Prvá pomoc pri tŕpnutí rúk

Dnešná doba počítačov a mobilných telefónov nevplýva len na náš psychický stav, no ničí aj fyzické zdravie človeka. Neustále využívanie moderných technických výdobytkov zaťažuje a ničí, okrem iného, aj naše zápästia. Je preto potrebné sa o ne starať, kým je čas. Mnohokrát ľudský organizmus vysiela varovné signály a upozorňuje nás tak, že niečo nie je v poriadku.

Ľudia však majú tendenciu počiatočné varovanie prehliadať. Zatlačený karpálny tunel príznaky prejavuje najčastejšie tak, že nastáva mravčenie, či tŕpnutie postihnutých miest, výpadky citlivosti a bolesť šíriaca sa zo zápästia do prstov na rukách. Tento stav sa lekársky nazýva parestézia.

Ak teda trpíte niektorými z hore uvedených príznakov, skúste tieto cviky na karpálny tunel. Pomôžu uvoľniť zápästia a uľavia od bolesti.

Obsah článku nižšie je vytvorený v spolupráci so spoločnosťou Health services.

Možné príčiny tŕpnutia rúk ( Parestézie )

Mnohokrát ľudský organizmus vysiela varovné signály a upozorňuje nás, že niečo nie je v poriadku. Ľudia však majú tendenciu počiatočné varovanie prehliadať a nechajú prerásť problém do väčších rozmerov. Tŕpnutie rúk môže byť dôsledkom dlhšej námahy, priľahnutia počas spánku, alebo dlhého zapierania sa, ktoré zvykne odznieť do pár sekúnd či minút.

Pravidelné a dlhodobejšie tŕpnutie rúk bez zjavnej príčiny, môže byť však znakom závažnejšieho problému, preto ho neignorujte. Ruky sú citlivé a pohyblivé vďaka nervovým zakončeniam prepojeným s cievnym systémom. Ak na dané zakončenia vytvárame dlhšiu dobu neprimeraný tlak, presun informácií do mozgu a miechy bude obmedzený.

Práve kvôli tomu máme pocit, že ruky sú dočasne necitlivé a stŕpnuté. Avšak po krátkej chvíli, ako tlak uvoľníme, sa citlivosť opäť vráti.  V prípade, že je tlak dlhodobý, ako dôsledok nejakej činnosti, či dokonca posunutia platničiek krčnej chrbtice, tŕpnutie sa objavuje častejšie a môže nás trápiť aj niekoľko dní.

V tom prípade je potrebná cielená rehabilitácia pomocou vhodného cvičenia. Ak vám tŕpnu nielen  ruky, ale aj nohy, príčina sa môže skrývať v chrbtici, nakoľko nervy z chrbtice vychádzajú do celého tela a inervujú, okrem iného, aj končatiny. Takáto bolesť môže signalizovať pritlačený nerv v dôsledku vyklenutej platničky, preto je vhodné navštíviť neurológa. 

Tŕpnutie rúk ( Parestézia ) v noci a v spánku

Tŕpnutie rúk v noci je častým javom. Ak sa zobudíte v noci s pocitom, že si necítite ruku, akoby vám nepatrila, je dosť možné, že ste si ju len priľahli a je nutné rukou zahýbať, párkrát zovrieť a uvoľniť päsť, alebo rukou potriasť. Po tom čo sa tlak na nervy uvoľní, krv sa rozprúdi, pocit v ruke sa vráti do normálu.

Uistite sa, že pri spánku neležíte na ruke, že vám nevisí voľne z postele, prípadne, že máte dobrý vankúš, takže hlava a krk sú tiež v primeranej polohe. 

Tŕpnutie rúk ( Parestézia ) a tehotenstvo

Tehotenstvo so sebou prináša mnoho zmien a u niektorých žien, bohužiaľ aj rôzne nepríjemné symptómy. Tŕpnutie rúk a nôh môže byť jedným z nich.

