🩺 Nová Ambulancia všeobecného lekára! Prijímame pacientov! Viac info 💉 Zápis do ambulancie

Fyzioterapia: Kde ju študovať a ako sa uplatniť?

Fyzioterapia je zdravotný odbor poskytujúci preventívnu a liečebnú zdravotnú starostlivosť zameranú na diagnostiku a terapiu porúch funkcií pohybového aparátu. Fyzioterapeuti takisto poskytujú aj poúrazové a pooperačné terapie, pomáhajú ženám s riešením neplodnosti, pokiaľ je príčina v pohybovom aparáte (vysoké alebo naopak nízke napätie svalov panvového dna, vyosená alebo zaseknutá kostrč, ap.), pomáha ženám s prípravou na tehotenstvo a tiež poskytuje popôrodnú terapiu (napr. v prípade diagnózy diastázy brušných svalov, ap.).  Ďalej dokáže liečiť bolesti pohybového aparátu, teda svalov, šliach a kĺbov. Uľavuje tiež od bolesti hlavy, brucha, či menštruačných bolestí. Môže zmierniť aj problémy vznikajúce v dôsledku psychického vypätia a stresu. Fyzioterapia v rámci prevencie pomáha predchádzať problémom s chrbticou a kĺbmi, spomaľuje starnutie o opotrebovanie tela. Zlepšuje schopnosť regenerácie po fyzickom zaťažení alebo psychickom vypätí. Je vhodná pre každého, od ľudí so sedavým zamestnaním až po ľudí s vysokou fyzickou záťažou, napríklad profesionálni športovci.  Vplyvom fyzioterapeutických metód dochádza k celkovému ovplyvňovaniu systému ľudského tela, preto je nutné klásť dôraz na medziodborové prepojenie. Fyzioterapia v rámci celostnej medicíny spolupracuje s lekárskymi odbormi nielen v oblasti ortopédie, neurológie, gynekológie a všeobecnej rehabilitácie, ale tiež v rámci interného lekárstva a psychoterapie.

Fyzioterapeut verzus masér

Fyzioterapeut je človek, ktorý má vyštudovaný vysokoškolský program fyzioterapie. Po vyštudovaní trojročného bakalárskeho štúdia sa absolventovi nelekárskeho zdravotníckeho odboru fyzioterapie priznáva titul Bc. Po ňom majú bakalári povinnú ročnú prax v oblasti fyzioterapie a následne môžu pokračovať v dvojročnom magisterskom štúdiu, po ktorom získavajú titul Mgr. Behom vysokoškolského štúdia musí študent preukázať svoje odborné znalosti v anatómii, fyziológii, patofyziológii a kineziológii. Ďalej tiež poznatky z vyšetrovacích metód, fyzikálnej terapie, ortopédie a traumatológie, neurológie, chirurgie, prvej pomoci, masáži a mnohých ďalších. Veľkú časť štúdia tvorí tiež praktická časť. Začína tým, že sa študenti teoreticky naučia jednotlivé fyzioterapeutické úkony. Potom si ich prakticky skúšajú navzájom sami na sebe a neskôr využívajú získané vedomosti na praxi v nemocniciach a fyzioterapeutických ambulanciách. Je dôležité, aby sa fyzioterapeuti neustále vzdelávali a pravidelne si zvyšovali kvalifikáciu v rôznych metodikách. Masérom sa môže stať ktokoľvek, kto absolvuje základný masérsky kurz. Po ňom získa možnosť samostatného podnikania v tejto činnosti. Súčasťou kurzu sú základy anatómie a následne sú účastníkom kurzu ukázané jednotlivé hmaty používané v priebehu masáže. Výstupom kurzu je test a ukážka samostatnej masáže. V prípade, že si chce masér zvyšovať kvalifikáciu, má k dispozícii rôzne víkendové kurzy. Maséri nie sú zahrnutí do celoživotného vzdelávania. Náplňou ich práce je poskytovať športové, rekondičné, relaxačné a regeneračné masáže. Pracujú prevažne so svalmi. Zameriavajú sa na odstránenie zvýšeného napätia vo svaloch a navodení relaxácie klienta. K masérovi nemusí ísť človek vyslovene preto, že by mal zdravotný problém, stačí, že si chce dopriať zážitok a pôžitok z relaxácie a uvoľnenia, prípadne chce uvoľniť niečo, čo mu spôsobuje bolesť. Zatiaľ čo v prípade maséra je jeho prácou manuálne uvoľnenie klienta bez jeho aktívneho pričinenia, fyzioterapeut využíva masáže a mäkké techniky ako doplnok k cvičeniu, do ktorého je pacient aktívne zapájaný a hľadá príčinu problému a/alebo bolesti u svojho pacienta. Fyzioterapeut ho zároveň učí cviky, ktoré môže a mal by praktizovať aj doma, učí ho čo a ako v tele zapojiť tak, aby bol pohyb technicky správny a teda aj účinný.

