Ploché nohy vznikajú v každom veku. V civilizovaných krajinách je dokonca niekoľkonásobne viac ochorení chodidla, než v chudobnejších. Ako ste na tom vy?. Ak aj vy alebo vaše dieťa pociťujete bolesti chodidla v oblasti klenby, je načase vyhľadať pomoc lekára.
Čo znamená plochá noha?
Pri zdravom chodidle sa klenba nôh v prednej časti opiera o prsty a hlavičky záprstných kostí. Tie tvoria predný pilier nohy. Zadným pilierom nohy je pätná kosť. Zdravé chodidlo má 2 klenbové oblúky. Jeden je pozdĺžny, druhý priečny. Takáto stavba klenby zabezpečuje pružnú a ladnú chôdzu. Ak oblúky nohy poklesnú, človek našľapuje na celé chodidlo a diagnostikuje sa plochá noha. Ako prebieha diagnostika chodidla môžete vidieť ,tu'. Môže ísť buď o pozdĺžne plochú alebo priečne plochú nohu. Priečne plochá noha môže vzniknúť v dôsledku nevhodnej obuvi, ale aj dedičnosťou.
Príčiny vzniku plochej nohy
Príčiny sú buď vrodené alebo získané. Vrodenými sú napríklad Downov syndróm, Marfanov syndróm, či vývojové chyby kostného systému. Ďalšími príčinami môžu byť chabosť väziva, ochorenia svalov, detská mozgová obrna, zlá obuv, úraz, reuma, obezita, či zaťažovanie nohy počas dlhého státia a pri tehotenstve.
Veľké množstvo deformačných poškodení v dospelosti má svoje príčiny v detstve. Všetci novorodenci a dojčatá majú chodidlo na pohľad ploché. Neznamená to však, že ide o plochú nohu. Majú ju totiž pokrytú tukovými vankúšikmi. Klenba nohy sa začína rysovať v 2. až 3. roku života. U detí je potrebné rešpektovať ich prirodzenú predurčenosť a nenútiť ich príliš skoro chodiť. Majú ešte málo pevné svaly a väzy a vytvoril by sa základ pre chybné postavenie chodidiel. Ak sa z batoľaťa stane lezúň, treba čakať nech sa dieťa postupne postaví samo.
Ako problém plochých nôh liečiť?
Ploché nohy vás v mnohom obmedzujú. Nespôsobujú len bolesť klenby chodidla, ale častokrát sa tento problém odzrkadľuje v bolesti kolien, bedier a následne celej chrbtice. Nohy sa môžu začať tvarovať do “O” alebo “X”, čo nepôsobí esteticky. Navyše ploché nohy v dospelosti bránia pri výkone určitých povolaní.
Viac informácií o bolesti chodidiel sa dozviete na našom blogu.
Ploché nohy u detí a dospelých sa dajú liečiť ortopedickými vložkami, špeciálnou obuvou, cvičením, či chodením na boso po nerovnom povrchu. Treba však najskôr navštíviť lekára a poradiť sa s ním. Ak sa s liečbou začne skoro, môže sa telesná vada zmierniť, ba dokonca aj úplne odstrániť. V dospelosti môžeme hovoriť skôr len o zmiernení. Ak sa tento problém nerieši, ľudia sú často odkázaní na operáciu.
Cviky na ploché nohy
Existuje niekoľko cvičení, ktoré by mali vám alebo vašim deťom pomôcť v liečbe proti plochým nohám a uľaviť od bolesti chodidiel. Efektívnym cvikom je napríklad chodenie po špičkách. Ak chcete cvik vystriedať, uchopte nohou ceruzku, zoberte papier a kreslite po ňom. Cvičenie hravou formou navyše aj zabaví. Ďalej si môžete pripraviť mäkkú loptu, ktorú si budete hádzať a chytať nohami, najlepšie vo dvojici, alebo osamote o stenu. Vaše deti bude určite baviť aj “navliekanie ponožky”, kedy si jednu ponožku musíte navliecť na nohu druhou. Vyskúšajte si aj náročnejší cvik a v sede spojte chodidlá navzájom o seba. Tlačte ich k sebe a postupne priťahujte a odďaľujte od trupu.