🩺 Nová Ambulancia všeobecného lekára! Prijímame pacientov! Viac info 💉 Zápis do ambulancie

Zdravé riešenia bolesti hlavy u detí

Bolesť hlavy u detí postihuje väčšinu detských pacientov. Väčšie percento detí pocítilo počas svojho života akútnu bolesť hlavy, niektorí detskí pacienti však bojujú s chronickou bolesťou hlavy, príp. migrénou. Deti sú citlivejšie na akékoľvek podnety, týkajúce sa nie len ich zdravotného stavu. Príčinou teda môže byť choroba, kedy je bolesť hlavy je sprevádzaným symptómom. Pri detských pacientoch je dôležitá komunikácia, vyjadrenie toho, ako sa v skutočnosti cítia, prípadne v akých frekvenciách a intervaloch je táto bolesť stupňovaná. Mnohí rodičia to jednoducho riešia tabletkou proti bolesti. Aké je však zdravé riešenie bolesti hlavy u detí?

Čo je príčinou bolesti hlavy u detí?

Príčiny bolesti hlavy sú pri detských pacientoch rôzne. Najčastejšie sa vyskytujú bolesti sprevádzajúce iné akútne ochorenie, povrchový úraz či migrénoidné bolesti. Deti často nie sú schopné samodiagnostiky, nevedia určiť, ktorá informácia popisujúca ich zdravotný stav môže byť pre vás kľúčovou. Všímajte si pohyby dieťaťa, obdobie, prípadne čas počas ktorého nastáva bolesť hlavy. Zisťujte a pýtajte sa.    1. Psychogénna bolesť hlavy Psychogénna bolesť hlavy, ako už z názvu vyplýva, je bolesť spôsobená psychickou    nerovnováhou. Môže to byť následok zlej situácie v rodine, šikany v škole, strachu z učiteľov, a pod. Táto bolesť je tlaková, objavujúca sa zvyčajne na temene hlavy a nazývame ju taktiež tenzná bolesť hlavy. Psychogénna bolesť hlavy je nebezpečná z viacerých dôvodov. Dlhodobý smútok a úzkosť u detí môže spôsobovať nie len viaceré fyziologické ochorenia, ale aj psychické úzkosti, ktoré môžu byť reflektované v neskoršom veku detského pacienta.  2. Bolesť ako súčasť iného ochorenia Chrípka, nádcha, zápal prínosových dutín či žalúdočná viróza. Bolesť hlavy u detí sprevádzaná počas ochorenia môže byť spôsobená samotným ochorením, alebo vedľajšími účinkami liekov,  najčastejšie však antibiotík.    3. Dehydratácia Dehydratácia spôsobuje kolísanie priemeru ciev a teda aj zvyšovanie či znižovanie krvného tlaku v cirkulačnom systéme. Dehydratácia môže byť následkom nedostatočného príjmu tekutín, ale aj vplyvom zvracania či hnačky, počas ktorých pacient vylúči veľa tekutín. Pri hraničných prípadoch sú malí pacienti často prevážaní na nemocničné lôžka, pripojení na infúzie, vďaka ktorým sa zamedzí dehydratácií. Je dôležité, aby malo dieťa počas dňa prístup k dostatočnému množstvu tekutín, najlepšie čistej vody. 4. Vazomotorická bolesť hlavy Migrénami trpia aj detskí pacienti. Migrénu u detí zaraďujeme do vazomotrických príčin, keďže je príčinou migrény aj zužovanie či rozširovanie ciev v mozgu. Hoci migréna u detí prebieha v rozličných intervaloch, aura môže a nemusí predchádzať, stále je aktuálnou témou. Ak vaše dieťa bolí často hlava  nepodceňujte jeho volanie o pomoc a urýchlene navštívte všeobecného lekára, ktorý vás následne môže odporučiť na návštevu detského neurológa.  

Zdravé riešenie na bolesť hlavy u detí - ako im môžeme pomôcť? 

Detskí pacienti často reagujú na analgetiká či silnejšie lieky proti bolesti zvracaním či nevoľnosťou. Na začiatok však môžete zvoliť jemnejší spôsob ako sa dopracovať k dňu bez bolesti hlavy u detí. Počas ochorenia pacienta odporúčame dostatok spánku a dostatočný prísun tekutín. Práve tieto dve zložky sú základnými piliermi liečby.    Ďalej odporúčame vyhýbať sa ostrému svetlu a hlučnému prostrediu, ktoré môže pôsobiť na dieťa mimoriadne rušivo - najmä počas ochorenia. Ochorenia žalúdočného charakteru môžeme ukľudniť čajom z materinej dúšky, ktorá upokojí nie len žalúdok, ale aj bolesti hlavy. Pri bolesti hlavy závažnejšieho a podstatne častejšieho charakteru je namieste návšteva detského neurológa. Diagnostikou môže byť nie len migréna, ale aj závažné ochorenia spôsobujúce bolesť hlavy u detí vplyvom vnútrolebečného tlaku - tumor a pod.     

V prípade, že bolesť hlavy u detí stále pretrváva, prípadne sa objavuje pravidelne, navštívte neurológa, ktorý vám príčinu bolesti pomôže odhaliť. Často sú potrebné aj ambulantné zákroky, napr. CT, pre vylúčenie či potvrdenie diagnózy, ktorá môže byť pre život dieťaťa nebezpečná.