Cviky na uľavenie od bolesti kostrče

Bolesť kostrče býva pravá, odborne kokcygodýnia, alebo prenesená z iných štruktúr. Je častejším problémom žien, ale neobchádza ani mužov. Od bolesti kostrče vám môžu uľaviť niektoré cviky. V článku sa dozviete, čo bolesť kostrče spôsobuje a tiež sa naučíte cviky, ktoré vám od bolesti uľavia. 

Pri bolesti kostrče nepodceňujte diagnostiku

Bolesť kostrče je symptóm, ktorý môže mať mnoho rôznych príčin. Telo je komplexný a prepojený systém, v ktorom bolesť na jednom mieste môže znamenať problém na úplne inom mieste. Bolesť kostrče môže mať súvis so svalmi panvového dna, driekovou alebo aj krčnou chrbticou, chodidlami a kolenami. Správna diagnostika je preto zásadná, ak má byť liečba úspešná.  Kostrč vznikla zrastením 4-5 stavcov a bolestivá môže  byť na dotyk, pri pohybe a zmene polohy, alebo je bolesť nezávislá na polohe či pohybe.  U žien je bolestivosť kostrče častejšia z dôvodu tvaru a veľkostí panvových kostí, ktoré sú u žien prispôsobené tehotenstvu a pôrodu. Panva u žien je všeobecnejšie širšia a pohyblivejšia a kostrč býva dlhšia. Stav kostrče vplýva aj na orgány v malej panve - močové ústrojenstvo, konečník a pohlavné orgány, bolestivosť menštruácie, dokonca i samotnú plodnosť.

Kedy vás môže bolieť kostrč?

Okrem zjavnej príčiny bolesti spôsobenej pádom či úrazom, sa môže bolesť objaviť aj z iných príčin, ktoré nemusia byť na prvý pohľad zrejmé. 

Bolesť kostrče v tehotenstve

Tehotenstvo prináša mnoho zmien a nie všetky sú príjemné. Jednou z nich je aj bolesť kostrče. Môže sa objaviť u žien, ktoré v minulosti utrpeli úraz kostrče - narazenie, pomliaždenie, prasknutie až zlomenina, ale aj u tých bez predošlého zranenia.  Sprievodným javom môže byť aj bolesť SI skĺbenia a bolesť na vnútornej strane stehien.  U žien, ktoré trpia bolesťami chrbtice už pred tehotenstvom, sa môžu bolesti tehotenstvom zhoršiť.  Už v prvom trimestri sa vylučuje hormón relaxín, ktorého úlohou je rozvoľniť väzy v oblasti panvy, kostrče a bedrových kĺbov, aby sa panva rozšírila a bábätko mohlo prejsť pôrodnými cestami. Toto uvoľnenie môže mozog vyhodnotiť ako nestabilitu kĺbov a preto reaguje bolesťou krížov a panvy.  Bolesť kostrče môže byť výraznejšia v sede, keďže práve vtedy je tlak na kostrč najväčší. V tom prípade sa odporúča používať vankúš, podobný ako pri hemoroidoch - štvorcový alebo okrúhly s dierou vo vnútri, takže sedíte na jeho leme a kostrč je voľná.  Ďalšou vhodnou pomôckou je vankúš na spanie. Vyzerá ako plyšový had a žena si ho vloží medzi kolená a pod hlavu. Vankúš medzi kolenami uľaví bolesti driekovej chrbtice a spríjemní polohu na boku, keďže spánok na chrbte sa v tehotenstve neodporúča. 

Bolesť kostrče po pôrode

Bolesť kostrče, panvových kostí a bedrových kĺbov je po pôrode nepríjemný, ale bežný jav. Opäť je to v dôsledku posunutia kostrče, ktorá sa pri prirodzenom pôrode posunie predozadne o približne 2 cm a tiež dôsledok možného uvoľnenia svalov panvového dna. U mnohých žien bolesť prejde po šestonedelí, u niektorých bolesť pretrváva dlhšie a je nutné navštíviť fyzioterapeuta.  

