Pichanie pri srdci - môže zaň chrbtica?

Možno ste to zažili aj vy - z ničoho nič vás pichlo alebo zabolelo v oblasti srdca. Ak sa vám pri tom vynorilo tisíc hrôzostrašných scenárov o chorobe vášho srdca či možnom infarkte, možno vás prekvapí, ak povieme, že občasné pichnutie alebo bolesť pri srdci môže spôsobovať i vaša chrbtica.

Príčiny pichania pri srdci

Zvieranie či pichanie pri srdci ešte nemusí nutne znamenať infarkt alebo inú chorobu srdca, hlavne ak bolesť cítite pri určitom pohybe, trvá dlhšie alebo sa pravidelne vracia. Nespoliehajte sa však na domácu samodiagnostiku. Pravú príčinu pichania pri srdci, zistí až odborník. Možno vás však poteší, že bodavá a pichľavá bolesť okolo srdca nikdy neznamená problém so srdcom, ale so svalmi a chrbticou.  Ako najčastejšia príčina bolesti na hrudi je totiž uvádzaná blokáda hrudnej chrbtice. Bodavá bolesť, ktorá vystreľuje do hrudníka síce nie je nebezpečná, je však dostatočne nepríjemným ukazovateľom stavu našej chrbtice a svalstva a určite by sme s tým mali niečo robiť. 

Nesprávne držanie tela

Za bolesťou sa veľakrát skrýva nesprávne držanie tela. To môže spôsobiť nielen problémy s dýchaním, ale i pocity bolesti či tlaku. V skutočnosti nás teda nebolí srdce ako orgán, ale oblasť nachádzajúca sa pri srdci. Bolesť môže spôsobiť i takzvaná hypermobilita chrbtice, teda nadmerná pohyblivosť drobných kĺbov chrbtice. Ak fyzioterapeut diagnostikuje tento problém, je dôležité posilniť svaly v oblasti chrbtice a stredu tela a tiež mobilizovať ramená a bedrové kĺby. Takáto bolesť môže postihnúť každého bez rozdielu veku. Mladí ľudia, ktorí trávia veľa času pri počítači a ich fyzická aktivita je skôr vzácnosť, ako pravidelná činnosť, sú adeptmi na problém tohto druhu. 

Blokáda hrudnej chrbtice

Ak zistíte, že za bolesťou je práve chrbtica, potom ste už len krok od riešenia problému. U nás na klinike učíme pacientov počúvať svoje telo. Všetko však začína v našej hlave a vedomí, že za svoje zdravie sme zodpovední sami. Existuje množstvo cvikov na spevňovanie chrbtového svalstva a rozpohybovanie chrbtice. Cvičenie je tiež najlepšou prevenciou pred možnými ťažkosťami v budúcnosti. Pacienti častokrát využívajú služby fyzioterapeutov, ktorí vedia individuálne nastaviť správny liečebný postup. Veľakrát je pri pacientoch nutné pristúpiť k manuálnym technikám, avšak tieto sú bez udržiavacieho cvičenia z dlhodobého hľadiska neúčinné. Preto sa nikdy so svojou bolesťou nespoliehajte len na to, že vás niekto napraví, pretože vaše telo sa po čase znova vráti do pôvodného stavu, ak nedôjde k jeho posilneniu, mobilizácii a zmene pohybových stereotypov. Skupinové cvičenia, ktoré sa špecializujú na posilnenie svalov a mobilizáciu chrbtice a kĺbov, ako joga a pilates, či iné cvičenia zamerané na zdravý chrbát, vás môžu udržať v dobrej kondícii. Je však potrebná pravidelnosť a vhodná technika. Ak váš problém takéto cvičenie nevyrieši, určite sa zverte do rúk odborníkovi, teda fyzioterapeutovi, ktorý vám pripraví rehabilitačné cvičenie šité na mieru.  Chrbtici tiež dobre prospieva i klasická masáž na uvoľnenie stuhnutého svalstva. Stimulovaním kože, podkožia a svalov ovplyvňuje i ďalšie orgány. U nás na klinike ju zaraďujeme medzi tie najpríjemnejšie liečebné postupy.

