Správne držanie tela: Učíme dieťa stáť

Ak vaše dieťa dokáže stáť zatiaľ len s držaním sa oboma rukami alebo s držaním sa prejde aj pár krokov, no stáť samostatne sa ešte neodváži, nemusíte sa obávať. Máme pre vás pár tipov, ako dieťa podporiť a vytvoriť podmienky na to, aby sa naučilo stáť samostatne a vybudovalo si dostatočnú statickú i dynamickú rovnováhu, ktorá mu poslúži nielen na samostatné státie, ale aj na samostatnú chôdzu, o ktorej máme osobitný článok

Motorický vývoj dieťaťa 

Inými slovami, ako sa dieťa učí samostatnému pohybu. Rozvoj pohybu u dieťaťa sa deje postupne a komplexnejšie zručnosti sa vždy nabaľujú na tie základné. Samostatné státie nasleduje po tom, čo dieťa zvládne samostatne sedieť a v mnohých prípadoch aj po tom, čo zvládne samostatné lozenie. V momente, keď dieťa preukáže silu, rovnováhu a koordináciu potrebné na zvládnutie ďalšieho pohybového míľnika, môžeme ho podporiť v rozvoji pohybu zdravým a nápomocným spôsobom.  Na to, aby sa dieťa samostatne postavilo a aj sa v stoji udržalo je potrebná propriorecepcia, teda vnímanie povrchu, na ktorom dieťa stojí a môže sa od neho jemne odtláčať, pri čom nachádza neutrálnu polohu, v ktorej zapája svaly potrebné na udržanie rovnováhy. Dieťa potrebuje cítiť a uvedomovať si svoje telo, čo možno podporiť jemnou masážou chodidiel a tiež jemným tlakom na členky, kolená a bedrá, ktorý podporí dieťa v uvedomovaní si kĺbov dolných končatín.  Chôdza naboso zas dieťaťu umožňuje prenášať váhu na rôznych podkladoch, aktivuje svaly chodidla a podporí správny vývoj klenby chodidla, tak dôležitej pre samostatný stoj a chôdzu. 

Míľniky učenia sa stáť samostatne 

7-9 mesiacov - Dieťa sa do stoja vytiahne rukami. 8-10 mesiacov - Stojí s držaním sa. 10-12 mesiacov - Stojí samostatne.

Ako podporiť dieťa k samostatnému stoju?

1. Prenos váhy

Presuňte pozornosť z dieťaťa na predmety, zvieratká či hračky, napr. veveričku v parku, ktoré motivujú dieťa k samostatnému pohybu. Namiesto “Postav sa, ideme sa pozrieť na veveričku” skúste radšej “Jééj vidím veveričku, poďme bližšie.”

2. Dynamická opora

Použite fit loptu ako dynamickú oporu pre svoje dieťa. Môže byť umiestnená bokom, pred alebo i za dieťaťom. Je to skvelý spôsob ako znížiť závislosť dieťaťa na dospelom a podporiť lepšie vnímanie tela, pričom sa zvyšuje sila a stabilita. 

3. Vyskúšajte hudbu

Nájdite pesničku alebo hudbu, ktorá sa bude dieťaťu páčiť a urobte si tanečnú párty. Väčšina detí na hudbu veľmi dobre reaguje. Navyše keď vidia tancovať vás, začnú pohupovanie a pohyb tela opakovať. Tanečné pohyby zahŕňajú flexiu a extenziu kolien a bedrových kĺbov, koordináciu paží a nôh a posilnenie svalov dolných končatín, čo je pre samostatný stoj a chôdzu nevyhnutné. Dajte dieťaťu do rúk hudobné nástroje, napr. tamburínu či hudobné vajíčko a uvidíte ako rýchlo presunie svoju pozornosť na novú hračku. 

4. Rozmiestnenie hračiek

Využite police zavesené na stene vo výške dieťaťa tak, aby bolo dieťa nútené sa za nimi postaviť a natiahnuť. Rozlišovanie tvarov je na to ideálne. Predmety rôznych tvarov môžete umiestniť v rôznej výške tak, aby sa dieťa muselo za nimi natiahnuť alebo si k nim naopak čupnúť. 

5. Vertikálne povrchy a predmety

Využite vertikálne predmety ako napr. zábradlia, aby sa k nim dieťa samé postavilo. 

6. Buďte kreatívny!

Berte svoje dieťa do rôznych typov prostredia, choďte do parku, ale i do lesa, na záhradu k starým rodičom či k priateľom, na ihriská, prípadne na pláž. Nové prostredie predstavuje novú výzvu a motiváciu sa hýbať novým spôsobom.

