Meniskus a rehabilitácia: ako cvičiť po operácii

Meniskus je súčasť kolenného kĺbu a v kolene sa nachádzajú dva menisky, vonkajší a vnútorný. Poranenie meniskov v kolene patrí k tým najčastejším zraneniam kolenného kĺbu. Ide o chrupavkovitý útvar, ktorý sa nachádza vo vnútri kolena a je veľmi pružný a zároveň pevný. Úlohou menisku je prenášať a rozkladať váhu tela a zabraňovať ničeniu kĺbovej chrupavky. Zároveň zabezpečuje, aby sa kĺbne plochy netreli a nenarážali do seba v plnej sile. Poslednou, ale tiež podstatnou funkciou menisku je zabezpečiť prúdenie synoviálnej tekutiny a jej obtekanie okolo plôch v kolene. Tak isto tlmiť nárazy pri bežných a športových aktivitách. Pri úraze môže dôjsť k natrhnutiu alebo roztrhnutiu menisku. Pri jeho roztrhnutí je nutná operácia, pri ktorej sa poškodené štruktúry zošijú. Rizikové sú najmä rotačné pohyby počas športov, ako je futbal, lyžovanie, či korčuľovanie. U starších, alebo rekreačných športovcov vzniká poranenie aj pri bežnom pohybe v dôsledku opotrebovania. Napríklad pri drepe, turistike, behu, alebo pri artróze kolena. Športovému poraneniu menisku sa dá predchádzať správnym cvičením, ktoré je zamerané hlavne na posilnenie stabilizátorov kolenného kĺbu. Ak sú stabilizátory dostatočne silné, nedochádza k nadmernému opotrebovaniu meniskov. Pred všetkými športovými aktivitami je vhodné vykonať najskôr rozcvičku na prekrvenie svalstva, aby sa predišlo poraneniu mäkkých štruktúr. Preto v rámci prevencie nepodceňujte rozcvičku a vyhnite sa zraneniam pomocou informácií v našom článku.

Operácia a rehabilitácia menisku

Operácia poškodeného menisku je záležitosť jednodňovej chirurgie. Liečba je často zrealizovaná artroskopicky. Kedysi sa uprednostňovalo odstránenie menisku a jeho nahradenie za umelý, dnes je v chirurgii tendencia ponechať v tele to, čo mu je prirodzené. Rehabilitácia menisku prebieha intenzívne takmer hneď po operácii. Prakticky sa s ňou začína hneď po výkone. V prvom rade rehabilitačný pracovník vysvetlí cviky, ktoré môžeme samostatne vykonávať, aby sme cvičili správne. Viac o prostriedkoch a službách ktoré sa využívajú pri rehabilitácií na fyzioterapeutickej klinike nájdete v našom článku o rehabilitačnom cvičení po operácii kolena, či rehabilitácie po plastike kolena. Teraz však k rehabilitačným cvikom, ktoré môžete cvičiť aj vy sami doma.

Cviky pri rehabilitácií menisku v domácom prostredí

Rehabilitácia menisku v domácich podmienkach je veľmi podstatnou súčasťou efektívnej liečby a rehabilitácie menisku po operácii. V domácich podmienkach môžete začať takmer ihneď. Prvé týždne budete pozorovať pri cvičení zvýšený opuch kolena – toto je prirodzené. Nepresilujte však končatinu. Opuch tiež nesmie trvať dlhodobo.

Posilnenie kvadricepsov a prekrvenie nohy ako rehabilitácia menisku

Prvým a najzákladnejším cvikom, ktorým treba začať je posilňovanie predných stehenných svalov - kvadricepsov. Týmto cvičením dochádza k zlepšeniu cirkulácie krvi a vypumpovaniu nadbytočnej krvi z kolena.

  1. Stiahneme opuch.

  2. Sadneme si alebo si ľahneme na podložku s vystretými dolnými končatinami.

  3. Následne potiahneme špičku jednej nohy smerom k hlave a zároveň kolenom tlačíme dolu do podložky.

  4. Napneme, podržíme približne 10 sekúnd a uvoľníme. Odporúča sa 10 opakovaní a viac sérií aj niekoľkokrát denne.

Rehabilitácia menisku - Návrat hybnosti končatiny

Rehabilitáciou menisku je veľmi potrebné navrátiť komplexnú hybnosť a extenziu (vystretie) končatiny.

