Bolesť ucha a hlavy? Pozor na infekciu a stav krčnej chrbtice

Bolesť ucha a hlavy  môže mať rôzne príčiny, no najčastejšie je príznakom zápalových či patologických ochorení ušnice. Medzi ďalšie pridružené príznaky patrí tlak v ušiach, bolesť vystreľujúca do niektorej časti hlavy, či pálivá bolesť, ktorá je signalizátorom prebiehajúceho zápalu. Taktiež môžeme bolesť ucha klasifikovať podľa toho, či je to bolesť bodová, prípadne plošná bolesť. Na základe týchto príznakov lekár diagnostikuje ochorenie a stanoví efektívnu liečbu. Okrem včasnej intervencie je v rámci prevencie zo strany pacienta veľmi dôležitá hygiena, keďže ucho sa radí do dutinových orgánov (vonkajšie vplyvy v ňom preto dokážu bez správnej hygieny zotrvať a následne vyvolať zápal). Mnohé z ochorení vnútorného ucha sú následkom nedostatočnej hygieny.   

Upchatie zvukovodu

Upchatie zvukovodu je stavom, ktorý vznikne ako následok zanedbanej hygieny. Príznakmi sú zaľahnutie v uchu, dočasná strata sluchu či neustále vyvíjajúci sa tlak v ušnici. Zanedbaná či nesprávna hygiena je častou komplikáciou, ktorá môže vyústiť do zápalu ucha. Upchatie dutín vonkajšieho a stredného ucha vzniká ako následok nadmernej tvorby ušného mazu. Maz je pre ucho dôležitý a spĺňa rad úloh, medzi ktoré neodmysliteľne patrí ochrana dutín ucha pred vonkajšími faktormi - prach, mechanické nečistoty. V prípade, že je jeho tvorba zvýšená z rôznych príčin, a nie je zabezpečená jeho regulácia vo forme správnej hygieny, vytvorí sa ,,zátka’’, ktorej následkom sú vyššie spomínané symptómy.   Zvýšená tvorba mazu môže byť spôsobená nielen vnútornými faktormi, ako sú napríklad procesy prebiehajúce vo vnútornom uchu a vestibulárnom systéme, ale aj príliš častá hygiena. Pri veľmi častej hygiene sa koža vo vnútri ucha vysušuje, kedy si systém ucha tento stav kompenzuje tým, že hladinu tvorby mazu automaticky zvýši tak, aby sa obnovila ochranná mazová bariéra. Pri upchatí zvukovodu je dôležité, aby jeho čistenie bolo vykonané pod dohľadom ORL lekára v inom prípade môžeme riskovať zápal vnútorného ucha zatlačením mazu do hlbších štruktúr ucha.   

Príznaky upchatia zvukovodu

 

  • Zaľahnutie v uchu

  • dočasná strata sluchu

  • tlak v ušnici

 

Zápal vonkajšieho ucha 

Zápal vonkajšieho ucha, označovaný aj ako plavecké ucho, vzniká najčastejšie spomedzi vyššie zmienených diagnóz. Symptómom je bolesť ušnice, žltozelený výtok, svrbenie či pálenie, ktoré môžeme efektívne znížiť kvapkami do uší. Infekcia sa dostane do ucha vodou, vatovou tyčinkou či prstom. Zápal vonkajšieho zvukovodu vzniká ako infekcia kože vplyvom toxických častí, prípadne vplyvom kožných raniek v zvukovode vplyvom  poškodenia vatovou tyčinkou. Recidívu tohto ochorenia zapríčiňuje mykotický, plesňový, pôvodca, kedy je bolesť rezavá až pálivá s pľuzgierikmi malých rozmerov. Zápal vonkajšieho ucha vzniknutý ako následok chrípky či nádchy má vírusový charakter, pričom sa pľuzgieriky objavujú len pri herpese.   

Príznaky zápalu vonkajšieho ucha

 

  • Bolesť ušnice

  • Žltozelený výtok

  • Svrbenie

  • Pálenie

  • Najčastejšie mykotický pôvod

 

Zápal stredného ucha 

Zápalom stredného ucha sú najčastejšie postihnutí pacienti v predškolskom veku, kedy je príčinou recidívy zápalu ušnej dutiny práve anatomická predispozícia. Zápal stredného ucha však podmieňujú najmä ochorenia dýchacích ciest, pretože nosohltan je spojený so stredoušnou trubicou, ktorej priemer je väčší počas detského veku. Infekcia spôsobujúca zápal môže mať vírusový alebo bakteriálny charakter. Podľa pôvodcu zápalu rozlišujeme aj typ liečby, a to antibiotiká či antivirotiká. Symptómami sú zvýšená teplota, bolesť hlavy za uchom, opuch ucha či jeho hnisanie čo môže v neskoršom štádiu prerásť až do zápalu vnútorného ucha, kde priamo ovplyvňuje senzorický vnem ucha, sluch, a vestibulárny systém zabezpečujúci rovnováhu ľudského tela.   

Príznaky zápalu stredného ucha

 

  • Vírusový alebo bakteriálny pôvod

  • zvýšená teplota

  • Bolesť hlavy za uchom

  • Opuch ucha

  • Hnisanie

  • Zalahnutie v uchu až nedoslýchavosť

 

Zápal vnútorného ucha

Zápal vnútorného ucha sa priamo spája s bolesťou ucha a hlavy. Systémová zápalová odpoveď tela sa prejavuje zvracaním, závraťami, bolesťou hlavy či stratou sluchu. Vnútorné ucho je anatomicky vsadené hlbšie do hlavy, a preto vzniká najčastejšie ako následok pretrvávajúceho zápalu stredného ucha. Zápal vzniká transmisiou baktérií z blanitého priestoru stredoušia do labyrintu prislúchajúcemu vnútornému uchu. Labyrintitída, Meniérov syndróm či degenerácia vnútroušnicových kostí spôsobuje problémy s rovnováhou, ako aj so senzorickými funkciami ucha. Z tohto dôvodu je nutná včasná intervencia a pravidelné kontroly u ORL lekára pri akomkoľvek probléme spojenom s ušnou dutinou. Zápal vnútorného ucha môže zriedka prejsť do zápalu mozgových blán.   

Príznaky zápalu vnútorného ucha

 

  • Zvracanie

  • Závrate

  • Bolesť hlavy a ucha

  • Strata sluchu

 

Bolesť ucha a hlavy vplyvom počasia

Bolesť ucha a hlavy sa môže objaviť aj vplyvom zmeny počasia, konkrétne osciláciou hladiny tlaku či prievanom. Ucho je anatomicky spojené s hlavou, a preto sa môže bolesť objaviť aj pri problémoch s krčnou chrbticou, kedy sa jedná o tzv. cervikokraniálny syndróm. Včasná intervencia je dôležitá pre efektívnu liečbu bez komplikácií.   

Bolesť ucha a hlavy z krčnej chrbtice

Bolesť hlavy vystreľujúca až do ucha môže byť príznakom problému s pohybovým aparátom. Takáto bolesť hlavy môže vychádzať z krčnej chrbtice. Stuhnutosť krku, tenzie, tzv. zaseknutie nervu či nesprávna chôdza a vplyv civilizačných ochoreni ako napríklad obezita, sú len jedny z mnohých dôvodov. Čo konkrétne spôsobí bolestivosť hlavy a krku a ako môžete túto bolesť potlačiť sa dozviete v článku: Bolesť hlavy z krčnej chrbtice môžete potlačiť cvičením

Poraď sa s našimi skúsenými fyzioterapeutmi