Účinné techniky ako sa zbaviť bolesti pod kolenom

Koleno je najväčší a najzložitejší kĺb v tele. Je tvorený dolným zakončením stehennej kosti (femur), horným zakončením holennej kosti (tibia - píšťala) a jabĺčkom (patella). Femur sa spája s tibiou a ďalšou kosťou predkolenia (fibulou - ihlica), pomocou kolenného puzdra a väziva. Jabĺčko sa nachádza v prednej časti kolena. Vnútrokĺbne dotykové plochy kĺbu pokrýva chrupavka, ktorá napomáha hladkému pohybu kĺbu a zabraňuje jeho opotrebeniu. Na oboch stranách kolena medzi femurom a tibiou sa nachádza špeciálne tvarovaná chrupavka, tzv. meniskus (vonkajší a vnútorný), ktorá slúži na tlmenie nárazov pri skokoch a dopadoch na koleno, zároveň stabilizuje kolenný kĺb (spolu s väzmi). Hlavnými pohybmi, ktoré koleno vykonáva sú flexia (ohnutie), extenzia (vystieranie) a prenášanie váhy tela v spolupráci s členkami a bedrovými kĺbmi.  V tomto článku sa pozrieme na to, čo je príčinou bolesti v kolene a ako si s ňou poradiť.

Príčiny bolesti kolena 

Bolesť rozdeľujeme na akútnu a chronickú. Medzi akútne typy bolesti patrí najčastejšie poškodenie menisku, skríženého väzu a chrupavky v dôsledku úrazu alebo dlhodobého preťaženia a tiež infekcia. Chronická bolesť môže byť spôsobená artritídou, artrózou alebo dnou. Dôvody bolesti kolien sú rôzne, liečba sa preto vždy líši v závislosti od príčiny. Bežné symptómy poranenia kolena môžu zahŕňať bolesť pod kolenom, opuch alebo stuhnutosť. Veľmi známymi diagnózami sú bežecké koleno a skokanské koleno, ktoré majú špecifickú príčinu a symptómy. Nezabúdajte však, že nič v tele nefunguje oddelene. Bolesť kolena je v mnohých prípadoch kulmináciou záťaže z pohybu, ktorá by sa v ideálnom prípade mala rovnomerne rozkladať medzi členok a bedrový kĺb. Ak je napríklad mobilita v bedrovom kĺbe obmedzená, alebo máte problematické chodidlo alebo členok, môže sa to časom prejaviť ako bolesť v kolene z dôvodu preťaženia. 

Symptómy bolesti pod kolenom

Ak vás bolesť kolenného kĺbu doženie k návšteve ortopéda či fyzioterapeuta, určite sa vás opýta, ako by ste bolesť popísali, pri akej aktivite a kde ju cítite. Takisto vám koleno vyšetrí pohmatom, v pohybe a tiež vizuálne v prípade, že bolesť kolena sprevádza aj opuch. Najčastejšie symptómy bolesti kolena:

  • bolesť kolena

  • opuch a stuhnutosť 

  • bolesť za kolenným jabĺčkom alebo okolo neho

  • začervenanie a pocit tepla na dotyk

  • slabosť a nestabilita

  • praskanie a vŕzganie

  • neschopnosť vystretia nohy v kolene

  • neschopnosť koleno pokrčiť, napr. pri drepe alebo v kľaku

  • pocit nestability a slabosti kolena

  • bolesť pri zaťažení kolena váhou

Opuch kolena vzniká na základe hromadenia tekutiny v oblasti kolenného kĺbu, prípadne v dôsledku poškodenia väziva, svalstva a iných mäkkých tkanív v danej oblasti. Ide o problémy  v dôsledku zápalu, infekcie, ale pôvod bolesti môže byť aj neinfekčného a traumatického pôvodu.

