🩺 Nová Ambulancia všeobecného lekára! Prijímame pacientov! Viac info 💉 Zápis do ambulancie

Správne držanie tela: Učíme dieťa ležať na brušku

Ležanie na brušku je u dieťaťa dôležitým stupňom psychomotorického vývoja, ktorý ho pripravuje na ďalšie náročnejšie zručnosti - pretáčanie sa z brucha na chrbát, lozenie, štvornožkovanie a sedenie a v konečnej fáze aj chôdzu.  V tomto článku sa pozrieme na to, prečo je čas na brušku pre dieťa tak dôležitý a ako pre dieťa vytvoriť vhodné podmienky a stimuly, aby jeho vývoj prebiehal čo najlepšie. 

Ležanie na brušku - prečo je pre dieťa dôležité?

Ležanie na brušku pomáha dieťaťu posilniť dôležité svaly krku, chrbta a ramien. Rozvoj svalov je nevyhnutný pre dosiahnutie prvých míľnikov motorického vývoja u dieťaťa. Táto poloha takisto pomáha predchádzať oneskoreniu v motorickom vývoji a stavom ako plagiocefália či brachycefália.  Plagiocefália je chorobný stav, kedy dochádza k splošteniu hlavy len jednej strany a zväčša k tomu dochádza v dôsledku pôsobenia tlaku na danú oblasť a vyklenutiu na opačnej strane.  Brachycefália sa prejaví sploštením hlavičky na temene, ak dieťa dlhodobo leží na chrbte. Sploštenie temena môže byť tak výrazne, že je lebka zarovnaná s chrbtom. Preto je veľmi dôležité dieťa polohovať na bruško. Preto väčšina odborníkov odporúča dieťatko ukladať na chrbát počas spánku a na bruško v bdelom stave a počas hry.  Tieto stavy sa vyskytujú u novorodencov a dojčiat, pretože detská lebka je ešte veľmi mäkká a zraniteľná, keďže kosti ešte nie sú úplne zrastené. Švy a fontanely, ktoré sa na lebke nachádzajú umožňujú postupný rast a vývoj mozgu i lebky samotnej. Poloha na brušku dieťatku takisto umožňuje vizuálne skúmať svoje okolie z novej perspektívy. Záujem a podnety z okolia, ktoré zachytáva sluchom a zrakom ho/ju motivuje k zdvíhaniu hlavičky, čo takisto pomáha posilňovať svaly. Postupne ako sa dieťa naučí udržať hlavičku vzpriamenú a získa kontrolu na brušku, bude schopné sa odtlačiť lakťami a neskôr i rukami. Tento krok je dôležitý k nadobudnutiu sily a stability ramena a tiež paží a rúk, ktoré sú v ďalšom pohybovom vývoji nevyhnutné.  

Čo robiť ak sa dieťatku na brušku nepáči?  

Poloha na bruchu môže byť pre dieťa najskôr veľkou výzvou. Musí odolávať gravitácii, aby udržalo hlavičku vo vertikálnej polohe. Pre svaly hlavy, krku a ramien je to úplne nové a ešte nie sú dostatočne rozvinuté. Navyše dieťa sa môže v polohe na brušku cítiť “uväznené”, keďže sa ešte nevie z bruška otočiť späť na chrbát.  Preto je pre rodiča dôležité vedieť, ako dieťa v tejto polohe zabaviť. Ešte predtým, ako dieťa necháte na brušku a postavíte pred neho pár hračiek, začnite tým, že pretočíte dieťatko z chrbta na bruško a znova na chrbát niekoľkokrát. Tak mu ukážete, že je možné polohu zmeniť. Pri zmene polohy k dieťatku prehovárajte, váš hlas ho upokojí. Polohu na brušku zaraďujte do programu každý deň, aby si na ňu postupne zvyklo a stalo sa normálnou súčasťou jeho denného režimu. Nebude trvať dlho a zbadáte značný rozdiel v tom, ako sa dieťatko v polohe na brušku cíti. 

Ako s polohou na brušku začať?

S touto polohou možno začať hneď po príchode z nemocnice. Najskôr stačí začať s pár minútami niekoľkokrát denne, napr. po prebalení alebo kúpaní. Postupne, ako nadobúda v polohe na bruchu väčšiu istotu a komfort, pridávajte čas na brušku. 

