Čo pomôže proti bolesti v zadnej časti hlavy?

Bolesť hlavy je nepríjemný, subjektívne vnímaný pocit. Môže byť rôzneho charakteru, intenzity, príčiny alebo trvania. Príčinou bolestí na zadnej strany hlavy býva tzv. cervikokraniálny syndróm. Týmto pojmom sa označujú bolesti hlavy vychádzajúce z oblasti krčnej chrbtice prenášajúce sa do oblasti záhlavia, temena, spánkov a čelovej oblasti, dokonca až do oblasti za okom. Ak sa bolesť vyskytuje v častých intervaloch, obmedzuje pacienta v bežnom živote.

  Bolesť v zadnej časti hlavy je častou komplikáciou, ktorá je všeobecne vnímaná ako príznak rôznych ochorení. Niektorí pacienti sa sťažujú najmä na bolesť, ktorú spôsobuje dotyk, prípadne bolesť lokalizujú ako bolesť hlavy v oblasti temena či bolesť hlavy v zátylku.Vo väčšine prípadov je príčinou a spúšťačom bolestí rovnaký činiteľ. Tento činiteľ je fyziologický problém, ktorý je s disciplínou ľahko ovplyvniteľný.

Vo všeobecnosti môžeme najčastejší druh bolesti zadnej časti hlavy nazývať tlakovou bolesťou  (bolesť z napätia). Vtedy má človek pocit, akoby mu išla prasknúť hlava. Nejde teda o pulzujúcu bolesť ako pri migréne. Nezriedka bývajú spojené aj s pocitom na vracanie a na odpadnutie.

Nejde o život ohrozujúce bolesti, ale bývajú časté a zvyknú sa kombinovať s migrenóznymi (pulzujúcimi) bolesťami. Vtedy hovoríme o zmiešaných bolestiach hlavy, sú komplikované a v takom prípade treba liečiť obe diagnózy. Vzniká totiž predovšetkým napätím vo svaloch. Existujú však aj iné druhy bolestí v zadnej časti hlavy a s nimi sa odlišuje aj druh liečby.

Čo spôsobuje bolesť v zadnej časti hlavy?

Bolesti hlavy sú najčastejšie fyziologického charakteru, čo znamená, že túto bolesť dokážeme vyriešiť aj na našej klinike Profy. Čo je hlavnou príčinou tejto bolesti?

Bolesť hlavy z krčnej chrbtice - Civilizačné ochorenia

Bolesť v zadnej časti hlavy sa čoraz častejšie objavuje hlavne v dôsledku civilizačných ochorení a nesprávnych pohybových návykov. Životný štýl pracujúcich ľudí sa s dobou mení a stáva sa viac stacionárny a sedavý (častokrát v neprirodzených polohách s predsunutou hlavou).

Jednostranne zaťažované svalstvo preberá funkcie okolitých svalových partií. To ktoré, je zodpovedné za stabilizáciu sa preťažuje a spôsobuje napätie (tenziu). Takto je vyvíjaná nadmerná mechanická záťaž na krčnú chrbticu a tá prestáva byť chránená pred poškodením. Toto svalové napätie býva pravou príčinou väčšiny nepríjemných bolesti v zadnej časti hlavy. Jav sa často prejavuje bolesťou na temene hlavy, na spánkových kostiach či v zátylku.

Spôsobujú ho aj zlé držanie tela, nesprávna obuv (ktorá dostatočne nepodporuje jednotlivé časti chodidla) či nesprávne vykonávaná fyzická aktivita. Bolesť sa môže ozývať dokonca aj po dotyku. Príčina bolestí zadnej časti hlavy vždy vzniká dlhodobo, dôvodom však nemusí byť len sedavý životný štýl.

