Môžu piť diabetici alkohol?

Cukrovka a alkohol, to nie je práve najlepšia kombinácia. Samozrejme, alkohol vo veľkom množstve nie je prospešný pre nikoho, ale ako je to s diabetikmi? Jednou z otázok, ktorú sa pokúsime odpovedať v tomto článku je, či diabetici vôbec môžu požívať alkoholické nápoje a ak áno, za akých podmienok.

Môže diabetik piť alkohol?

Otázka, na ktorú nie je jednoduché odpovedať, pretože je potrebné posúdiť stav každého pacienta individuálne. Takisto záleží od typu cukrovky, liekov, ktoré užívate a aktuálnej hladiny cukru. Alkohol je pre diabetikov nebezpečný hlavne kvôli vysokému obsahu cukru a kalórií, na ktoré si diabetici musia dávať pozor. Zároveň však máme dobrú správu: aj keď ste diabetik a je váš stav normalizovaný, nemusíte sa alkoholu vzdať úplne. Občasný pohár piva či vína neuškodí, dokonca môže hladinu cukru zvýšiť, ak je príliš nízka.

Účinky alkoholu pre diabetika

Väčšina diabetikov si na hladinu cukru musí dávať pozor. Niektorí si hladinu cukru musia znižovať, iní zas zvyšovať a vo všeobecnosti je známe, že si musia strážiť príjem sacharidov. Avšak, úplne zo stravy vylúčiť sacharidy nie je zdraviu prospešné, ani pre cukrovkárov, nakoľko sú sacharidy dôležitým zdrojom energie.  Preto platí, že ak trpíte diabetom a chcete si dať alkohol, mali by ste poznať aktuálnu hladinu cukru a vopred sa poradiť s lekárom o vhodnosti alkoholu. Ako sme popísali v našom článku o cukrovke, telo si uchováva v pečeni glykogén, ako záložný zdroj energie, ktorý v prípade potreby premení na glukózu. Pokiaľ však konzumujeme alkohol, pečeň glykogén nevylúči skôr, ako spracuje všetok vypitý alkohol. Ľahko sa teda môže stať, že po konzumácii alkoholu bude hladina cukru v krvi paradoxne veľmi nízka, teda dôjde k hypoglykémii, ktorá je pre diabetika nebezpečná.  Práve z tohto dôvodu, ak už chcete alkohol konzumovať, urobte tak ideálne s jedlom alebo pred jedlom, určite nie nalačno alebo vtedy, ak je hladina cukru už nízka. Naopak, ak máte nižšie hodnoty, primerané množstvo alkoholu môže hladinu cukru v krvi zvýšiť. Ďalším účinkom alkoholu je, že zvyšuje chuť do jedla takže spolu s alkoholom máme tendenciu konzumovať aj viac jedla a vyberať si nie práve najzdravšie jedlo.  Nebezpečenstvo predstavuje aj fakt, že hypoglykémia má podobné symptómy ako opitosť - malátnosť, dezorientácia či závraty, neschopnosť sa súvisle vyjadrovať, preto noste diabetický náramok, aby okolie poľahky zistilo, že váš stav nie je spôsobený alkoholom, ale nízkou hladinou cukru a mohli vám poskytnúť vhodnú prvú pomoc.  Množstvo alkoholu, ktoré nie je ešte zdraviu škodlivé sa líši aj od pohlavia. Ak ste muž odporúča sa približne 1,5 dl vína/deň, 3,5 dl piva alebo 40 ml tvrdého alkoholu/deň. V prípade žien je to polovica z tohto množstva. 

Pivo a cukrovka

Pivo obsahuje síce málo alkoholu, ale za to veľa maltózy, čo je sladový cukor. Ten vzniká pri výrobe piva zo škrobu obsiahnutého v sladovom jačmeni. Keď vypijeme pivo, alkohol as začne rýchlo vstrebávať z čriev do krvi. Tráviace šťavy začnú rozkladať maltózu na glukózu a tá sa tiež pomerne rýchlo dostane do krvi. Glykémia tak výrazne stúpne. 

Víno a cukrovka

Víno obsahuje viac alkoholu ako pivo a okrem toho aj rôzne množstvo jednoduchých sacharidov. Prírodné, alebo suché vína, obsahujú málo sacharidov, zatiaľ čo sladšie alebo dezertné vína cukru obsahujú omnoho viac. Preto by diabetici mali siahnuť radšej po suchom víne, aj keď stále treba pamätať na to, že je potrebné myslieť aj na množstvo kalórií.  Primeraná dávka vína, ktorá by nemala uškodiť je jeden pohár, teda 2dcl. Dvojnásobná dávka už môže byť nebezpečná. 