Zábavné tipy a triky v ľahu na brušku

Ľah na brušku sa nemusí nutne odohrávať iba na zemi.  Na chrbát si ľahne jeden z rodičov a položí si bábätko na brucho, alebo na predkolenia, ktoré zdvihne do vzduchu, pričom ho pevne drží. Tak bude bábätko vidieť priamo do tváre rodiča, ktorý s ním môže komunikovať. Takto strávený čas je dôležitý pre vytváranie puta a vzťahu medzi rodičom a dieťaťom. Ľahnúť si môžete na brucho aj vy, tvárou v tvár svojmu bábätku, takže bude mať s vami opäť priamy očný kontakt. Môžete sa posúvať zo strany na stranu, alebo používať hračky či né pomôcky, ktoré dieťa zaujmú, takže bude nútené sa za stimulmi otáčať.  Dieťa si môžete položiť na kolená, tvárou dole, aby si odgrglo, zatiaľ ho môžete hladkať po chrbátiku.  Môžete svoje dieťa držať na predlaktí, táto poloha sa tiež volá “tigrík”. Takéto držanie vám umožní voľne sa doma hýbať a dieťa je nútené držať hlavičku vo vertikále. Zároveň má opäť novú príležitosť na preskúmanie okolia.  Psychomotorický vývoj dieťaťa sa deje prirodzene a nie je nutné dieťa do niečoho tlačiť, alebo vývoj urýchľovať. Úlohou rodiča je zabezpečiť vhodné podmienky a stimuly pre jeho rozvoj a v prípade odchýlok dieťa nasmerovať, alebo mierne korigovať vývoj pohybu tak, aby bol symetrický a koordinovaný. Ak stimulácia a pozornosť, ktorú dieťaťu venujete nepomáha a nenapreduje vo vývoji, alebo pozorujete odchýlky, poraďte sa s lekárom a ten vás nasmeruje, čo ďalej. Našťastie je dnes už dosť fyzioterapeutov, ktorí sa špecializujú práve na psychomotorický vývoj detí.

Autori

Nina Gabaľová
Nina Gabaľová

Som rodáčka z Bratislavy a posledných 10 rokov som reprezentantkou SR v plávaní s plutvami, práve vďaka čomu som sa dostala k štúdiu fyzioterapie. Šport na vrcholovej úrovni mi ukázal, ako veľmi je pre telo dôležitá kompenzácia a regenerácia pri neustálom množstve záťaže. Avšak ešte stále sa často stretávame s tým, že tieto dôležité aspekty bývajú či už v športe, alebo v bežnom živote zanedbávané, a tak som sa to na základe vlastných skúseností rozhodla zmeniť.

V odbore fyzioterapia som v roku 2022 úspešne ukončila svoje magisterské vzdelanie, popri ktorom som absolvovala niekoľko kurzov a 2 roky pracovala vo fitness centre ako aj fyzioterapeut, tak aj tréner. Práve vďaka týmto skúsenostiam dokážem pomôcť ľudom nie len v oblasti rehabilitácie, ale tiež ich viezť k aktívnemu životnému štýlu.

V práci s pacientami si potrpím na komplexnosť, dôkladné a kontrolované prevedenie pohybu a vďaka svojej kreativite viem zaujať aj pacienta, ktorý má rád pestrosť a nerád upadá v cvičení do stereotypu.

Moja púť v oblasti fyzioterapie samozrejme ešte nekončí, plánujem sa naďalej vzdelávať a naberať nové a nové skúsenosti, aby som pacientom vedela poskytnúť stále nové spôsoby terapie a hlavne čo najlepšie výsledky počas našej spolupráce.

Andrej Malárik
Andrej Malárik
  • ŠPECIALIZÁCIA: Prednášky, Marketing a Manažment

  • VZDELANIE:Vysoká Škola Manažmentu – City University

  • KURZY: SM systém 1,2, Oxygen Advantage, Ido Portal Movement

  • SKÚSENOSTI:10 r manažmentu troch zdravotníckych zariadení

  • O MNE: Najčastejšie ma môžete stretnúť na prednáškach vo firmách na celom Slovensku, kde v rámci partnerského projektu Health Services, rozprávam o fyzioterapeutických a lifestyle témach, pokrytých skúsenosťami a absolvovanými kurzami. Poskytovať zdravotnú starostlivosť vo vysokej kvalite a za dostupné ceny, bolo vždy mojim cieľom v PROFY. Fyzioterapeuti a lekári pracujúci v našich zdravotníckych zariadeniach sú partneri, s ktorými komunikujem možnosti neustáleho zlepšovania služieb, ako aj vybavenia. Akékoľvek návrhy na zlepšenie zo strany klientov, riešim osobne, takže v prípade že ste sa dočítali až sem, neváhajte a pošlite mi ich.

  • ZÁUJMY: CrossFit, Lyžovanie, Bicykel, Skialpinizmus,