Bolesť kostrče pri sedení

Kostrč však nebolieva iba tehotné ženy, alebo ženy po pôrode. Môže potrápiť každého. Napríklad ak v práci alebo v aute trávite dlhé hodiny v sede, ktorý zaťažuje chrbticu a tým pádom aj kostrč. V dôsledku toho sa vo svaloch panvového dna aktivujú spúšťacie body (trigger pointy), kvôli ktorým dochádza v panvovom dne k disharmónii svalového napätia, čo môže spôsobovať bolesť v oblasti kostrče. 

Bolesť kostrče pri vstávaní

Existujú prípady kedy sa bolesť kostrče prejaví až pri vstávaní zo stoličky. Opäť je nutné pozrieť sa na anamnézu pacienta. Príčinou bolesti môže byť pád na kostrč, prípadne zdrojom bolesti nie je kostrč priamo, len do nej vyžaruje. Príčina môže byť neurologická - svalový spazmus tlačí na nerv, pri čom bolesť vyžaruje do oblasti kostrče. 

Môže byť bolesť kostrče psychosomatická?

Psychika hrá dôležitú rolu aj pri problémoch pohybového aparátu. Dlhodobý stres prispieva k zvýšenému tonusu niektorých svalov, ako napr. šija, sedacie svaly a svaly panvového dna. Dlhodobé prežívanie strachu či smútku a hyperaktivita nervovej sústavy pri chronickom strese môžu vyústiť do bolestí rôznych častí tela. Nie nadarmo sa hovorí, “od strachu mi stiahlo zadok”, ap. U malých detí, ale aj dospelých, sa môže stať, že pri veľkom šoku alebo strese neudržia moč či stolicu.  Platí to však aj naopak, že pri dlhodobej bolesti kostrče, ktorú môžu sprevádzať zápchy, u žien bolestivá menštruácia či bolestivý pohlavný styk sa pridružuje aj psychická nepohoda.  V takom prípade je okrem fyzioterapie a cvičenia potrebné zaradiť do liečebného procesu aj psychoterapiu, koučing či návštevu psychológa.

Bolesť kostrče a rakovina

Aj naoko banálny symptóm môže byť prejavom závažného ochorenia. Niektoré druhy rakoviny sa prejavujú ako bolesť kostí, čo je prejavom vzniku metastáz v kostiach. Prvým náznakom je bolesť, ktorá je dlhodobá, na jednom mieste a bez zjavnej príčiny, teda nepredchádzal jej pád či úraz. Najčastejšie do kostí metastázujú nádory mnohopočetného myelómu, prostaty, prsníka, pľúc a obličiek.  Pri podozrení najskôr navštívte obvodného lekára, ktorý vás následne pošle na vyšetrenie k špecialistovi - neurológovi alebo ortopédovi. Tí vás po zhodnotení vášho zdravotného stavu môžu poslať na röntgen, ktorý odhalí prítomnosť metastáz. Metastáza v kosti môže spôsobiť jej bolesť až zlomeninu. Objaviť sa môže v ktorejkoľvek kosti, ale najčastejšie ide o chrbticu a panvu.  Včasná diagnostika je kľúčová v liečení akéhokoľvek ochorenia, pri rakovine to platí stonásobne. Ak si u seba všimnete akékoľvek nezvyčajné prejavy - potenie, strata hmotnosti, nechutenstvo, zvracanie, slabosť a bolesť bez zjavnej príčiny, bezodkladne vyhľadajte lekára.  

Ako súvisí bolesť kostrče a konečníka?

Bolesť kostrče môže sprevádzať aj bolesť konečníka (rektum). Okrem toho, že ide o citlivú oblasť a mnoho pacientov zažíva pocity hanby, kvôli ktorým veľakrát odďaľujú návštevu lekára, odhaliť príčinu nemusí byť jednoduché.  Bolesť v konečníku môže naznačovať problém v tráviacom trakte, ako napr. hemoroidy, análne fisury (praskliny v konečníku), zápaly a nádory, alebo je problém mimo tráviaceho traktu - zápal prostaty alebo vaječníkov. Čo sa pohybového aparátu týka, odporúča sa pozrieť sa na stav driekovej chrbtice, krížovej kosti a panvy. Neurologické vyšetrenie aj pomocou magnetickej rezonancie pomôže odhaliť prípadné zmeny na stavcoch, medzistavcových kĺboch a v mäkkých tkanivách. Ďalej je dobré navštíviť rehabilitačného lekára a fyzioterapeuta kvôli kontrole a práci na funkcii a posilnení svalov panvového dna a brušnej steny.

