🩺 Nová Ambulancia všeobecného lekára! Prijímame pacientov! Viac info 💉 Zápis do ambulancie

Zlomenina stehennej kosti: je potrebný fyzioterapeut?

Zlomenina stehennej kosti (femur) je veľmi zdĺhavý a bolestivý stav, keďže sa jedná o najdlhšiu kosť s pomerne najväčšou tlakovou pevnosťou. Stehenná kosť sa nachádza v hornej polovici dolných končatín a je súčasťou dvoch kĺbov - bedrového kĺbu, v ktorom sa hlavica stehennej kosti napája na panvovú kosť a zároveň kolenného kĺbu, v ktorom je jej spodná časť spojená s jabĺčkom a holennou kosťou. Oba kĺby sú z pohybového hľadiska kľúčové, z čoho vyplýva, že akékoľvek poranenie ktorejkoľvek časti stehennej kosti bude mať vplyv aj na tieto dva kĺby, resp. celú dolnú končatinu a celé telo.  Zlomenina sa prejavuje silnou bolesťou, opuchom, podliatinami a znemožneným pohybom.

Kedy vzniká zlomenina stehennej kosti?  

Stehenná kosť je veľmi odolná voči širokému spektru tlakových či sečných pohybov mierených na danú kosť. Štrukturalizácia tejto kosti, hoci sa skladá z toho istého materiálu ako iné kosti v tele, je pomerne iná.  K zlomenine stehennej kosti dochádza predovšetkým pri dopravných nehodách a pracovných úrazoch, ale tiež pádoch na lyžiach alebo na horách, kedy je trajektória a vektor sily presne mierený na stehennú kosť. Je dôležité upozorniť, že táto kosť je štrukturovaná tak, aby vydržala mnohé preťaženia. Fyziku však neoklameme, a preto je šanca na zlomeninu stehennej kosti vzrastajúca s vektorom smerujúcim k jej stredu či ku krčku stehennej kosti. Ďalej k zlomenine môže prispieť aj osteoporóza, rednutie kostí, kedy u starších ľudí stačí obyčajný pád pri zakopnutí alebo silnejší úder. V ich veku môže byť táto zlomenina fatálna, keďže zostanú istý čas pripútaný na lôžko s obmedzenou možnosťou sa hýbať. U mnohých to spôsobí hromadenie vody v pľúcach a následne zápal, ktorý býva smrteľný.

Zlomenina krčku stehennej kosti

Zlomenina krčku stehennej kosti je téma, ktorú si na internete vyhľadávajú najmä pacienti, ktorí trpia vyššie spomenutou osteoporózou. Rizikovou skupinou pacientov sú zväčša ženy po 50. roku života. Ženy majú oproti mužom tú nevýhodu, že pri každom tehotenstve plod vyživujú nielen zo stravy, ale aj z vlastných zásob živín, vitamínov a minerálov, a teda okrem iného, aj vápnikom, čo vo vyššom veku, môže prispieť k rednutiu kostí. Preto aj počet tehotenstiev u ženy zaváži na percentuálnej pravdepodobnosti výskytu osteoporózy.  Rizikovou skupinou však zďaleka nie sú len ženy s deťmi, ale takisto každý, kto počas života zanedbáva pohyb a životosprávu, zároveň svoju podstatnú rolu zohráva genetika. Osteoporóza zasahuje všetky kosti v tele a k zlomenine môže dôjsť aj v stavcoch chrbtice, čo spôsobuje okrem bolesti aj ďalšie komplikácie - obmedzenie pohybu, tráviace a dýchacie ťažkosti, ak ide o chrbticu, a mnohé ďalšie symptómy.  Zvyčajne po 50. roku života sa kvalita kostí ešte viac zhorší, pričom najčastejším ochorením je práve osteoporóza – rednutie kostí. Zlomenina krčku stehennej kosti je najčastejším typom zlomeniny kosti stehennej.

Kde vzniká zlomenina krčku stehennej kosti?

Krčok stehennej kosti je časť medzi hlavicou stehennej kosti, ktorá je súčasťou bedrového kĺbu a telom kosti, odtiaľ pochádza aj názov krčok. Práve bedrové kĺby a panvové kosti sú u žien pri pôrode namáhané. Aj tento fakt môže z časti vplývať na vznik fraktúry krčka stehennej kosti. Samozrejme, aj tento typ zlomeniny môže vzniknúť pri páde či autonehode. V zásade je podstatnejšia samotná liečba a rekonvalescencia, ako príčina vzniku zlomeniny.