Tupá bolesť hlavy - Nízky tlak či meteosenzitivita

Druhým najčastejším variantom môže byť nízky či vysoký tlak, ktorý môže byť až chronickou poruchou. Častejšie to býva hlavne vysoký tlak. Pri nízkom tlaku človek pociťuje okrem bolesti hlavy aj únavu, malátnosť, studené končatiny, má zahmlené videnie či pocity na odpadnutie.

Niektorí pacienti môžu byť meteosenzitívni, a teda bolesť hlavy je u nich spôsobená prudkou zmenou počasia. Niektorí pacienti môžu byť aj meteosenzitívni. Vtedy spôsobuje bolesť hlavy hlavne prudká zmena počasia. Niekedy kombinácia týchto príčin spôsobuje aj eskaláciu bolesti.

V prípade, že by ste chceli rozlišovať medzi bolesťou hlavy spôsobenou meteosenzitivitou a nízkym tlakom, dá sa to relatívne jednoduchým spôsobom. Pri bolesti v zadnej časti hlavy, spôsobenou nízkym tlakom, sa veľmi často objavuje aj citelné pulzovanie, ktoré môže byť sprevádzané aj bolesťou hlavy na spánkoch.

Stuhnutý krk a bolesť hlavy v zátylku - Stres

Stuhnutý krk býva prvou výstrahou a príznakom stresu. Následne sa pridáva bolesť v zátylku (približne v miestach, kde končí krčná chrbtica a začína lebka). Mnoho ľudí si bolesť v zátylku v dôsledku zvýšených stresových hladín vysvetľuje len ako výsledok nekvalitného spánku či utlačeného nervu.

Bolesť však nevzniká preto, že sme sa zle vyspali (nekvalitný spánok a bolestivé stuhnutie je len príznak a spúšťač bolesti). Telo nás upozorňuje hneď na niekoľko neprirodzených a nezdravých javov, ktorým je dlhodobo vystavené.  To všetko sa môže prejaviť bolesťou v zátylku.

Stuhnutie krku a bolesť zväčša prechádza po niekoľkých dňoch a bolesť často tlmíme analgetikami. Mnohí pacienti tak príčinu problému neriešia, zároveň sa takto problém môže stať chronickým.

Bolesť hlavy na temene - Stres či dehydratácia

Tento druh bolesti sa prejavuje silnou tlakovou bolesťou, ktorá sa môže rozkladať od temena až do nadušnicového priestoru (bolesť na spánkoch). Nemá bodavý ani pulzujúci charakter, môže trvať od niekoľko minút až do niekoľkých hodín.

Vo väčšine prípadov je analgetická tabletka alebo zvýšený pitný režim postačujúci na utlmenie týchto bolestí. Nezabudnite, že analgetiká sú najmä pre tehotné neprípustné. Bolesti hlavy počas tehotenstva sa najčastejšie objavujú počas prvého trimestra.

Ako sa zbaviť bolesti v zadnej časti hlavy?

Ľudia trpiaci častými bolesťami hlavy obvykle siahajú len po jedinej možnosti,  a to po analgetikách. v našom zozname možností ako sa zbaviť bolestí hlavy v Ľudia trpiaci častými bolesťami hlavy obvykle siahajú len po jedinej možnosti, a to po analgetikách.

V našom zozname možností ako sa zbaviť bolestí hlavy v zadnej časti sú však na poslednom mieste. Samozrejme zaberú – neriešia však primárny problém, ktorý je týmto spôsobom len utlmený. Bolesťou postihnutí tak dokážu takýmto analgetickým režimom fungovať aj niekoľko rokov.

Takto vznikajú trvalé zdravotné komplikácie, deformity krčnej chrbtice a psychické ochorenia. Riešenie bolestí hlavy spočíva najmä v zmene životného štýlu, eliminácii stresu, nezdravých návykov a pohybových vzorcov.

1.Fyzioterapia a zdravý pohyb

Riešením bolesti hlavy z krčnej chrbtice je návšteva fyzioterapeuta, ktorý používa techniky relaxácie a následnej stabilizácie svalstva krčnej chrbtice a okolia v rámci postupov SM systému.

