🩺 Nová Ambulancia všeobecného lekára! Prijímame pacientov! Viac info 💉 Zápis do ambulancie

Hallux valgus - ako na vybočený palec

Bolesť chodidla na boku palca je nepríjemnosť, s ktorou žije veľa ľudí. Súvisí s ochorením Hallux valgus, ktoré sa dá jednoducho popísať ako vybočenie palca na nohe. Vybočený alebo vykrivený palec na nohách – či latinsky hallux valgus je choroba “obutej” populácie. Koho sa najčastejšie týka a čo nepríjemnú deformáciu spôsobuje? Ako mu predchádzať, liečiť ho a kedy dochádza k chirurgickému zákroku?

Čo je hallux valgus a čo ho spôsobuje?

Hallux valgus je odborný názov pre vbočenie alebo vybočenie palca na nohe, pričom prvá záprstná kosť smeruje dovnútra. Takmer vždy je hallux spojený s ďalšími abnormalitami nohy. Vytvára sa celý rad deformít, kedy jedna vždy spôsobuje ďalšiu. Medzi tieto deformácie patrí napríklad priečne a pozdĺžne plochonožie, kedy je poškodená klenba chodidla.

Ďalej je to vytŕčanie hlavičky 1. predpriehlavkovej kosti, vnútorná rotácia palca, atď. Tlakom na vačok kĺbu sa môže táto oblasť zapáliť. Okolie vybočeného kĺbu zvykne byť vtedy zhrubnuté a sfarbené do červena. Objavujú sa nepríjemné bolesti v kostiach chodidiel a ľudia postihnutí týmto problémom majú zväčša ťažkú úlohu pri výbere topánok a chôdzou celkovo.

Niektorých ľudí deformácia palca zvlášť neobmedzuje, ale u väčšiny prípadov sa objavujú bolesti. Keď už cítiť výraznú bolesť chodidla pri chôdzi, ide o závažnejšiu formu, ktorá dokáže strpčiť život. Vtedy si človek uvedomí, že túto degeneráciu je potrebné liečiť. S návštevou lekára netreba čakať do poslednej chvíle.

Radšej sa treba informovať o možnostiach prevencie a zvrátenia ochorenia skôr, ako bude neskoro. V počiatočných štádiách sa hallux rieši bez zásahu do tela pomocou pomôcok a cvičením. Pri závažnejších formách je potrebné absolvovať chirurgický zákrok.

Ako sa hallux neinvazívne lieči?

Menej závažné formy halluxu sa liečia neinvazívne, tzn. bez zásahu do tela. Využívajú sa na to rôzne pomôcky, ako napríklad korekčné vankúšiky, abduktory palca, či ochranné vložky. Ďalej sú to aj narovnávače, resp. korektory, ktoré sa nosia počas spánku.

Pre lepšie výsledky je dobré nosiť ortopedickú obuv. Pomôžu aj masáže, cvičenia a fyzioterapia. Účelom spomenutých pomôcok a cvičení je odtláčať palec smerom von od ostatných prstov tak, aby sa postupne dostával na pôvodné miesto.

V prípade existujúceho halluxu neodstránia pomôcky a rady deformitu chodidla úplne, ale odďaľujú rozvoj ochorenia a uľavia od bolesti.

Prečo je niekedy nutná operácia?

Operačne sa hallux rieši uvoľnením skrátených mäkkých tkanív, prerezaním a posunom kostí alebo znehybnením kĺbov. Druhov operácií je teda niekoľko, vždy závisí na type a štádiu deformácie.

Pri operáciách sa stretávame s rôznymi názvami riešení. Robia sa operácie “podľa Trotta”, ďalej tzv. “Keller”. Pri poklese priečnej klenby chodidla sa vykonáva operácia “podľa Helala”. Operácia halluxov prebieha v dvoch fázach pre každú nohu zvlášť.

Kým má jedna noha kľudový režim, druhá na seba preberá záťaž pri chôdzi. Po operácii musí byť chodidlo 4 až 6 týždňov fixované dlahou alebo topánkou na odbremenenie priehlavku.

Potom nasledujú rehabilitácie, pričom sa postupne zvyšuje záťaž na chodidlo. K obnoveniu funkcie chodidla dochádza cca do 2 mesiacov po zákroku.

Kto je riziková skupina? Dá sa vybočenie palca zdediť?

Podľa štatistík postihuje toto ochorenie viac ženy ako mužov. Väčšinou sa objavuje po 50-tke, ale túto deformitu často vnímame aj u mladšej generácie. Hallux valgus má najmä dedičný charakter, ale môžeme sa k nemu dopracovať aj už spomenutým nevhodným výberom a nosením obuvi, preťažovaním nôh, či úrazom.

Problém môžu spôsobovať úzke topánky a topánky s vysokým opätkom, ale aj obuv vyrobená z tvrdého a nepoddajného materiálu, kedy sú časti chodidla neprimerane namáhané.

Ako sa starať o nohy a chodidlá?

Starostlivosť o chodidlá netreba podceňovať. Keďže začiatok ochorenia Hallux valgus vo väčšine prípadov súvisí s poklesom priečnej klenby na chodidle, nemali by sme ju zanedbať.

Cvikom na ploché nohy sa stačí venovať 10 minút denne. Naučí vás ich aj fyzioterapeut. Základnými cvikmi sú napríklad ohýbanie, naťahovanie a krútenie prstov na nohách. Vhodným pomocníkom je aj malá loptička, ktorú si môžete premieľať medzi prstami a snažiť sa ju nimi zachytiť. Prstami môžete zdvíhať aj rôzne iné malé predmety.

Ďalej pomáha prenášanie váhy chodidla z prednej časti na zadnú, tzv. pohupovanie.

Veľmi účinným a zdraviu prospešným je chodenie naboso, najvhodnejšie po prírodnom povrchu. Na takéto prirodzené chodenie bez topánok sme v dnešnej dobe akoby zabudli. Pritom prechádzka po mäkkej trávičke je dobrá po fyzickej stránke a pohladí aj na duši.

Príďte sa poradiť zdarma >>>>