Pichanie pri srdci a srdcová slabosť

Tlak na srdci, pichanie, ťažkosti sa nadýchnuť, to všetko môže byť spôsobené svalovými spazmami okolo lopatiek a blokádou spodných stavcov krčnej chrbtice alebo hrudnej chrbtice. Nie v každom prípade musia byť prítomné obe príčiny. Svalové spazmy a spomínaná blokáda pôsobia na nervy, ktoré spôsobujú spomínané symptómy. V závislosti od príčiny, fyzioterapeut navrhne riešenie. Ak ide o priamu blokádu krčnej alebo hrudnej chrbtice, stavce utláčajú nervy a keďže mozog takýto stav vyhodnocuje za ohrozujúci, vysiela do daného miesta bolesť. Takýto stav je spôsobený preťažením, napr. profesionálni športovci alebo je príčina chronická.  Do úvahy je potrebné zobrať fakt, že na hrudnú chrbticu sa napája celý hrudný kôš. Ten chrbticu chráni, no zároveň môže byť jej odblokovanie o to náročnejšie. Bolesť môže byť tak nepríjemná, že postihnutý človek môže mať problém aj s nádychom.Keďže kvalita dychu priamo ovplyvňuje aj našu psychiku, ak sa problém nerieši môže sa rozvíjať u daného človeka panický stav a pocit úzkosti. A to je už stav, ktorý je nesmierne nepríjemný a zasahuje do nášho života na všetkých úrovniach.  Najčastejšie ide o blokádu v prvých 4 stavcov hrudnej chrbtice, ktoré sa označujú Th1-Th4, práve z nich vychádzajú nervy do srdca a pľúc. Po odblokovaní stavcov prichádza úľava okamžite - upraví sa dych, zlepší sa prekrvenie, postupne sa uvoľnia aj svaly a fascie a môžu zmiznúť aj spazmy. 

Infarkt či chrbtica?

Keďže bolesť v oblasti srdca a ťažkosti s dýchaním si mnoho ľudí zamení s infarktom, čo ich ešte viac vystraší a problém sa môže ešte zhoršiť, je na mieste si povedať, ako rozlíšiť bolesť spôsobenú chrbticou od infarktu. Ak ste prekonali infarkt, po potrebnom oddychu, je na mieste začať s rehabilitáciou pod dohľadom fyzioterapeuta. Srdce je sval, ktoré možno správnym cvičením pod vhodnou záťažou posilniť a znova dostať do kondície.

Symptómy infarktu

Ako sme uviedli vyššie, bolesť od chrbtice prichádza postupne, trvá dlhšie a má tendenciu sa vracať. Naopak symptómy infarktu sú nasledovné: nepríjemný tlak na hrudi, zvieravá bolesť, vyžarovanie bolesti do ľavej ruky, prípadne do pravej, do chrbta, šije, žalúdka. Ďalej dýchavičnosť, studený pot, nevoľnosť, strata rovnováhy až bezvedomie. Ak zbadáte u seba alebo inej osoby takéto príznaky, volajte prvú pomoc. 

Nepodliehajte panike, vyhľadajte odborníka

V prípade, že vylúčite infarkt, ako možnú príčinu svojich bolestí, vyhľadajte pomoc odborníka. I keď je dnes internet plný článkov a videí, ako sa diagnostikovať a cvičiť, pokiaľ nemáme za sebou potrebné štúdium a skúsenosti, len ťažko zistíme, čo nám naozaj je a čo s tým robiť. Najdôležitejšie je zachovať pokoj a chladnú hlavu a v momente bolesti pri srdci urobiť pre seba to, čo je v našich silách a možnostiach, napr. si ľahnúť, alebo nájsť inú vhodnú polohu či pohyb, pri ktorom bolesť necítime alebo sa aspoň zmierni. Ďalej pokojne dýchajte do bránice, pretože už samotný pohyb bránice rozpohybuje aj zablokovanú časť chrbtice a tiež tak neupadnete do paniky a strachu o svoj život. V prípade, že vám fyzioterapeut danú časť chrbtice aj manuálne odblokuje je dôležité, aby ste sa naučili vhodne hýbať a cvičiť a našli si v tom pravidelnosť. Len tak sa podobným ťažkostiam v budúcnosti vyhnete. 

Príďte sa poradiť zdarma >>>>

Autori

MUDr. Jozef Staríček
MUDr. Jozef Staríček
Lekár FBLR / Ortopéd
  • Vzdelanie: Vzdelaný na Lekárskej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave (1963 – 1969)

  • Atestácia: v obore balneológie a liečebnej rehabilitácie, ortopédie, pediatrie, akupunktúry a telovýchovnom lekárstve.

  • Medicínska prax: 45 rokov praxe z toho 10 rokov ako lekár v arabskom svete. Dokáže hovoriť s pacientom v 4-och jazykoch (Angličtina, Nemčina, Ruština a Arabčina). Problematike sa venuje komplexne v spolupráci s lekármi, fyzioterapeutmi a inými odborníkmi v rámci PROFY.

Aneta Hartlová
Aneta Hartlová

Vzdelanie: FZV Piešťany
Metodiky: SM systém, ACT, DNS
Špecializácia: Bolesti chrbtice, Ženská fyzioterapia, Rekreačný aj vrcholoví športovci, Chodidlo, Fyzioterapia pre deti