Bolesť či zranenie kolena je dôvodom návštevy našej kliniky mnohých pacientov. Mnoho z nich sa už stretlo s účinnou technikou kinesiotapingu, alebo tejpovaním. V tomto článku si priblížime, o čo presne ide a ako dokáže nalepenie tejpovacej pásky našim kĺbom, konkrétne kolennému, pomôcť v zotavení.
Tejpovanie, teda kinesiotaping
Význam slova tejpovanie pochádza z anglického slova tape, čo znamená páska alebo lepenie pásky. Podstatu tejto metódy tvorí lepenie špeciálnych látkových pások na holú kožu. Existujú rôzne druhy a šírky tejpovacích pások a ich typ a prevedenie volíme vždy podľa toho, aký cieľ chceme tejpovaním dosiahnuť.
Funkčná bandáž
Tejpovanie je v podstate spevňujúca a funkčná bandáž, ktorá slúži ako ochranná a rehabilitačná pomôcka. Jej výhodou je zachovanie voľného krvného obehu a umožnenie funkčnosti pohybového aparátu. Tejpovacia páska obmedzuje liečenú partiu tela v pohybe len čiastočne. Zabraňuje sa tak nepriaznivým dôsledkom, ktoré sú spojené s tradičnou fixačnou liečbou, ako je napríklad sadra. Za nepriaznivé dôsledky sadry sa považuje napríklad ochabnutie svalstva, obmedzenie hybnosti v kĺboch, svrbenie alebo zhoršenie sebestačnosti. Samozrejme, aj sadra je v niektorých prípadoch stále nevyhnutná, napr. v prípade vážnych zlomenín.
Kedy sa používa tejpovanie
Tejpovanie má široké využitie, napr. pri syndróme impingementu je tejpovanie ramena tiež veľmi vhodnou doplnkovou terapiou. Aplikovaná tejpovacia páska stimuluje proprioreceptory v koži, vďaka čomu mozog lepšie vníma danú oblasť. Pacientovi to pomáha uvedomovať si dané miesto a hýbať sa tak, aby si nespôsoboval bolesť. Zároveň pásky potláčajú nociceptory, čo sú receptory vnímania bolesti. Pri aplikácii tejpu je veľmi dôležité, aby bol zaistený dokonalý kontakt medzi kožou a páskou, pretože tejp tak môže svoju funkciu plniť čo najdlhšie. Základným pravidlom je suchá a hladká pokožka.
Ako pomôže tejpovanie kolena
Bolesť kolena môže byť spôsobená mnohými problémami a zraneniami spojenými s kosťami, chrupavkami a väzmi nachádzajúcimi sa v kolene. Hlavnou výhodou tejpovania kolena je, že pomáha v prekonaní väčšiny týchto poranení a problémov. Špeciálna tejpovacia páska spevňuje svaly na kolene a znižuje tlak jabĺčka a šľachy tým, že časť zaťaženia prenesie na seba. Pásky sa lepia okolo kĺbu, nikdy sa nelepia cez koleno, to by pohyb úplne znemožnilo. Zároveň je nutné prelepiť aj stehenný a lýtkový sval. Samozrejme, spôsob lepenia pásky závisí od vášho špecifického problému.
Tejpovanie a prekrvenie
Účinná liečba poranení kolenného kĺbu pomocou tejpov zahŕňa zlepšenie krvného obehu a tým aj zvýšenie okysličenia, podporu väzov, zníženie tlaku, zmiernenie opuchov a udržanie rozsahu pohybu. Tejpovanie kolena plní všetky tieto účely bez akýchkoľvek negatívnych účinkov, ktoré sa vyskytujú pri používaní bežných obväzoch.
Prinavrátenie stability kolenného kĺbu
Tejpovanie kolena prináša stabilitu a pomáha navrátiť kĺb do správnej polohy. Len samotné prelepenie kĺbu páskou, však na úplne liečenie nestačí. Po odznení akútnej bolesti, je nutné zahrnúť cvičenie pod dohľadom odborníka.
Ako správne tejpovať koleno
Ak neviete vôbec nič o fungovaní tela a nemáte aspoň základné vzdelanie v anatómii a biomechanike, bude pre vás veľmi ťažké pochopiť správny princíp tejpovania kolena. Ide totiž o to, aby páska kopírovala smer a pohyb kĺbu a svalov. Preto je potrebné poznať jednotlivé úpony, šľachy a väzy, aby bola aplikácia tejpov efektívna. Odborníci často využívajú niekoľko tejpov s rôznymi funkciami.
Korekčné tejpy, odľahčujúce tejpy a iné...
