Bolesť na hrudi. Je srdce jej príčinou?

Príčin bolesti na hrudi je viacero. Problém v rámci srdcovo-cievneho systému je len jedným z nich. Pridružiť sa môžu aj príznaky ako úzkosť, stres a dýchavičnosť. Je potrebné sledovať priebeh ťažkostí, kedy začali, ako dlho pretrvávajú a či sa opakujú a v prípade potreby vyhľadať lekára, keďže bolesť na hrudi môže, ale nemusí byť životu nebezpečná.

Prejavy bolesti na hrudi

Bolesť na hrudi sa môže objaviť na rôznych miestach a rôznymi spôsobmi a intenzitou. Môže sa objaviť v strede na hrudi, vľavo, vpravo, vzadu medzi lopatkami a bolesť na hrudi spôsobuje aj chrbtica. Bolesť môže byť ostrá a bodavá alebo tupá. V niektorých prípadoch pacienti pociťujú aj pálenie alebo tiaž. V ďalších špecifických prípadoch bolesť vystupuje hore cez krk až do čeľuste a následne vyžaruje do jednej alebo oboch paží.  Vo väčšine prípadov nemá bolesť na hrudi nič spoločné so srdcom ani pľúcami, avšak dokáže človeka poriadne vystrašiť čo stavu nijako nepomáha. Ľudia, ktorí majú problém v oblasti hrudníka, ale nesúvisí so srdcom najčastejšie popisujú svoje ťažkosti ako pocit nepohody. Ďalej sa môžu pridružiť nasledovné prejavy: pocit kyslosti v ústach alebo pocit, že sa potrava vracia tráviacou trubicou (problémy v tráviacom trakte), problém s prehĺtaním, bolesť, ktorá sa zhoršuje alebo ustupuje pri zmene polohy tela, bolesť, ktorá sa stupňuje pri hlbšom nádychu alebo zakašľaní. Pocit mäkkosti pri zatlačení na hrudný kôš a na záver bolesť, ktorá pretrváva aj niekoľko hodín. Toto všetko sa prejavuje v hrudnej oblasti, ale príčina nespočíva v srdci ani v cievnom systéme. Treba si uvedomiť, že hrudný kôš tvorí pomerne veľkú časť trupu a je prepojený rebrami a svalmi s chrbticou, s krkom a hlavou a tiež bruchom a panvou.  Ak ide o problém s pohybovým aparátom, narazené rebro, natiahnutý sval, utlačený nerv, alebo zatlačený stavec, to všetko môžete riešiť aj u nás na klinike Profy s našimi fyzioterapeutmi, ktorí vám pomôžu nájsť a odstrániť príčinu ťažkostí. 

Dôvody vzniku - strava, stres, psychika

Dôvody bolesti na hrudi sú viaceré a radí sa tam strava, stres aj psychika, čiže emočné prežívanie. Ako je uvedené nižšie, ak je strava bohatá na tuky, tie časom môžu začať upchávať steny koronárnych ciev, čo môže dospieť až do infarktu. Takisto, srdce je sval a prospieva mu fyzická aktivita. Samozrejme, v primeranej miere, pretože nadmerná aktivita bez dostatočného oddychu, môže byť zdraviu škodlivá. Dbajte na vyváženú stravu obsahujúcu dostatok sacharidov, bielkovín a tukov. Dnes je našťastie už mnoho odborníkov, lekárov a výživových poradcov, ktorí vám dokážu ohľadne stravy a výživy poradiť a nastaviť vyvážený jedálniček podľa vašich individuálnych potrieb. Stres je parameter, ktorý sa dnes spomína pri mnohých zdravotných problémoch. O tom, ako stres funguje a ako nám môže prospieť relaxácia máme na našom webe osobitný článok. Dôležité je dodať, že stresové hormóny spôsobujú dočasné zúženie ciev, ktoré vedú do srdca, preto sa počas stresu zvyšuje srdcová činnosť. Zároveň sa však pri strese uvoľňuje hormón oxytocín, známy aj ako hormón lásky, pretože sa vylučuje pri objatí alebo u matiek počas pôrodu, aby sa zamilovali do svojho bábätka. Jeho úlohou je počas stresovej reakcie chrániť srdce tým, že sa cievy nezúžia, no funguje to len vtedy, ak berieme stres pozitívne, to znamená, že ho považujeme len za dočasné nabudenie a príliv energie, ktoré má poslúžiť na riešenie situácie.  Psychika či emočné prežívanie, naša schopnosť tráviť a spracovávať emócie je neodškriepiteľná v otázke zdravia nášho srdca. Nie nadarmo sa hovorí, že „puklo jej srdce od žiaľu“, alebo „srdce mi plesá radosťou“. Srdce je centrom mnohých emócií a emočnej bolesti, ktoré ak nevieme alebo nechceme spracovať, časom sa potlačené emócie pretavia do fyzických symptómov, úrazov a nehôd. Touto tématikou sa zaoberá psychosomatika a v našom článku nemáme toľko priestoru, aby sme šli do hĺbky. Treba si však uvedomiť, že naše fyzické zdravie nie je iba výsledkom stravy, cvičenia a genetiky, ale aj spôsobu myslenia a emočného prežívania. 

