Problémy s panvou sú veľmi častou komplikáciou vo viacerých vekových kategóriách. Panva je oblasť pomenúvajúca dolnú časť trupu v miestach uloženia kĺbových spojov nadväzujúcich na dolné končatiny. Účelom panvy je zabezpečiť vnútornú stabilitu, ochranu orgánov, určuje rozmery tela a zabezpečuje pohyblivosť pomocou umiestnenia kĺbových spojov. Zdravá panva je základom pre pohyb dolných končatín a funkciu vnútorných orgánov, pričom jej správnu funkciu priamo ovplyvňuje zdravie chrbtice a životný štýl jedinca.
Anatómia panvovej kosti
Panva (lat. pelvis) je komplexným mechanizmom, skladajúcim sa zo štyroch hlavných kostí:
Bedrová kosť (lat. os ilium)
Sedacia kosť (lat. os ischii)
Lonová kosť (lat. os pubis)
Krížová kosť (lat. os sacrum)
Počas vývinu ľudského tela tvoria bedrová, sedacia a lonová kosť neucelené prvky spájané chrupavkou v tvare písmena ,,Y’’. Približne v 14.-16. roku života chrupavky osifikujú (vytvára sa kostné tkanivo) a vzniká panvový prstenec, ktorý sa kontinuálne prepája s 5. stavcom krížovej kosti a je pevne zrastený s bedrovou kosťou. Všetky tri panvové kosti sa spájajú na lonovej spone (v prednej časti) a rozdeľuje ich krížová kosť (v zadnej časti), ktorá je primárne súčasťou chrbtice. Bedrová kosť je párovou kosťou, ktorá sa v prednej a dolnej časti spája s lonovou kosťou a vzadu dole tvorí celok so sedacou kosťou. Vnútorná časť bedrovej kosti tvorí kĺbovú plochu pre bedrový kĺb. V prípade ochorenia bedrového kĺbu môže dochádzať k bolestiam v okolí panvy, pričom môžu vystreľovať až do krížovej kosti. Sedacia kosť tvorí dolný okraj panvy. Prenáša veľké zaťaženia od bedrovej kosti. Tvorí prepojenie s lonovou kosťou a tým uzatvára panvový pletenec. Sedacia kosť je taktiež párová. Lonová kosť je kosťou párovou a nachádza sa v blízkosti jamky bedrového kĺbu. Spojenie páru lonovej kosti je previazané chrupavkou a väzivom. Ženská lonová kosť sa dokáže prispôsobovať, vďaka variabilnému spoju, čo umožní roztiahnutie panvy - Význam pri pôrode. Krížová kosť je zakončenie chrbtice na ktoré sa priamo nadpája kostrč a uzatvára hlavný prstenec - spája pár bedrových kostí. Hlavnou funkciou je rozloženie mechanického zaťaženia tela na bedrové kosti a priamo vplýva na posturalitu (postoj) človeka.
Zdravé držanie panvy
Zdravé držanie panvy je stav, počas ktorého je panva v tzv. neutrálnej polohe. Pohyb panvy je rotačný, podľa pohybu tela (sedenie, ležanie), avšak v pokojovej polohe musí byť zabezpečená rovnováha párových svalov. Párové svaly sú vysúvače panvy (bedrové ohýbače, vzpriamovače chrbta) a podsadzovače panvy (brušné svaly, hamstringy, veľký zadkový sval). Bolesť panvy a problémy spojené s jej funkčnosťou sa týkajú najmä skrátenia bedrových ohýbačov, čo môžeme vnímať ako napätie a bolesť v krížovej oblasti.
Optimálny uhol naklonenia panvy je 6°-18°, vzhľadom na os chrbtice.
Problémy s panvou: Čo všetko môže spôsobovať bolesť panvy?
Pri diagnostike bolesti panvy si musíme uvedomiť, že panvový pletenec je komplexný systém primárne zabezpečujúci pohyb dolných končatín a prenos váhy tela z chrbtice ďalej na dolné končatiny. Na panvu sa viažu svalové partie a panva spĺňa aj ochranný prstenec okolo vnútorných orgánov a vedú cez ňu napríklad aj nervy. Počet a druh orgánov sa líši v závislosti od pohlavia, avšak močový mechúr a konečník sú orgánmi spoločnými pre obe pohlavia. Pre mužov je potom špecifická prostata a pre ženy špecifické vajcovody, vaječníky, maternica a pošva. Bolesť v oblasti panvy a bolesť panvy treba rozlíšiť, pretože môže byť spôsobená rôznymi činiteľmi.
Poznáme bolesť panvy spôsobenú s degeneračnými ochoreniami chrbtice či rôznou dĺžkou končatín. Dĺžka končatín taktiež priamo vplýva na bolestivosť bedrových kĺbov.
Ďalším zdrojom môžu byť pooperačné stavy či následky rôznych zranení a skrátení svalových reťazcov. Tie sa môžu taktiež prejavovať zvýšenou bolestivosťou v panvovej oblasti, hoci problémová oblasť sa nachádza z inde.