Niektoré pásky svaly odľahčia, iné sa aplikujú na fascie a ďalšie sa využívajú ako korekčné tejpy, aby sa kĺb správne mechanicky nastavil. Tejpovacie pásky sa tiež naťahujú podľa potreby len na určité percento, nie vždy na maximum. Na internete existujú rôzne videá, ktoré sú priamou inštruktážou na tejpovanie kolena. Terapeuti, ale tiež laici, predvádzajú krok za krokom, ako správne aplikáciu pásky vykonať. Je však určite lepšie nechať aplikáciu špeciálnych tejpov na odborníka a za službu si radšej zaplatiť. Viac o službe kinesiotapingu nájdete na našej stránke.
Bežecké koleno
Alebo odbornejšie iliotibiálny syndróm, ktorý sa veľmi často vyskytuje práve u bežcov, ale tiež cyklistov. Takisto sa môže vyskytnúť u ľudí, ktorí často robia výkopy, drepy a výpady a prejavuje sa bolesťou na vonkajšej strane kolena a/alebo stehna. Svojmu názvu vďačí iliotibiálnemu traktu, čo je tenký svalovo-fasciálny pás. Začína sa na panvovej kosti (iliacus), ako úpon veľkého sedacieho svalu (m.gluteus maximus) a napínača stehennej fascie (m. tensor fasciae latae). Následne prechádza vonkajšou stranou stehna a končí na píšťale tesne pod kolenom. Ako vidíme, trakt prechádza cez bedrový a tiež kolenný kĺb a jeho úlohou je tieto kĺby stabilizovať. To znamená v stoji pomáha koleno udržať vystreté a bedrový kĺb zacentrovaný, čím pomáha okolitým svalom znížiť svoju aktivitu.
Ako vzniká bežecké koleno?
Pri častom pokrčení kolena nad 30°, čo sa pri spomínaných činnostiach deje pomerne často, sa trakt dostáva za osu kolena a môže sa trieť o kondyl stehennej kosti (časť stehennej kosti, ktorá tvorí súčasť kolenného kĺbu). Týmto trením vzniká napätie až zápal, a teda bolesť. Preto by si mali bežci a cyklisti pravidelne masírovať vonkajšiu stranu tela myofasciálnymi loptičkami a valcami (roller), alebo navštevovať maséra. Pri tomto type bolesti treba znížiť (aspoň dočasne) intenzitu športovej aktivity (závisí od bolesti). Pomôcť môže studený obklad, mobilizácia jabĺčka, tejpovanie kolena a masáž. Po ústupe bolesti je potrebné posilniť sedacie svaly, ktoré sú pre správny pohyb dolnej končatiny dôležité, pravidelne strečovať, zlepšiť bežeckú techniku a zaradiť aj tréning koordinácie v pohybe.
Skokanské koleno
Ak si v lekárskej správe prečítate pojem zápal patelárnej šľachy, vedzte, že ide o jav laicky nazývaný aj skokanské koleno. Ide o zápal šľachy, ktorá spája štvorhlavý stehenný sval (predný stehenný sval) s jabĺčkom (patella).
Ako vzniká skokanské koleno?
Tento syndróm vzniká skrátením spomínaného stehenného svalu a preťažením jeho úponu. Často ním trpia bežci, ale aj hráči volejbalu a iných hier, ktorí často nárazovito doskakujú. Rovnako ako pri bežeckom kolene, aj v tomto prípade je na začiatku dôležitý odpočinok spojený s tejpovaním kolena, masážou preťaženého svalu, mobilizáciou a chladením. Následne nastupuje rehabilitácia a prípadne aj zmena techniky pri športe. O skokanskom kolene máme na našej stránke osobitný článok.
Nevhodná obuv a bolesti kĺbov
Každý koho postretne bolesť kolena a rád behá, alebo hráva loptové športy, by sa mal určite zaoberať otázkou vhodnej obuvi. Slabé chodidlo totiž výrazne ovplyvní aj zdravie vašich kolien. A ruku na srdce, dnes, keď najčastejšie nosíme nevhodnú obuv, čiže topánky s tvrdou podrážkou a nedostatkom priestoru na prsty a chodidlo a k tomu pridáme hodiny sedenia, naše chodidlo nedostáva dostatok stimulov a chodidlá väčšiny ľudí sú tým pádom slabé alebo časom dochádza k bolestiam chodidla. Čokoľvek čo sa deje pod alebo nad kolenom, to znamená v chodidle a/alebo bedrovom kĺbe sa odrazí aj v kolennom kĺbe, ktoré absorbuje nedostatočnú silu alebo mobilitu z ostatných kĺbov.
Aká obuv je vhodná?