Cviky proti bolesti kostrče

Pri cvikoch na panvové dno je nutné rozlíšiť či je potrebné svaly posilniť alebo naopak uvoľniť. Chronický hypertonus (nadmerné napätie) panvového dna môže u žien viesť k rade problémov - vaginizmus, inkontinencia, neschopnosť rodiť prirodzene ap.  Naopak chronický hypotonus (prílišné uvoľnenie) panvového dna môže viesť k prolapse orgánov, tiež inkontinencii, hallux valgus (vybočený palec), spadnutie klenby chodidiel, bolesti krížov, a iné. 

Cviky vhodné pri bolestivej kostrči

  • Relaxácia svalov panvového dna

Zrolujte malý uterák a položte si ho v sede na stoličke na oblasť hrádze. Hrádza sa nachádza medzi konečníkom a pohlavnými orgánmi. Chodidlá oprite o podložku a napriamte chrbticu. Dbajte na zachovanie prirodzenej krivky chrbtice, teda obzvlášť si dajte pozor na podsadenie panvy. Temeno hlavy vytiahnite smerom k stropu. Predstavte si, že chcete sedacími kosťami jemne stlačiť rolku z uteráku. Mali by ste cítiť, že sa svaly panvového dna stiahli dovnútra. Chvíľu podržte, nadýchnite sa a zadržte dych aspoň na 10 sekúnd. S výdychom následne pomaly uvoľnite. Zopakujte aspoň 3-krát. 

  • Krúženie panvy

Postavte sa na všetky štyri. Dlane pod ramená a kolená pod bedrá. Predstavte si, že vaša kostrč je ceruzka, ktorou chcete nakresliť vo vzduchu krúžky. Začnite zľahka a postupne môžete kruhy zväčšovať, prípadne plynule prejsť do ležatých osmičiek. Plynule a pokojne pri pohybe dýchajte. 

  • Uvoľnenie oblasti kostrče a jej mobilizácia

Ľahnite si na chrbát a pokrčte si kolená. Chodidlá umiestnite od panvy do takej vzdialenosti, aby ste si pod krížami zachovali prirodzenú krivku. Najskôr len vnímajte kostrč. Predstavte si ju ako dlhý chvost, položený na zemi a pokojne dýchajte. Následne si predstavte, akoby vám z konečníka vykvitla kytička. Svaly v oblasti kostrče by sa mali pritom úplne uvoľniť. Toto uvoľnenie si zachovajte, aj pri jemnom pohybe kostrčou, dole a hore, akoby ste ňou hovorili áno.

  • Masáž sedacích svalov 

Použite valec alebo loptičku určené na automasáž svalov a premasírujte ako sedacie svaly, tak stehná. Spočiatku môže byť masáž nepríjemná z dôvodu vysokého napätia vo svaloch. Postupujte preto zľahka a intenzitu pridávajte postupne.  O vhodnosti cvikov sa poraďte so svojím fyzioterapeutom. Ak by ste po nich necítili zlepšenie, alebo naopak sa váš stav zhorší, pravdepodobne nie je cvik vhodný pre váš problém.

Autor

MUDr. Jozef Staríček
MUDr. Jozef Staríček
Lekár FBLR / Ortopéd

Vzdelanie: Vzdelaný na Lekárskej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave (1963 – 1969)
Atestácia: v obore balneológie a liečebnej rehabilitácie, ortopédie, pediatrie, akupunktúry a telovýchovnom lekárstve.
Medicínska prax: 45 rokov praxe z toho 10 rokov ako lekár v arabskom svete. Dokáže hovoriť s pacientom v 4-och jazykoch (Angličtina, Nemčina, Ruština a Arabčina). Problematike sa venuje komplexne v spolupráci s lekármi, fyzioterapeutmi a inými odborníkmi v rámci PROFY.