Ako vzniká bolesť ramena?

Bolesť ramena môže vznikať z rôznych príčin. Na začiatku je dôležité získať podrobnú anamnézu pacienta, a stanoviť predpoklady zdroja ťažkostí s ramenom. V praxi sa veľa ráz naši fyzioterapeuti stretávajú s preťaženými svalmi v oblasti ramena, krčnej chrbtice a hrudnej chrbtice.

Preťažené rameno a okolité svalové skupiny

Bolesti ramena sú spôsobené napr. technicky nesprávne prevedenými cvičeniami v posilňovni. Najmä pri zdvíhaní ťažkých váh nad horizontálou, opakovaných švihových pohyboch, nesprávnom nastavení ramenného kĺbu a lopatky, a pri oslabených a hlbokých stabilizačných svaloch. Svalové vlákna sú tak neadekvátne zaťažované, vyvíjajú nadbytočnú energiu a v prípade zanedbania liečby môžu bolesti prejsť až do chronického štádia. Sekundárne sa tvoria spúšťové svalové body (tzv. triggerpointy) a vzniká prenášaná bolesť do okolitých štruktúr (do lopatky, prednej časti ramena, bicepsov, tricepsov, prstov rúk). Následkom preťažovania môžu vzniknúť aj blokády rebier, krčnej chrbtice, alebo  hrudnej chrbtice.

Zamrznuté rameno a lézie

Medzi najčastejšie diagnózy zaraďujeme syndróm zamrznutého ramena (tzv. impingement syndróm), lézia manžety rotátorov, lézia na šlache bicepsu a iritácia okolitých štruktúr vychádzajúca z triggerpointov.

Čo robiť pre zdravé ramená?

V našej klinike Vám ponúkame kvalitnú a účinnú fyzikálnu terapiu s uvoľňujúcim, regeneračným a protibolestivým účinkom: diatermia, ultrazvuk, laser, elektroliečba so širokou ponukou elektrických prúdov, magnetorapia. Pre manuálne uvoľnenie svalstva odporúčame mäkké techniky, ošetrenie spúšťových svalových bodov a post-izometrickú relaxáciu svalstva vykonávanú fyzioterapeutom. Samozrejme, dôležitou súčasťou fyzioterapie sú aj stabilizačné cvičenia svalov ramenného pletenca, ktoré sa rozhodne nesmú podceňovať. Prirodzene, vzájomnou spoluprácou medzi fyzioterapeutom a pacientom dokážeme zefektívniť terapiu a zrýchliť tak rehabilitačný proces.

Neignorujte bolesť ramena

Bolesti ramena nie je vhodné ignorovať. Časom sa totiž z občasnej bolesti a vyradenia z bežného režimu môže vykľuť závažný problém – diagnóza, ktorá môže spôsobiť mnoho nepríjemností. Problémy môžu prerásť až v nutnosť operácie, dlhodobé liečenie, rehabilitovanie, čo môže byť veľmi zdĺhavý a nepríjemný proces. Pravidelná starostlivosť je preto určite na mieste. Vaše ramená vám za dobrú starostlivosť budú bezchybne slúžiť dlhé roky.

Príď sa poradiť ohľadom rehabilitácie zdarma >>>

Aký užitočný bol tento príspevok?

Kliknutím na hviezdičku ohodnotíte článok

Priemerné hodnotenie 0 / 5. Počet hlasov: 0

Zatiaľ žiadne hodnotenie! Buďte prvý, kto ohodnotí tento príspevok.

MUDr. Jozef Staríček
Web | +

Odborné vzdelaný na Lekárskej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave (1963 – 1969)
Atestovaný v obore balneológie a liečebnej rehabilitácie, ortopédie, pediatrie, akupunktúry a telovýchovnom lekárstve.

Medicínska prax: 45 rokov praxe z toho 10 rokov ako lekár v arabskom svete. Dokáže hovoriť s pacientom v 4-och jazykoch (Angličtina, Nemčina, Ruština a Arabčina). Problematike sa venuje komplexne v spolupráci s lekármi, fyzioterapeutmi a inými odborníkmi v rámci PROFY.