Vyskočené a nestabilné kolená: pomôže v tomto prípade fyzioterapia?

Každé zranenie, ktoré človeka postihne, zanechá na jeho tele pamiatku. V niektorých prípadoch je to malá jazva, v iných zas vážnejšie obmedzenie. Obzvlášť poranenia, ktoré sa týkajú pohybového aparátu dokážu zanechať spomienku vo forme bolesti, prípadne neplnohodnotnej funkčnosti zraneného miesta. Práve s podobnými prípadmi bojuje fyzioterapia, ktorá sa snaží o udržanie, podporu a obnovu funkčnej zdatnosti pre ľudí, ktorí potrebujú prinavrátiť stratené schopnosti. Zaoberá sa predovšetkým liečbou všetkého, čo sa spája s pohybovým systémom. Je dokázané, že kvalitná fyzioterapia pomáha aj pri zdanlivo neliečiteľných diagnózach, s ktorými si lekári nevedia dať rady alebo pri nich zalamujú rukou. Správne zvolenými cvikmi dokáže robiť fyzioterapia priam zázraky.

Vyskočené a nestabilné kolená

Koleno predstavuje komplikovanú štruktúru, ktorá je extrémne zaťažovaná. Je to dokonca najviac preťažovaný kĺb na ľudskom tele. Pri pohybe ho nielen ohýbame a naťahujeme, no tiež ním vykonávame mierne rotačné pohyby. Veľakrát ho zaťažujeme oveľa väčšou váhou, než je naša telesná. Predné a zadné krížové svaly predstavujú hlavné stabilizátory kolien. Pri ich poškodení sa narúša hlavná stabilizačná funkcia. Ľahko potom dochádza k podvrtnutiam, či vyskočeniam kolien, ktoré sú sprevádzané pocitom nestability. Tento stav sa môže spontánne upraviť, no môže znamenať aj väčšie komplikácie.

K vyskočenému kolenu dokážeme prísť ľahšie, než si myslíme. Niekedy stačí jedno nešikovné otočenie a problém je na svete. Tento stav je sprevádzaný bolesťou kolena pri zohnutí, no aj v pokoji, opuchom a obmedzeným pohybom. Existujú štyri hlavné problémy, ktoré daný stav spôsobujú. Prvým z nich je úraz, najčastejšie vyskytujúci sa pri športe. Vyskočené koleno dokáže postihnúť predovšetkým rekreačných športovcov, zvlášť pri lyžovaní. Rekreační športovci často nie sú dobré pripravení a rozcvičení. Koleno takto zareaguje na nárazové športovanie. Druhý problém predstavujú dedičné faktory. Na základe dedičných predispozícií v oblasti štruktúry kolena môžu byť ľudia náchylnejší k vzniku problémov. Tretím problémom sú degeneratívne zmeny, a teda zmeny na chrupavkách a kostiach. Často vyskytujúcim sa problémom je aj prílišná nadváha, ktorá predstavuje obrovskú záťaž pre všetky nosné kĺby.

Liečba vyskočených a nestabilných kolien

Liečbu vyskočeného kolena by ste nemali zanedbávať. Dôležité je vykĺbené koleno rehabilitovať. A tak sa môže táto zdanlivo neliečiteľná diagnóza pomocou kvalitných fyzioterapeutických cvičení zlepšiť. Príkladom je pacientka Vaneska, ktorá sa narodila s diagnózou nestability kolien. Stávalo sa, že jej kolená vyskakovali denne až päťkrát. Pravidelným cvičením sa pacientke stav zlepšil a boli zaznamenaná zjavné pokroky. Jej „neliečiteľné“ nestabilné kolená sa stávajú stále viac a viac stabilnými.

Nestabilné kolená sú spôsobované slabosťou väzov. Čím viac väzov je postihnutých, tým menej stabilné koleno bude. Nestabilita kolien nastáva často v kombinácií iných stabilizačných štruktúr. Tak postupne dochádza aj k ochabnutiu kĺbového puzdra. Pomocou cvičení, kedy je na puzdro prostredníctvom pohybu vyvíjaný tlak, jeho ochabnutie ustupuje. Môžete to docieliť aj jednoduchým cvičením. Ľahnite si na podložku, vystrite obe nohy a postupne ich obe dvíhajte. Nechajte ich dvihnuté 5 sekúnd a potom nohy vymeňte. Následne môžete prechádzať k ohýbaniu kolena, postupne a pomaly, až kým koleno neohnete úplne. Opakujte s každou nohou päťkrát.

Príďte sa poradiť zdarma >>>