Zlomená stehenná kosť - fyzioterapia a rehabilitácia

Pomoc fyzioterapie či rehabilitačnej kliniky je pri fraktúrach pohybového aparátu pomoc, bez ktorej často dochádza k trvalým pohybovým problémom s následkami. Pohyb je pre zabezpečenie bežného života nevyhnutnosťou. A ten nie je možné vykonať bez dolných končatín. Rehabilitačná klinika, ako je Profy.sk je klinikou, v ktorej disponujeme nie len tímom skúsených fyzioterapeutov, ale aj ortopédmi, ktorých práca úzko súvisí s prinavrátením bezbolestnej pohyblivosti našich pacientov.  Súčasťou celého liečebného procesu je vopred stanovený plán, na základe anamnézy pacienta a diagnózy určená ošetrujúcim lekárom. Tento plán je dodržiavaný nie len na samotnej klinike, ale aj počas pobytu v domácom liečení. V prípade, že postihnutý pacient neprevádza rehabilitačné cviky určené fyzioterapeutom či rehabilitačným lekárom, prípadne nespolupracuje s týmito odborníkmi vôbec, môže dôjsť k zníženej pohyblivosti celého aparátu. Napríklad k veľkej bolesti pri chôdzi, skráteniu šliach či degeneratívnym ochoreniam, ktoré sa môžu odzrkadliť na celom tele, nielen samotnej dolnej končatine.

Ako si posilniť kosti a prevencia proti zlomeninám

Ak patríte do rizikovej skupiny, máte osteoporózu, urobte vo svojom príbytku a počas pohybu zopár opatrení, ktoré znížia riziko pádu. Noste vhodnú obuv, odstráňte doma akékoľvek predmety, o ktoré by ste mohli zakopnúť a spadnúť, napr. koberce, prebytočný nábytok, hlavne nízke stoly a stoličky, zabezpečte v dome vhodné osvetlenie, nainštalujte si v kúpeľni protišmykové podložky a držadlá, nočné osvetlenie v spálni a na toalete.  Čo sa týka stravy, uistite sa, že prijímate dostatok vápnika - mandle, syry, jogurty, orechy, alebo mak (100 gramov maku obsahuje až 1300 miligramov vápnika, čo je viac ako kravské mlieko), ale ten je viazaný na oxalát a organizmus ho nevie v plnej miere využiť. Netreba zabúdať, že na vstrebávanie vápnika je potrebný aj vitamín D, ktorý nájdeme vo vajíčkach, mlieku, sardinkách, či treščej pečeni. Dôležitá je aj dostatočná hladina estrogénu a keďže ženám po menopauze jeho koncentrácia klesá, odporúča sa im podstúpiť hormonálnu liečbu alebo užívať doplnky s fytoestrogénmi (napr. sója).

Rizikové skupiny ľudí s oslabenými kosťami

Ako sme už spomínali vyššie, do rizikovej skupiny osteoporózy a zlomenín v dôsledku krehkých kostí patria najmä ženy nad 50 rokov, avšak patria tam aj muži vo vyššom veku a dokonca aj mladší ľudia. Hutnosť kostí do veľkej miery ovplyvňuje genetika (až 70%), ale takisto životospráva a množstvo pohybu. Preto do rizikovej skupiny patria aj ľudia trpiaci poruchami príjmu potravy, ľudia s nízkou telesnou hmotnosťou, resp. podvýživou. K osteoporóze môžu prispieť aj faktory ako napr. nadmerné fajčenie, priveľa kofeínu a alkoholu.  Rednutie kostnej hmoty je prirodzený jav starnutia, avšak osteoporóza predstavuje chorobný proces, ktorý nie je prirodzený a nemusí byť ani samozrejmosťou, ak sa o svoje zdravie staráme komplexne.  Zlomeniny sú tiež častým úkazom na oddeleniach traumatológie, ak ju náhodou utrpíte, zverte sa do rúk skúseným fyzioterapeutom, ktorí vám pomôžu proces liečenia urýchliť a hlavne pirnavrátiť zranenenej končatine potrebnú hybnosť a silu. 

Poraď sa so skúsenými fyzioterapeutmi

Autori

MUDr. Jozef Staríček
MUDr. Jozef Staríček
  • Vzdelanie: Vzdelaný na Lekárskej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave (1963 – 1969)

  • Atestácia: v obore balneológie a liečebnej rehabilitácie, ortopédie, pediatrie, akupunktúry a telovýchovnom lekárstve.

  • Medicínska prax: 45 rokov praxe z toho 10 rokov ako lekár v arabskom svete. Dokáže hovoriť s pacientom v 4-och jazykoch (Angličtina, Nemčina, Ruština a Arabčina). Problematike sa venuje komplexne v spolupráci s lekármi, fyzioterapeutmi a inými odborníkmi v rámci PROFY.

Patrik Kuhnel
Patrik Kuhnel
  • Vzdelanie: SZS Diplomovaný fyzioterapeut

  • Metodiky: McKenzie, Dornova metóda, Mobilizačné techniky

  • Špecializácia: Rekreační aj vrcholoví športovci, Bolesti chrbtice, Dolné končatiny, Chodidlo