Zdrojom bolesti môže byť aj zapálený nerv. Vo fyzioterapeutickej praxi sa stretávame najmä s ischiasom (zapál nervu sedacieho svalu) či natiahnutím väzív, ktoré liečime zväčša pomocou mäkkých techník.
Bolesť panvy tiež môže spôsobovať aj nezdravá poloha panvy.
Známe dispozície panvy
Ako bolo spomenuté na panvu sa viažu svalové partie a je úzko prepojená s chrbticou aj svalmi chrbtice. Posunutá panva či vybočená panva, ale aj iné problémy s panvou, vznikajú ako následok degeneračného ochorenia chrbtice alebo vplyvom sedavého životného štýlu, ktorého vplyvom sa svaly podsadzovače a vysúvače panvy neúmerne zaťažujú. Vzniká svalová dysbalancia a chybné držanie panvy.
Vychýlená panva
Anomálie spojené s polohou panvy a s problémami s panvou priamo súvisia s nedokonalou rovnováhou párových svalov. Vychýlená panva je stav, ku ktorému sa väčšina pacientov dopracuje nevyhovujúcim, najmä sedavým, životným štýlom. Počas sedenia dochádza k skráteniu bedrových ohýbačov, ale aj k oslabeniu ich páru - svalov zadku. Pre vychýlenie panvy je typické stiahnutie vzpriamovačov chrbtice - po ktorom vzniká napätie.
Príznaky vychýlenej panvy:
Tuhosť a napätie v chrbtici
Ochabnuté brušné svalstvo
Pohyb možný len v predklone (pre vystretie chrbtice je nutné chrbát neprirodzene prehnúť)
Podsadená panva
Problémy s panvou, resp. aj podsadená panva je stavom, počas ktorého nastáva výmena párových pôsobiacich síl a mení sa ťažisko panvy. Brušné svalstvo je primerane pevné, zoslabnuté ohýbače bedra a vzpriamovače chrbta. Podsadená panva je typická pre guľatý chrbát a môže súvisieť so skoliózou.
Príznaky podsadenej panvy:
Svaly na zadku sú ochabnuté
Pacient má tendenciu vysúvať hlavu
Problémy s panvou : Zlomená panva ako zdroj bolesti
Zlomenina panvy býva najčastejšie spôsobená ako následok dopravných nehôd. So zlomeninami panvy sa stretávame tiež pri pacientoch ktorý trpia odvápňovaním kostí - osteoporózou. Fraktúru panvy môžeme rozdeliť na fraktúru stabilnú, nestabilnú a malgaigneovu. Stabilná zlomenina panvy je najčastejším typom fraktúry panvy. Pacient často môže dolnými končatinami pohybovať a panva je stabilná vďaka množstvu väzív a mäkkých tkanív. Vzniká často pri pádoch, a ako následok odvápnených kosti pri osteoporóze. Nestabilná zlomenina panvy (trieštivá zlomenina) sa vyznačuje oddelenými čiastkami kosti v mäkkom tkanive. Pacient nie je schopný pohybu, často býva postihnutý aj bedrový kĺb. Rekonvalescencia je po trieštivej zlomenine spravidla dlhšia - predlžuje sa so zvyšujúcim sa vekom. Malgaignova zlomenina panvy je špecifickou fraktúrou, ktorá sa vyznačuje zlomením panvy vo vertikálnom smere. Ide o komplikovanú zlomeninu bedrovej kosti, lonovej kosti a kosti sedacej. Doba rekonvalescencie závisí od veku pacienta a ochorení. Rôzne typy zlomenín panvovej kosti si vyžadujú odlišnú dobu rekonvalescencie, počas ktorej dosiahneme úplné hojenie kostného tkaniva a ďalej môžeme pristúpiť k rehabilitácií.
Oslabené panvové dno
Oslabené panvové dno spočíva v nevedomom oslabení svalových vrstiev zabezpečujúcich vedomé a mienené vylučovanie moču. Tonus týchto svalov klesá, prípadne je spôsobený zvýšeným tlakom (smiech, kašľanie, kýchanie). Problémy s panvou a oslabené panvové dno vzniká často ako následok viacnásobného pôrodu, či komplikovaného pôrodu. Okrem pôrodných komplikácií stúpa výskyt aj so zvýšeným vekom pacienta, kedy svalový tonus tela prirodzene klesá. Rozdeľujeme niekoľko druhov inkontinencie, ktorá sa viaže k určitému problému.
Príznaky oslabeného svalového dna:
Neriadený a nevedomý únik moču či fekálií
Pocit vzduchu alebo prázdna v panve
Psychická záťaž v dôsledku komplikácií s inkontinenciou
Kegelove cviky sú základnou podpornou jednotkou, ktorá priamo rieši problém s inkontinenciou a spevňovaním panvového dna. Dôležité je najmä cvičenie pred a po pôrode.