Takto dochádza k uvoľneniu a následnému posilňovaniu oslabeného svalstva a vzpriameniu celej chrbtice. Fyzioterapeut vás naučí správne vykonávať vaše bežné činnosti a taktiež vám ukáže cvičenia, ktoré je dobré pravidelne vykonávať – predídete tak opätovnému zhoršeniu zdravotného stavu. Pri dodržaní nastaveného režimu, sa zbavíte bolestí hlavy a tiež zvýšite kvalitu svojho života.

2. Pravidelný spánok - Regenerácia

Spánok je nevyhnutný pre vaše zdravie, látkovú výmenu, regeneráciu tela, mozgu a taktiež mimoriadne dobre pomáha aj proti tenzným a tzv. tupým bolestiam hlavy. Dôvodom je hlavne zníženie hladiny stresového hormónu kortizolu v krvi, ktorý sa práve ponocovaním zvyšuje a nedokáže dostatočne odbúravať.

3. Hydratácia - Pravidelný pitný režim

Rýchlejšia látková výmena, už vyššie spomenuté rýchlejšie odbúravanie kortizolu a tiež zvyšovanie odolnosti ľudského tela voči jeho dopadom na ľudský organizmus. Pitím zároveň zvyšujete svoj krvný tlak, čím predchádzate bolesti hlavy z dôvodov nízkeho tlaku.

Ak vás začne hlava trochu pobolievať, siahnite po pohári s vodou. Krvný tlak môžete optimalizovať aj prostredníctvom cvičenia či nápojmi s obsahom taurínu , teínov či kofeínu (káva, zelený, čierny čaj, matcha čaj a pod.).

4. Pravidelné a zdravé stravovanie

Bolesť hlavy môže byť takisto jeden z prejavov potravinovej intolerancie či alergie a dokonca aj zápchy. Preto ak dôvodom vašej bolesti hlavy nie je pohybový aparát, zamyslite sa nad tým, ako vám funguje trávenie, vyprázdňovanie a ako sa celkovo stravujete. Prípadne absolvujte vyšetrenie u alergológa a internistu. 

Pravidelný stravovací režim a vyhýbanie sa určitým druhom potravín dokáže zabezpečiť život bez zbytočných bolestí hlavy. Ak máte počas dňa problém dodržiavať pravidelnosť a kvalitu jedálnička nastavte si notifikácie, alebo budík na telefóne. Tieto vás upozornia, že nadišiel čas prestávky a jedla.

Doprajte si vopred nachystané malé a zdravé jedlá. Vlašské orechy, sušené ovocie, proteínové tyčinky, ovocné šťavy, alebo chrumkavá a vláknitá mrkva či hrach, ktorými zaženiete hlad, vyživíte mozog a zároveň telu dodáte kopec vitamínov, minerálov a vlákniny. Neprežeňte množstvá a jedzte len vo vyhradený čas prestávky.

5. Vedomá redukcia stresu 

Stresovým situáciám vo svojom živote sa úplne nevyhnete, avšak dokážete sa naučiť stres lepšie zvládať. Napríklad technikou mindfulness či pomocou meditácie. Stres je spúšťačom mnohých, oveľa závažnejších zdravotných problémov, ako je bolesť hlavy. Majte to na pamäti skôr, ako sa začnete stresovať kvôli veciam, ktoré neovplyvníte. Naučte sa stresové situácie prijímať ako pozorovateľ.

Hlboké dýchanie a sústredenie na seba a svoje telo 5-10 minút každé ráno zlepší vaše kognitívne schopnosti a uprace vaše myšlienkové pochody. Veľmi dobrým sprievodcom v meditačných cvičeniach vám môže byť obľúbená aplikácia Headspace (bohužiaľ len v angličtine). Zároveň, najnovšie štúdie ohľadom stresu poukazujú na to, že aj spôsob, akým o strese rozmýšľame má priamy dopad na to, ako na nás stres vplýva.

