Vážne úrazy, strata jemnej motoriky a úloha fyzioterapie

Strata jemnej motoriky je vážnym následkom úrazu postihujúceho mäkké tkanivá ľudského tela. Jemná motorika sa vyvíja už počas ranného detstva. pričom vrcholí v predškolskom veku dieťaťa. Motorické schopnosti sa rozvíjajú od prvých krôčikov či plazenia sa, až po schopnosť písať či kresliť si. Pri strate jemnej motoriky môže dôjsť zároveň aj  k porušeniu senzorických schopností pacienta. Senzorické a motorické funkcie pacienta sú porušené najčastejšie pri zraneniach postihujúcich spinálnu oblasť, najmä oblasť miechy.

Jemná motorika a jej úloha

Jemná motorika zohráva dôležitú úlohu v bežnom živote každého z nás. Jemná motorika spolupracuje s hrubou motorikou, vďaka ktorej môžeme uchopiť rôzne predmety, písať, dívať sa, rozprávať či pohybovať sa. Taktiež  je súčasťou pohybového aparátu človeka a ovláda tie najmenšie svaly zabezpečujúce elementárne pohybové funkcie. Vďaka využitia jemnej motoriky sa líšime od všetkých cicavcov. Jemná motorika zabezpečuje koordináciu zrakového vnemu s vnemom fyzickým, hmatateľným. Rovnako ako sú precvičované svaly hrubej motoriky počas silových a rekonvalescenčných cvičení, aj svaly jemnej motoriky je dôležité rozvíjať v každom veku. Cviky na rozvoj jemnej motoriky sú dôležité predovšetkým pre deti a  mali by byť rutinnou záležitosťou každého dieťaťa tak, aby sa dosiahol optimálny výsledok pri písaní, kreslení či úchope predmetu do rúk. Úlohou jemnej motoriky je teda zabezpečovať jemné, malé pohyby, ktoré sú koncentrované na malý priestor a v spojitosti s vizuálnymi vnemami.

Strata jemnej motoriky vplyvom úrazu

Úraz vplývajúci na možnosť využitia jemnej motoriky je zároveň úrazom, ktorý spôsobuje nekomfort pacientovi a často marí aj možnosť bežného zamestnania. Strata jemnej motoriky je zväčša sprevádzaná sprievodnými symptómami, ktoré môžu postihovať viaceré z končatín či spinálneho systému pacienta.  Medzi najčastejšie úrazy vplývajúce na stratu tohto druhu motorickej funkcie patria autonehody, pády z motocyklov či  športové úrazy. Na našej klinike Profy sa stretávame predovšetkým so stratou motoriky rúk, kombinovanej so stratou hrubej motoriky, čo v praxi vytvára komplexný problém na ktorom sa podieľa viac špecialistov. Pri strate jemnej motoriky môže nastať porušenie inervácie, ktorá zabezpečuje príjem signálov z dotykových receptorov.

Konzultácia stavu s fyzioterapeutom

Porušenie jemnej motoriky je dlhodobý stav, ktorého čiastočná náprava trvá dlhý čas, pričom úplné zotavenie nemusí vôbec nastať. Fyzioterapeuti sa snažia nie len o nápravu tohto stavu, ale aj o zlepšenie sprievodných diagnóz zasahujúcich do fyziológie pacienta.  Konzultácia s pacientom je dôležitou súčasťou liečebného procesu. Okrem konzultácie so samotným pacientom je vhodná konzultácia aj s ďalšími odborníkmi, ktorí sa podieľajú na konzervatívnej liečbe pacienta.

Cvičenie a rozvoj jemnej motoriky

Cviky na jemnú motoriku sú určené nie len pre rozvoj motoriky detí, ale aj pre pacientov počas doby rekonvalescencie. Množstvo cvikov je možné predviesť v pohodlí domova, avšak pre posilnenie celej končatiny je nutné využiť služby rehabilitačného a fyzioterapeutického centra. Cvikmi na jemnú motoriku možno zabezpečiť nie len progres, ale aj regres, symptómov úrazu. Dôležitý je dohľad ošetrujúceho lekára, ktorý môže odporučiť viaceré cviky ktoré možno vykonávať bez dohľadu fyzioterapeuta.  Medzi takéto cviky patrí úchop pera či ceruzky, vyberanie malých predmetov z misiek, stláčanie elastických guličiek či strihanie papiera podľa predlohy.

Záver:

Úrazy, ktorých následkom je strata jemnej motoriky so sebou nesú viaceré diagnózy, ktoré vyžadujú dohľad fyzioterapeuta. Fyzioterapeut zohráva veľkú rolu nie len v nadobudnutí spätnej jemnej motoriky, ale aj posilnení tkanivových väzieb, čo sa odzrkadlí na elasticite a sile svalov. V našej klinike Profy fyzioterapeuti spolupracujú s odborníkmi tak, aby bol liečebný proces čo najefektívnejší.

Poraď sa s našimi skúsenými fyzioterapeutmi