Pýtate sa aká obuv je teda vhodná? Na chôdzu jednoznačne barefootové topánky, v ktorých má chodidlo dostatok priestoru a mäkká podrážka zaisťuje, že chodidlo zbiera informácie o teréne a je nútené sa mu neustále prispôsobovať, čím sa svaly chodidla posilňujú. Preto je na chôdzu a na beh lepší nerovný terén, napr. lesná cestička, alebo park. Dlhodobé behanie alebo chôdza po asfalte a betóne nášmu telu až tak neprospievajú, nakoľko otrasy sú oveľa silnejšie a povrch je pomerne rovný.
Prílišná záťaž kolena
Ako sme si povedali v odstavci vyššie, koleno je kĺb, ktorý v mnohých prípadoch absorbuje nesprávne alebo nadmerné zaťaženie chodidiel a/alebo bedrových kĺbov. Problém s kolenom je preto potrebné riešiť komplexne a skúsený odborník vie, že sa musí pozrieť aj na kĺby nad a pod ním. Ich nedostatočná mobilita, alebo sila okolitých svalov, sa môže prejaviť ako napätie kumulované práve v kolene. Samozrejme, profesionálni športovci, ako napr. bežci, skokani, lyžiari, tenisti, volejbalisti a basketbalisti, jednoducho všetci, ktorí kolená nadmerne zaťažujú, sa musia o ne aj príkladne starať. Či už v podobe návštev fyzioterapeuta, pravidelného cvičenia, masáži a tiež výživových doplnkov, ktoré podporujú zdravie a funkciu chrupaviek, kostí, šliach a väzov. Najčastejším problémom bývajú menisky. Sú to chrupavky v tvare písmena C a v každom kolene ich máme dve - na vonkajšej strane laterálny a na vnútornej mediálny. Okrem toho, že tlmia nárazy, takisto pomáhajú so stabilitou kolena, ktorú takisto zabezpečujú kolenné väzy. Kinesiotaping tiež podporuje stabilitu kolena a pomôže tak znížiť bolestivosť a zároveň ponechať rozsah pohybu.
Kedy netejpovať koleno
Tejpovanie kolena je nutné konzultovať s odborníkom, ktorý posúdi, či je tejpovanie tou správnou metódou pre váš problém. Tejpy by nemali používať ľudia s nádorovým ochorením, vážnymi srdcovými vadami, pacienti náchylní na trombózu a kŕčové žily a tí, ktorí majú aktuálne otvorené rany, kožné infekcie alebo akútne kožné alergie.
Čo okrem tejpovania kolenu pomôže
V závislosti od príčiny bolesti pomôže uľaviť dočasný oddych od športových aktivít, prípadne ich modifikácia, chladenie ľadom, alebo naopak nahrievanie. Protizápalové krémy a spreje, masáž - mäkké techniky a tiež mobilizácia, elektroliečba, konzervatívna rehabilitácia, cvičenie, voľba vhodnej obuvi a v neposlednom rade aj odstránenie prípadných pohybových vzorcov, ktoré problém spôsobili.
Fyzioterapia a tejpovanie kolena
Tejpovanie jednoznačne stojí za vyskúšanie, obzvlášť pri akútnej bolesti. Avšak treba mať na pamäti, že nenahrádza klasickú rehabilitáciu a fyzioterapiu a treba ho brať skôr za doplnkovú terapiu. Aj keď sa môže tejpovanie zdať ako pomerne jednoduchá záležitosť a dnes si na internete možno pozrieť mnohé tutoriály, ako na to, ak ste v danej oblasti len laik, radšej to neskúšajte sami a zverte sa do rúk odborníkov, aby ste si nenarobili viac škody, ako úžitku. Fyzioterapeut totiž musí zhodnotiť, čo je cieľom kinesiotapingu a podľa neho zvolí šírku tejpovacej pásky, smer a tiež ťah jej nalepenia.
ČASTO KLADENÉ OTÁZKY
1.Používajú sa tejpy aj na chrbát?
Áno, používajú sa dokonca aj na hlavu, krk, ruky, brucho, stehná, chodidlá a aj na prsty (halux, vykĺbenia, ap.). O tom, na ktoré časti tela možno tejpy použiť, máme na našej stránke článok.
2. Je rozdiel medzi farbami tejpov?
V podstate sú všetky pásky rovnaké bez ohľadu na farbu, avšak je dokázaný psychologický efekt farieb. Každá farba v nás vyvolává určité pocity. Napr. modrá chladí, červená hreje, zelená upokojuje, oranžová rozveseľuje. Prípadne, môžu nás aj rozrušovať, alebo spôsobiť podráždenie. Ideálne, ak má fyzioterapeut k dispozícii viaceré farby, z ktorých si pacient vyberie podľa svojho gusta.
3. Sú tejpy vhodné pre deti?
Áno, ak absolvujú rehabilitáciu alebo sú športovo aktívne, je vhodné ich rehabilitáciu a športové výkony dopĺňať tejpami na odľahčenie preťažených svalov a šliach alebo na podporu aktivity tzv. uspatých svalov.