Štúdium fyzioterapie

Ako sme už spomenuli vyššie, na výkon odborných činností fyzioterapeuta sa vyžaduje získanie vysokoškolského vzdelania v študijnom odbore fyzioterapia.

Na Slovensku je možné ho získať na:

  • Lekárskej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave,

  • Fakulte zdravotníctva v Banskej Bystrici,

  • Fakulte ošetrovateľstva a zdravotníckych odborných štúdií Slovenskej zdravotníckej univerzity v Bratislave,

  • Fakulte sociálnych vied a zdravotníctva Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre,

  • Fakulte zdravotníctva Trenčianskej univerzity Alexandra Dubčeka v Trenčíne,

  • Lekárskej fakulte Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach,

  • Fakulte zdravotníctva odborov Prešovskej univerzity v Prešove

  • Fakulte zdravotníctva Katolíckej univerzity v Ružomberku

Uplatnenie absolventov

Po ukončení fyzioterapeutického štúdia môžu absolventi vykonávať svoju profesionálnu činnosť v liečebných a kúpeľných zariadeniach, v ústavoch sociálnej starostlivosti, v rehabilitačných ústavoch, v sanatóriách, na pracoviskách so zameraním na liečebnú telesnú výchovu, fyzikálnu terapiu a komplexnú fyzioterapiu a iných zariadeniach, ako napr. v moderných rehabilitačno-rekreačných a preventívnych zariadeniach typu wellness, v zdravotných a komerčných poisťovniach a v mnohých ďalších pracoviskách poskytujúcich starostlivosť o telo a myseľ.  Vyššie sme spomenuli, že fyzioterapeuti si musia pravidelne vzdelanie dopĺňať, za ktoré získavajú kredity a môžu sa vydať rôznymi smermi. Veľmi známou a rozšírenou metódou je DNS (Dynamická neuromuskulárna stabilizácia), McKenzieho metóda, a mnohé ďalšie. 

Ak hľadáte komplexné a profesionálne riešenie pohybu a problémov spojených s bolesťami pohybového aparátu, hľadáte kompenzáciu k náročnému fyzickému tréningu, alebo sa jednoducho chcete preventívne starať  o svoje telo a zdravie, v klinike PROFY ste na správnom mieste.

Príďte sa poradiť zdarma >>>>

Autori

MUDr. Jozef Staríček
MUDr. Jozef Staríček
  • Vzdelanie: Vzdelaný na Lekárskej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave (1963 – 1969)

  • Atestácia: v obore balneológie a liečebnej rehabilitácie, ortopédie, pediatrie, akupunktúry a telovýchovnom lekárstve.

  • Medicínska prax: 45 rokov praxe z toho 10 rokov ako lekár v arabskom svete. Dokáže hovoriť s pacientom v 4-och jazykoch (Angličtina, Nemčina, Ruština a Arabčina). Problematike sa venuje komplexne v spolupráci s lekármi, fyzioterapeutmi a inými odborníkmi v rámci PROFY.

Patrik Kuhnel
Patrik Kuhnel
  • Vzdelanie: SZS Diplomovaný fyzioterapeut

  • Metodiky: McKenzie, Dornova metóda, Mobilizačné techniky

  • Špecializácia: Rekreační aj vrcholoví športovci, Bolesti chrbtice, Dolné končatiny, Chodidlo