Dnešná doba počítačov a mobilných telefónov nevplýva len na náš psychický stav, no ničí aj fyzické zdravie človeka. Neustále využívanie moderných technických výdobytkov zaťažuje a ničí, okrem iného, aj naše zápästia. Je preto potrebné sa o ne starať, kým je čas. Mnohokrát ľudský organizmus vysiela varovné signály a upozorňuje nás tak, že niečo nie je v poriadku. Ľudia však majú tendenciu počiatočné varovanie prehliadať. Zatlačený karpálny tunel príznaky prejavuje najčastejšie tak, že nastáva mravčenie, či tŕpnutie postihnutých miest, výpadky citlivosti a bolesť šíriaca sa zo zápästia do prstov na rukách.

Ak teda trpíte niektorými z hore uvedených príznakov, skúste tieto cviky na karpálny tunel. Pomôžu uvoľniť zápästia a uľavia od bolesti.

Skúste tieto cviky na karpálny tunel

1. Prvá fáza: Dajte sa do polohy „na štyri“, kolená otvorte na šírku panvy, dlane položte pod ramená a nasmerujte prsty smerom vpred. Celé dlane nechajte položené na podložke a začnite pohybovať trupom dopredu. V prednej časti predlaktia pocítite ťah.

2. Druhá fáza: V druhej fáze cvičenia sa oprite o chrbty dlaní tak, že prsty vám budú smerovať ku kolenám. Tentokrát nasmerujte pohyb trupu dozadu. Ťah pociťujete z opačnej strany zápästia. Zo začiatku je cvik náročnejší a mnoho ľudí má tendenciu krčiť ruky v lakťoch. Opakovaným cvičením sa však flexibilita zlepší, lakte sa vyrovnajú a svaly sa dôkladne natiahnu.

3. Tretia fáza: Počas tretieho cviku roztvorte kolená naširoko, nasmerujte prsty oboch rúk k sebe a hojdajte sa do strán tak, aby ste od zeme neodlepili vrchnú časť zápästia.

4. Štvrtá fáza:  V štvrtej fáze zostávajú kolená stále otvorené naširoko, no zmení sa poloha rúk. Chrbty dlaní položte na zem, prsty otočte k sebe a opäť sa kývajte jemne zo strany na stranu. Snažte sa mať čo najväčšiu časť dlaní položenú na zemi.

Pomôžeme vám so stŕpnutými rukami – volajte na 0949 093 171?

*Bezplatná konzultácia zahŕňa 10 min rozhovor s fyzioterapeutom o Vašom probléme. Poradíme, ako postupovať pri riešení vášho akútneho problému. Nejedná sa o inštruktáž cvikov, vyšetrenie, či liečbu.

Keď je načase zvážiť operáciu

Príznaky a nepríjemné bolesti spojené s touto chorobou privedú pacienta často na oddelenie neurológie, kde podstúpi elektromyografické vyšetrenie, ktoré informuje o funkcii nervu. Ak okrem poruchy citlivosti dochádza aj k výpadku svalovej hmoty, nasleduje chirurgická liečba syndrómu karpálneho tunela, ktorá má viaceré štádia.

Menšie zákroky sa vykonávajú v lokálnej anestézii a nie je potrebná žiadna špeciálna príprava. V prípade, ak si operácia vyžaduje celkovú anestéziu, je nutné vykonať  predoperačné vyšetrenia. Samozrejmosťou je informovať lekára o všetkých užívaných liekoch. Týždeň pred operáciou je vhodné umývať si ruky mydlom a kefkou, ostrihať si nechty a ruky premasťovať mastným krémom.

Cieľom operácie je uvoľniť tlak na zasiahnutý nerv. Základom je uvoľnenie priečneho väzivového pruhu zápästia, popod ktorý prechádza stredový nerv. Bezkrvné prostredie sa zabezpečuje naložením tlakovej manžety. Pacient môže v prípade lokálnej anestézie pociťovať nepríjemný tlak, no samotný zákrok trvá len 15-20 minút a väčšinou sa dobre znáša. Po uvoľnení nervu sa zastaví krvácanie tak, že sa do rany zavedie hadička, ktorá z nej odvádza krv. Ruka sa umiestňuje do trojrohej šatky.

Operácia sa vykonáva v režime jednodňovej chirurgie. Pacient tak môže nemocnicu opustiť už v deň operácie, prípade nasledujúce ráno. Operovanému sú neskôr počas kontroly odstránené stehy a je informovaný o ďalšom prípadnom postupe liečenia. Doba rekonvalescencie záleží na rozsahu poškodenia nervu.

Príďte sa poradiť zdarma >>>>

Aký užitočný bol tento príspevok?

Kliknutím na hviezdičku ohodnotíte článok

Priemerné hodnotenie 4.3 / 5. Počet hlasov: 3

Zatiaľ žiadne hodnotenie! Buďte prvý, kto ohodnotí tento príspevok.

MUDr. Jozef Staríček
Web | +

Odborné vzdelaný na Lekárskej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave (1963 – 1969)
Atestovaný v obore balneológie a liečebnej rehabilitácie, ortopédie, pediatrie, akupunktúry a telovýchovnom lekárstve.

Medicínska prax: 45 rokov praxe z toho 10 rokov ako lekár v arabskom svete. Dokáže hovoriť s pacientom v 4-och jazykoch (Angličtina, Nemčina, Ruština a Arabčina). Problematike sa venuje komplexne v spolupráci s lekármi, fyzioterapeutmi a inými odborníkmi v rámci PROFY.