Dochádza k nemu z dôvodu opuchu nervov, ktoré sa tlačia na kosti a ženy môžu pociťovať nepríjemné mravčenie v nohách a/alebo rukách. Dobrá správa je, že tento problém po pôrode ustúpi hneď, alebo do pár týždňov.

Tŕpnutie rúk ( Parestézia ) po pôrode

Ak tŕpnutie rúk pretrváva aj po pôrode, je na mieste navštíviť neurológa. Buď opuch okolo nervov ešte neustúpil (môže to pokojne trvať aj 2 mesiace), alebo je príčina niekde inde.

Tŕpnutie  a necitlivosť rúk môže byť spôsobené aj anémiou alebo dokonca problémami so štítnou žľazou, čo je u mamičiek bežné. 

Tŕpnutie rúk ( Parestézia ) a alkohol

Nadmerné požívanie alkoholu má neblahý vplyv na zdravie človeka, obzvlášť nervovú sústavu. Nielenže alkohol samotný poškodzuje nervy, ale takisto môže zhoršiť vstrebávanie niektorých vitamínov a minerálov, ktoré sú nevyhnutné pre normálnu funkciu nervovej sústavy.

Alkohol v kombinácii s niektorými liekmi môže takisto stáť za príčinou tŕpnutia horných končatín. V tomto prípade je nutné obmedziť konzumáciu alkoholu. 

Syndróm karpálneho tunela a tŕpnutie rúk 

Karpálny tunel je úžina, ktorú vytvára väzivový pruh (retinaculum flexorum) a karpálne kosti. Prebieha ním stredový nerv (nervus medianus) a ďalšie šľachy. Príčinou vzniku zápalu v tejto oblasti je najčastejšie chronické preťaženie zápästia prácou alebo nevhodnou polohou rúk pri práci. Nerv môže byť utláčaný aj v dôsledku opuchu, úrazu a zápalu okolitých štruktúr.

Zatlačený stredový nerv, ktorý prebieha spolu s ďalšími šľachami cez karpálny tunel spôsobuje najčastejšie mravčenie, tŕpnutie postihnutých miest, výpadky citlivosti a bolesť šíriacu sa zo zápästia do prstov na rukách. Zhoršuje sa funkcia ruky, hlavne jemnej motoriky a človek môže mať problém pri obliekaní, zapínaní gombíkov, často mu vypadávajú predmety z rúk a má problém so zovretím prstov do dlane. 

Ak teda trpíte niektorými z hore uvedených príznakov, je možné, že trpíte syndrómom karpálneho tunela, preto vyskúšajte tieto cviky. Pomôžu uvoľniť ruky a uľavia od bolesti.

Skúste tieto cviky na syndróm karpálneho tunela

 1. Prvá fáza: Dajte sa do polohy „na štyri“, kolená otvorte na šírku panvy, dlane položte pod ramená a nasmerujte prsty smerom vpred. Celé dlane nechajte položené na podložke a začnite pohybovať trupom dopredu. V prednej časti predlaktia pocítite ťah.

 2. Druhá fáza: V druhej fáze cvičenia sa oprite o chrbty dlaní tak, že prsty vám budú smerovať ku kolenám. Tentokrát nasmerujte pohyb trupu dozadu. Ťah pociťujete z opačnej strany zápästia. Zo začiatku je cvik náročnejší a mnoho ľudí má tendenciu krčiť ruky v lakťoch. Opakovaným cvičením sa však flexibilita zlepší, lakte sa vyrovnajú a svaly sa dôkladne natiahnu.

 3. Tretia fáza: Počas tretieho cviku roztvorte kolená naširoko, nasmerujte prsty oboch rúk k sebe a hojdajte sa do strán tak, aby ste od zeme neodlepili vrchnú časť zápästia.

 4. Štvrtá fáza: V štvrtej fáze zostávajú kolená stále otvorené naširoko, no zmení sa poloha rúk. Chrbty dlaní položte na zem, prsty otočte k sebe a opäť sa kývajte jemne zo strany na stranu. Snažte sa mať čo najväčšiu časť dlaní položenú na zemi.

