznik neprirodzeného napätia v iných častiach chodidla. Bolestivé a opuchnuté členky, či spomínané vbočené palce môžu nepriamo vplývať na vznik kladivkových prstov. Riešenie nachádzame v cvičení mobilizačných techník, ktorým obnovíme primárne funkcie väzív a šliach. Ako doplnkovú liečbu volíme fyzikálnu terapiu, a to podľa umiestnenia bolesti.

Silikónový korektor na kladivkové prsty

Či už silikónový korektor, alebo samotné vložky do topánok na kladivkové prsty, sú dôležitou zložkou liečby pacienta. Ich použitie je nevyhnutné a dĺžka ich nosenia závisí na štádiu a odporúčaniach lekára. Vložky do topánok podporujú správnu funkciu chodidla tým, podporujú klenbu a snažia sa eliminovať tlak vznikajúci v prstoch. Odporúčame vyhotovenie individuálnej termoelastickej  vložky na mieru, ktorá bude kopírovať krivky chodidla bez odchýlok Silikónový korektor na kladivkové prsty sa nosí každý deň, s prestávkami. Vzhľadom na typ obuvi a charakteru vyhotovenia je možné ho nosiť aj počas dňa. Jeho použitie je však vhodné obmedziť, pretože môže prísť k vzniku zaparenín a hromadenia baktérií. Koža nohy potrebuje dýchať, pričom je nutné sa o korektor pravidelne starať a dezinfikovať ho. Poraď sa s našimi skúsenými fyzioterapeutmi