Prevencia pred poranením kolena

Byť aktívny je jednou z najlepších vecí, ktoré môžeme urobiť pre svoje kĺby a zvyšok tela. Väčšina ľudí však už mala, aspoň raz v živote, problémy s kolenom spôsobené akoukoľvek fyzickou aktivitou. Ťažkosti sa tiež môžu postupne vyvíjať každodenným opotrebením alebo nadmerným zaťažovaním.  Ak sa chcete vyvarovať bolesti pod kolenom, odporúčame vám naučiť sa ako efektívne nosiť ťažké predmety. Všetky činnosti prispôsobte vašej výške, sile a schopnostiam. Pri športových a rekreačných aktivitách, ako je napríklad korčuľovanie a futbal, používajte chrániče kolien. Pred a po každom cvičení dajte priestor strečingu. Počas športových aktivít používajte správne techniky a pozície, aby nedošlo k zraneniu väzov a šliach, či chrupavky. Na osvojenie správnych techník je ideálne cvičenie s fyzioterapeutom, ktorý vám aspoň v začiatkoch cvičenia môže poskytnúť užitočné informácie o vykonávaní zdravého pohybu. Ak máte pocit, že niektoré činnosti na vašom pracovisku vám spôsobujú bolesť v kolennom kĺbe, obráťte sa na oddelenie ľudských zdrojov a informujte sa o možnostiach úpravy pracovného prostredia. Môžete si v prípade potreby na pracovisku, v záhrade či pri cvičení pod koleno položiť vankúš, deku alebo uterák.  Veľkú pomoc svojim kĺbom preukážete aj tým, že si udržíte zdravú hmotnosť tela. Opotrebovanie kĺbov v dôsledku vysokej telesnej váhy býva častým dôvodom bolestí a nepríjemností, nielen v kolenných kĺboch, ale aj v bedrách a chrbtici.  

Bolesť pod kolenom a domáca liečba

Domáca liečba vám môže pomôcť zmierniť opuch, bolesť v kolene a stuhnutosť. Základným pravidlom je odpočinok. Zastavte, zmeňte alebo prerušte akúkoľvek činnosť, ktorá môže spôsobovať bolesť pod kolenom alebo stuhnutosť. Pri odpočinku je dobré položiť malý vankúš pod koleno. Ľad zníži bolesť a opuch. Aplikujte ľad hneď ako spozorujete prvé náznaky opuchu a nechajte ho pôsobiť desať až dvadsať minút, trikrát denne. Počas prvých 48 hodín sa vyhýbajte  horúcej sprche, vani a obkladom alebo alkoholickým nápojom. Tie môžu opuch zvyšovať.  Kompresia pomocou elastického obväzu môžu tiež znižovať opuch. Známky, že obväz je príliš tesný, zahŕňajú necitlivosť, brnenie, zvýšenie bolesti, a opuch v oblasti pod obväzom. Boľavú oblasť sa pokúste polohovať tak, aby bola nad úrovňou srdca. Pomôžete tak minimalizovať opuch.

Kedy vyhľadať odborníka

Ak bolesť pod kolenom a opuch neustupujú ani po dvoch dňoch domáceho liečenia, vyhľadajte pomoc odborníka. Lekársku pomoc vyhľadajte aj v prípade, ak nemôžete na koleno preniesť váhu, cítite, že je nestabilné, pohyblivosť je výrazne obmedzená, nesie známky zápalu (bolesť, sčervenanie, narušená funkcia, zvýšená teplota, opuch) a samozrejme v prípade úrazu. Takisto, ak nie ste schopný chôdze, cítite slabosť, nestabilitu a kĺb je opuchnutý. Príznakmi poškodenia nervov alebo krvných ciev sú necitlivosť a mravčenie.

Liečba kolena môže zahŕňať opatrenia prvej pomoci (ľadovanie), prípadne analgetiká (len dočasné riešenie, keďže neriešia príčinu), primeraný odpočinok, fyzikálnu terapiu, tejpovanie kolena, návštevu lekára a v nevyhnutných prípadoch aj operáciu. Hlavným záujmom by malo byť prinavrátiť kolenu potrebnú hybnosť a svalom silu a pružnosť vhodným cvičením tak, aby každodenný pohyb nebolel.

Príďte sa poradiť zdarma >>>>

Autori

MUDr. Jozef Staríček
MUDr. Jozef Staríček
Lekár FBLR / Ortopéd
  • Vzdelanie: Vzdelaný na Lekárskej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave (1963 – 1969)

  • Atestácia: v obore balneológie a liečebnej rehabilitácie, ortopédie, pediatrie, akupunktúry a telovýchovnom lekárstve.

  • Medicínska prax: 45 rokov praxe z toho 10 rokov ako lekár v arabskom svete. Dokáže hovoriť s pacientom v 4-och jazykoch (Angličtina, Nemčina, Ruština a Arabčina). Problematike sa venuje komplexne v spolupráci s lekármi, fyzioterapeutmi a inými odborníkmi v rámci PROFY.

Aneta Hartlová
Aneta Hartlová

Vzdelanie: FZV Piešťany
Metodiky: SM systém, ACT, DNS
Špecializácia: Bolesti chrbtice, Ženská fyzioterapia, Rekreačný aj vrcholoví športovci, Chodidlo, Fyzioterapia pre deti