Destiláty a cukrovka

Destiláty sú pre cukrovkára asi najmenej bezpečným druhom alkoholu. Obsahujú vysoké percento alkoholu ale takmer žiadne sacharidy. To spôsobí rýchly pokles glykémie a ak si človek nedá pozor, môže upadnúť do bezvedomia, čo je život ohrozujúce. Nehovoriac o tom, že ak z vás ľudia cítia zápach alkoholu, budú si myslieť, že ste len opití a neposkytnú vám náležitú prvú pomoc. Ak už destiláty piť chcete, uistite sa, že ich zajedáte jedlom a máte hladinu cukru pod kontrolou. 

Obsah sacharidov v alkoholickom nápoji

Mnoho ľudí sa mylne domnieva, že problémom alkoholu je jeho vysoký podiel sacharidov, dokonca sa v nutričných tabuľkách veľa krát objavuje alkohol vedľa sacharidov.  Alkohol však nie je sacharid, ale organická zlúčenina, ktorá sa mimochodom tvorí aj v našom tele. Problémom piva, vína, či tvrdého alkoholu, nie je ani tak samotný obsah sacharidov, ako obsah kalórií, teda využiteľnej energie.  Kalorická hodnota gramu alkoholu je 7,1 kcal/g, čo je takmer dvojnásobok oproti gramu sacharidov 4,1 kcal/g. Táto informácia je dôležitá pre každého človeka, nielen diabetika, ale obzvlášť tých, ktorí sa usilujú znížiť telesnú váhu, alebo si ju minimálne udržať. 

Kombinácia alkoholu a cukrovky

Ako sme spomenuli vyššie, aj napriek diagnóze diabetes mellitus sa nemusíte alkoholu vzdať úplne, pokiaľ dodržiavate zdravotné odporúčania svojho lekára, svoj cukor máte pod kontrolou a alkohol konzumujete s mierou.  Alkoholu by ste sa určite mali vyhnúť, ak máte okrem cukrovky aj vysoký krvný tlak, obzvlášť ak užívate lieky na tlak, pretože alkohol môže zablokovať ich účinok. Ďalej, ak máte ochorenia pečene, trpíte neuropatiou alebo máte zhoršený zrak v dôsledku cukrovky.  Požitie alkoholu môže takisto prispieť k závratom, problémom s rovnováhou a podráždenie žalúdka.  V prípade, že alkohol chcete konzumovať, siahnite po suchom víne, pive, alebo tvrdom alkohole, vyhnite sa sladkým likérom a miešaným drinkom, ktoré obsahujú viac cukru. Ak užívate lieky na zníženie cukru, napr. metformín, konzumácia alkoholu je vylúčená. V prípade iných liekov je nutné sa poradiť s lekárom.  Jedno pivo alebo pohár vína, by nemali uškodiť, ak je váš stav stabilizovaný. Stále však platí, že opatrnosti nie je nikdy dosť a sledovanie životosprávy je pre cukrovkára nesmierne dôležité. Pri konzumácii alkoholu je na mieste striedmosť, alkohol piť pomaly, teda vychutnať si ho a pozorovať, ako sa pri tom cítite. Nezabudnite na jedlo, meranie hladiny cukru a dostatočné množstvo vody, kvôli hydratácii. Ak si dáte veľký pohár vody pred spaním a po zobudení, znižujete riziko opice.  Takisto informujte o svojom stave okolie a poučte ich čo robiť v prípade, že sa vám zníži hladina cukru. Môžete tak predísť mnohým nepríjemnostiam.  Ako sme sa presvedčili, ani cukrovkár sa nemusí vzdať alkoholu úplne, mal by však vedieť ako ktorý druh alkoholu na glykémiu pôsobí, sledovať svoju aktuálnu hladinu, neprehnať to so žiadnym druhom alkoholu a ideálne ho piť len príležitostne a len vtedy, ak to dovolí aj lekár. 

Autor

MUDr. Jozef Staríček
MUDr. Jozef Staríček
Lekár FBLR / Ortopéd
  • Vzdelanie: Vzdelaný na Lekárskej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave (1963 – 1969)

  • Atestácia: v obore balneológie a liečebnej rehabilitácie, ortopédie, pediatrie, akupunktúry a telovýchovnom lekárstve.

  • Medicínska prax: 45 rokov praxe z toho 10 rokov ako lekár v arabskom svete. Dokáže hovoriť s pacientom v 4-och jazykoch (Angličtina, Nemčina, Ruština a Arabčina). Problematike sa venuje komplexne v spolupráci s lekármi, fyzioterapeutmi a inými odborníkmi v rámci PROFY.