Keď je načase zvážiť operáciu

Príznaky a nepríjemné bolesti spojené so zápalom karpálneho tunela pacienta často na oddelenie neurológie, kde podstúpi elektromyografické vyšetrenie, ktoré informuje o funkcii nervu. Ak okrem poruchy citlivosti dochádza aj k strate svalovej hmoty, nasleduje chirurgická liečba syndrómu karpálneho tunela, ktorá má viaceré štádia. Menšie zákroky sa vykonávajú v lokálnej anestézii a nie je potrebná žiadna špeciálna príprava.

V prípade, ak si operácia vyžaduje celkovú anestéziu, je nutné vykonať predoperačné vyšetrenia. Samozrejmosťou je informovať lekára o všetkých užívaných liekoch.

Cieľom operácie je uvoľniť tlak na zasiahnutý nerv. Základom je uvoľnenie priečneho väzivového pruhu zápästia, popod ktorý prechádza stredový nerv. Bezkrvné prostredie sa zabezpečuje naložením tlakovej manžety.

Pacient môže v prípade lokálnej anestézie pociťovať nepríjemný tlak, no samotný zákrok trvá len 15-20 minút a väčšinou sa dobre znáša. Po uvoľnení nervu sa zastaví krvácanie tak, že sa do rany zavedie hadička, ktorá z nej odvádza krv. Ruka sa umiestňuje do trojrohej šatky.

Operácia sa vykonáva v režime jednodňovej chirurgie. Pacient tak môže nemocnicu opustiť už v deň operácie, prípade nasledujúce ráno. Operovanému sú neskôr počas kontroly odstránené stehy a je informovaný o ďalšom prípadnom postupe liečenia. Doba rekonvalescencie záleží na rozsahu poškodenia nervu.

Ak je tŕpnutie rúk u vás častým javom a nepomáhajú ani cvičenia na uvoľnenie, je na mieste sa začať zaujímať o pravú príčinu bolesti u vášho neurológa alebo fyzioterapeuta. 

Autori

MUDr. Jozef Staríček
MUDr. Jozef Staríček
Lekár FBLR / Ortopéd
 • Vzdelanie: Vzdelaný na Lekárskej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave (1963 – 1969)

 • Atestácia: v obore balneológie a liečebnej rehabilitácie, ortopédie, pediatrie, akupunktúry a telovýchovnom lekárstve.

 • Medicínska prax: 45 rokov praxe z toho 10 rokov ako lekár v arabskom svete. Dokáže hovoriť s pacientom v 4-och jazykoch (Angličtina, Nemčina, Ruština a Arabčina). Problematike sa venuje komplexne v spolupráci s lekármi, fyzioterapeutmi a inými odborníkmi v rámci PROFY.

Andrej Malárik
Andrej Malárik
 • ŠPECIALIZÁCIA: Prednášky, Marketing a Manažment

 • VZDELANIE:Vysoká Škola Manažmentu – City University

 • KURZY: SM systém 1,2, Oxygen Advantage, Ido Portal Movement

 • SKÚSENOSTI:10 r manažmentu troch zdravotníckych zariadení

 • O MNE: Najčastejšie ma môžete stretnúť na prednáškach vo firmách na celom Slovensku, kde v rámci partnerského projektu Health Services, rozprávam o fyzioterapeutických a lifestyle témach, pokrytých skúsenosťami a absolvovanými kurzami. Poskytovať zdravotnú starostlivosť vo vysokej kvalite a za dostupné ceny, bolo vždy mojim cieľom v PROFY. Fyzioterapeuti a lekári pracujúci v našich zdravotníckych zariadeniach sú partneri, s ktorými komunikujem možnosti neustáleho zlepšovania služieb, ako aj vybavenia. Akékoľvek návrhy na zlepšenie zo strany klientov, riešim osobne, takže v prípade že ste sa dočítali až sem, neváhajte a pošlite mi ich.

 • ZÁUJMY: CrossFit, Lyžovanie, Bicykel, Skialpinizmus,