Ak máme voči stresu negatívny postoj, stresové hormóny spôsobia zúženie ciev. Naopak, ak stres považujeme za dočasné nabudenie, ktoré nám pomôže lepšie zvládnuť náročnú či nebezpečnú situáciu, cievy sa nestiahnu. Je to vďaka hormónu oxytocín, ktorý sa považuje za hormón šťastia a lásky, no málokto vie, že sa vylučuje aj pri stresovej reakcii, aby chránil srdce. Jeho účinok sa zvýši, ak aj napriek stresovej situácii zostávame pokojný a svoj stres len pozorujeme.

6.Lieky proti bolesti

Analgetiká sú vhodné len na občasné užitie  v prípade výnimočnej bolesti hlavy spôsobenej zmenou počasia, chronickým priebehom, nízkym krvným tlakom, či ako doplnková liečba bolestí počas prebiehajúcej zmeny životného štýlu, napr. zmena stravovania ap. Analgetiká blokujú prenos signálu nervov a tým zmierňujú spôsobenú bolesť hlavy počas krátkeho obdobia.

Dlhodobé užívanie liekov proti bolesti však neodporúčame, nakoľko sa nimi nerieši príčina a zaťažujú trávenie a pečeň.  Na našej klinike Profy sa s bolesťami hlavy u pacientov stretávame pomerne často. Avšak už po niekoľkých sedeniach odchádzajú pacienti bez bolesti, a to aj bez užitia analgetík.

ČASTO KLADENÉ OTÁZKY:

  1. Mám sedavú prácu, často ma bolí hlava a chrbát, viete mi poradiť aj nejaké cviky do vhodné do kancelárie?

Dôležité je robiť si pri sedavej práci pravidelné prestávky, počas ktorých sa ponaťahujete, prejdete sa, napijete sa alebo otvoríte okno. Takisto je dobre pohýbať hlavou, poobzerať sa do všetkých strán. Môžete striedať sed na fitlopte (max. 20-30 minút, neodporúča sa na fitlopte sedieť celú pracovnú dobu) so sedom na stoličke. 

Cviky na stoličke: V sede na stoličke položte brucho na stehná, uvoľnite hlavu aj paže smerom nadol. Zostaňte tak pokojne aj 10 nádychov a výdychov.  Následne sa vyrolujte hore. S nádyhom zdvihnite paže nad hlavu a s výdychom ich vráťte naspäť k telu. Zopakujte 5-10x. S nádychom paže nadvihnite a s výdychom sa otočte na stranu, ruky uvoľnite smerom dole. V rotácii chvíľu dýchajte. Následne uvoľnite a otočte sa na druhú stranu.

Poraď sa s našimi skúsenými fyzioterapeutmi

Autori

MUDr. Jozef Staríček
MUDr. Jozef Staríček
Lekár FBLR / Ortopéd
  • Vzdelanie: Vzdelaný na Lekárskej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave (1963 – 1969)

  • Atestácia: v obore balneológie a liečebnej rehabilitácie, ortopédie, pediatrie, akupunktúry a telovýchovnom lekárstve.

  • Medicínska prax: 45 rokov praxe z toho 10 rokov ako lekár v arabskom svete. Dokáže hovoriť s pacientom v 4-och jazykoch (Angličtina, Nemčina, Ruština a Arabčina). Problematike sa venuje komplexne v spolupráci s lekármi, fyzioterapeutmi a inými odborníkmi v rámci PROFY.

Aneta Hartlová
Aneta Hartlová

Vzdelanie: FZV Piešťany
Metodiky: SM systém, ACT, DNS
Špecializácia: Bolesti chrbtice, Ženská fyzioterapia, Rekreačný aj vrcholoví športovci, Chodidlo, Fyzioterapia pre deti