  1. Počas dňa si nohu vyberieme z ortézy (pokiaľ ju nosíme) a pätu si vyložíme napr. na stoličku tak, aby sa lýtko a koleno ničoho nedotýkali.

  2. Necháme nohu 10 – 15 minút samovoľne zaťažené pod vlastnou váhou, čím sa koleno vystrie.

Tento cvik je nepríjemný, bolestivý no nevyhnutný, hlavne okamžite po operácii. Ohýbanie kolena začíname už 2. – 3. deň po operácii a iba toľko, kým nás bolesť nezastaví. Pri vykonávaní tohto úkonu je potrebné dávať pozor, aby koleno nepresiahlo nulové postavenie a pacient sa vyhol nechcenej hypermobilite. Pokračujeme s cvikmi spomenutými vyššie.

Rehabilitácia menisku pomocou bicykla

Ak vieme ohnúť nohu na 90% – 100%, môžeme využiť k liečbe kolena aj bicykel.

  • Ak nám koleno prvé týždne opuchne, je to normálne. Nesmie to byť však opuch výrazný či pretrvávajúci dlhšiu dobu.

  • Ak opuch odchádza len veľmi pozvoľna, cvičíme menej intenzívne, no radšej častejšie.

  • Pri bolesti a opuchu môžeme použiť studené obklady, alebo si vyložíme nohu a znížime prúdenie krvi do okolia kolena.

Doba rehabilitácie menisku

Postupne obnovujeme rozsah pohybu a zlepšujeme svalovú silu. Plná záťaž a návrat k športovým aktivitám po odstránení časti menisku je cca 3 – 4 týždne, pri zošívaní menisku 3 – 4 mesiace po operácii. Meniskus kolena sa lieči dlho, preto by sme nemali rehabilitáciu podceniť, naopak ju dôsledne dodržiavať.

Príďte sa poradiť zdarma >>>

Autori

MUDr. Jozef Staríček
MUDr. Jozef Staríček
Lekár FBLR / Ortopéd

Vzdelanie: Vzdelaný na Lekárskej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave (1963 – 1969)
Atestácia: v obore balneológie a liečebnej rehabilitácie, ortopédie, pediatrie, akupunktúry a telovýchovnom lekárstve.
Medicínska prax: 45 rokov praxe z toho 10 rokov ako lekár v arabskom svete. Dokáže hovoriť s pacientom v 4-och jazykoch (Angličtina, Nemčina, Ruština a Arabčina). Problematike sa venuje komplexne v spolupráci s lekármi, fyzioterapeutmi a inými odborníkmi v rámci PROFY.

Andrej Malárik
Andrej Malárik

ŠPECIALIZÁCIA
Prednášanie, Marketing a Manažment

VZDELANIE

Vysoká Škola Manažmentu – City University

KURZY
SM systém 1,2, Oxygen Advantage, Ido Portal Movement

SKÚSENOSTI
10 r manažmentu troch zdravotníckych zariadení

O MNE
Najčastejšie ma môžete stretnúť na prednáškach vo firmách na celom Slovensku, kde v rámci partnerského projektu Health Services, rozprávam o fyzioterapeutických a lifestyle témach, pokrytých skúsenosťami a absolvovanými kurzami.

Poskytovať zdravotnú starostlivosť vo vysokej kvalite a za dostupné ceny, bolo vždy mojim cieľom v PROFY. Fyzioterapeuti a lekári pracujúci v našich zdravotníckych zariadeniach sú partneri, s ktorými komunikujem možnosti neustáleho zlepšovania služieb, ako aj vybavenia.

Akákoľvek návrhy na zlepšenie zo strany klientov, riešim osobne, takže v prípade že ste sa dočítali až sem, neváhajte a pošlite mi ich.

ZÁUJMY
CrossFit, Lyžovanie, Bicykel, Skialpinizmus,