Srdcovo-cievna príčina vzniku bolesti na hrudi - angina pektoris

Angina pektoris je termín popisujúci stav, kedy je tok krvi do srdca obmedzený. Deje sa to v dôsledku nánosov tuku na stenách koronárnych ciev, čo sa odborne nazýva ateroskleróza a vedie aj k infarktu, pri ktorom sa cievy upchajú úplne. Keďže do srdca neprúdi dostatok krvi,  nedostáva sa mu ani dosť kyslíka, a to je dôvod prečo majú pacienti najčastejšie bolesti pri fyzickom alebo emočnom vypätí. Vtedy sa totiž zvyšuje srdcová aktivita a potreba kyslíka stúpa.  Pri tejto diagnóze ľudia cítia tlak a pálenie za hrudnou kosťou. Takisto ju môžu pacienti popisovať ako napätie, pocit plnosti, tlak a kompresiu. Bolesť často vystreľuje do čeľuste, ruky alebo dokonca do žalúdka. Angina pektoris môže tiež spôsobiť znecitlivenie a tŕpnutie pliec, ramien a rúk. Často pacienti cítia úzkosť a trpia dýchavičnosťou. 

Prevencia

Pre zdravie nášho srdca je nevyhnutné dodržať niekoľko zásad.  Strážiť si primeranú hmotnosť a stravovacie návyky. Vysoký cholesterol netrápi len obéznych ľudí, ale aj tých, ktorí sú na pohľad relatívne štíhli ale ich strava obsahuje príliš veľa nasýtených tukov, alebo ich organizmus nie je schopný spracovávať cholesterol. Zaraďte do svojej stravy preto zdravé nenasýtené tuky a potraviny s nízkym obsahom cholesteroli, ak vás trápi jeho vyššia hladina. Ďalej je to primeraná fyzická záťaž – pravidelné prechádzky na čerstvom vzduchu, práca v záhrade, bicykel, beh, tanec, cvičenie. Jednoducho pohyb by mal byť neodmysliteľnou súčasťou starostlivosti o seba a svoje zdravie.  Obmedzená konzumácia alkoholu a fajčenie hádam nemusíme ani spomínať. Obe činnosť srdca ovplyvňujú negatívnym spôsobom. Alkohol je aj kalorický, preto ak potrebujete schudnúť, alkohol si doprajte len vo veľmi malom množstve. Fajčenie zas zužuje cievy, čo anginu pektoris a riziko srdcovo-cievnych ochorení zhoršuje.  Kontrolujte si krvný tlak – vysoký krvný tlak srdcu škodí a zvyšuje pravdepodobnosť srdcových ochorení. Ak ním trpíte, obmedzte situácie, nápoje a potraviny, ktoré tlak zvyšujú a chodievajte na pravidelné lekárske prehliadky. 

Autor

MUDr. Jozef Staríček
MUDr. Jozef Staríček
Lekár FBLR / Ortopéd
  • Vzdelanie: Vzdelaný na Lekárskej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave (1963 – 1969)

  • Atestácia: v obore balneológie a liečebnej rehabilitácie, ortopédie, pediatrie, akupunktúry a telovýchovnom lekárstve.

  • Medicínska prax: 45 rokov praxe z toho 10 rokov ako lekár v arabskom svete. Dokáže hovoriť s pacientom v 4-och jazykoch (Angličtina, Nemčina, Ruština a Arabčina). Problematike sa venuje komplexne v spolupráci s lekármi, fyzioterapeutmi a inými odborníkmi v rámci PROFY.