7. Nájdite si kamarátov

Keďže dieťa sa najrýchlejšie učí opakovaním od skúsenejších detí alebo dospelých, je ideálne ak na ihrisku trávi čas s deťmi o čosi staršími. Nechajte svoje dieťa pozorovať a zapojiť sa do hry s rovesníkmi. Hádzanie si lopty môže byť skvelá motivácia pre stoj a zároveň je to úžasná príležitosť trénovať koordinačné schopnosti medzi zrakom a rukou. 

8. Basketball

Pýtate sa ako hrať s dieťaťom basketbal, keď ledva stojí? Využite trebárs kôš na prádlo, do ktorého môže vaša ratolesť hádzať hračky, alebo ponožky. Keď už vaše dieťa dokáže stáť samostatne, kúpte mu detský basketbalový kôš, do ktorého bude hádzať loptu. Väčšina detských basketbalových košov má nastaviteľnú výšku, takže ho využijete aj neskôr. 

9. Postavte ho do kúta

Nie, nemyslíme za trest, ale ako pohybovú výzvu. Ak umiestnite dva rozličné predmety, napríklad malé stolčeky blízko seba tak, aby medzi nimi vznikol kút a postavíte doň dieťa, jednak sa bude môcť rukami oprieť a zároveň mu to umožní sa otáčať a rotovať do strán v hrudnej časti. 

10. Skákanie na fit lopte s vašou oporou

Položte dieťa na fit loptu a podržte ho rukami pri tom, ako sa bude pohupovať a skákať, prípadne sedieť a balansovať na lopte. Týmto spôsobom si takisto posilní svaly trupu a stredu tela a zlepší stability a rovnováhu. 

11. Posilňovanie

Položte k stolčeku malú fit loptu, na ktorú si bude môcť dieťa sadnúť a postaviť sa z nej s oporou rúk na stole. Môžete ho podporiť k opakovanému stávaniu a posadeniu sa tak, aby pri tom posilňoval svalstvo na nohách, trupe a celkovo celého tela, tak potrebné pre samostatné státie a chôdzu. 

12. Zo sedu do stoja

Povzbuďte dieťa sadnúť si a postaviť sa s použitím malého stolčeka alebo malej fit lopty. Opäť ďalší pohyb, ktorý posilňuje svaly trupu a dolných končatín. 

13. Senzorické skúmanie

Dovoľte svojmu dieťaťu skúmať chodidlami a rukami rôzne typy povrchov. Dieťa tak získava potrebnú spätnú väzbu cez zmysly. Pieskovisko je jedným z ideálnych miest, navyše sa v ňom dieťa učí udržať rovnováhu a stabilitu na nestabilnom povrchu. 

14. Do toho!

Budovanie sebavedomia je polovica úspechu, preto chváľte svoje dieťa aj za malé úspechy. Motivujte, povzbudzujte a hlavne, zúčastnite sa na rozvoji svojho dieťaťa!

Na čo si dať pozor

Ak si všimnete ktorýkoľvek z nasledovných bodov v období medzi 12-15 mesiacom života dieťaťa, kontaktujte svojho pediatra alebo fyzioterapeuta.

  • Dieťa nie je schopné udržať váhu tela na nohách.

  • Dieťa nie je schopné sa zdvihnúť do stoja ani pomocou rúk a takisto sa neudrží na nohách dlhšie ako pár sekúnd.

  • Dieťa je očividne v stoji príliš stuhnuté.

  • Dieťa sa do stoja dvíha iba rukami a nezapája nohy.

  • Dieťa sa v stoji zjavne nakláňa na jednu stranu a váhu drží prevažne na jednej strane.

  • Dieťa nerobí v psychomotorickom vývoji pokroky.

V prípade, že sa objaví u vášho dieťaťa ktorákoľvek z vyššie spomenutých prejavov zaostávania v psychomotorickom vývoji, pediater musí zhodnotiť stav a navrhnúť možné riešenia, či už cez cvičenia, aktivity a pomôcky, ktoré vášmu dieťaťu vo vývoji pomôžu, alebo navrhne ďalšie vyšetrenia napr. u neurológa.

Autor

MUDr. Jozef Staríček
MUDr. Jozef Staríček
Lekár FBLR / Ortopéd
  • Vzdelanie: Vzdelaný na Lekárskej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave (1963 – 1969)

  • Atestácia: v obore balneológie a liečebnej rehabilitácie, ortopédie, pediatrie, akupunktúry a telovýchovnom lekárstve.

  • Medicínska prax: 45 rokov praxe z toho 10 rokov ako lekár v arabskom svete. Dokáže hovoriť s pacientom v 4-och jazykoch (Angličtina, Nemčina, Ruština a Arabčina). Problematike sa venuje komplexne v spolupráci s lekármi, fyzioterapeutmi a inými odborníkmi v rámci PROFY.