Respiračnou fyzioterapiou proti pľúcnym ochoreniam a dýchacím problémom

Respiračná fyzioterapia je súhrn dýchacích cvičení, ktoré sa vykonávajú v prirodzenom rytme dýchania. Udržiava a zlepšuje funkcie dýchania a pľúcnej ventilácie. Zlepšuje okysličenie krvi a následne aj tkanív. Podstata dychovej gymnastiky je uvedomenie si vlastného dýchania - nádych nosom a výdych ústami.

Druhy respiračnej fyzioterapie

Dychovú rehabilitáciu delíme na drenážne techniky, ktoré uľahčujú vykašliavanie, dychovú gymnastiku statickú - bez súhybu končatín a dynamickú v koordinácii s pohybom.

Pri akých respiračných chorobách sa využíva

Dychová rehabilitácia sa s úspešnosťou používa pri liečbe chronických, ale aj akútnych pľúcnych ochorení, a všade tam, kde zdravotný stav komplikuje dýchavičnosť. Chronickými pľúcnymi chorobami sú chronická obštrukčná choroba pľúc, spojená hlavne s fajčením, astma bronchiale či pľúcna alebo cystická fibróza. Z akútnych chorôb, vyžadujúcich dychovú rehabilitáciu sú to predovšetkým bronchopneumónia a všetky stavy po brušných a hrudných operáciách. Dychovou nedostatočnosťou trpia aj ľudia s ochorením kardiovaskulárneho aparátu.

Kedy môže pomôcť pľúcna rehabilitácia

Ak sa liečime na chronické respiračné ochorenie pľúc a vyskytujú sa u nás problémy s dýchaním, neefektívnym odkašliavaním, pocitom nedostatočnej kontroly nad dýchaním, bolo by vhodné liečbu doplniť o pľúcnu rehabilitáciu. Tá nám pomôže získať kontrolu nad dýchaním a zlepší toleranciu záťaže. Tým sa uľahčí prevedenie našich bežných denných činností a pohybových aktivít. Pre dostatočnú telesnú kondíciu a toleranciu záťaže je dôležité, aby svaly boli dostatočne silné a mali sme aj dobrú vytrvalosť. Pre silu a vytrvalosť je možné trénovať aj dýchacie svaly. Môžeme pre to využiť dychové trenažéry, chôdzu, “Nordic walking”, jazdu na bicykli, chôdzu na bežeckom páse, krosový trenažér. Tréning je potrebné prispôsobiť nášmu aktuálnemu zdravotnému stavu a kondícii.

Drenážne techniky

Najúčinnejšia je autogénna drenáž. Pacient sedí alebo leží. Ruky má v kontakte s hrudníkom. Vykonáva plynulý, pomalý nádych nosom a na jeho konci urobí 2-3 sekundovú pauzu. Následne pomaly a plynule vydýchne cez pootvorené ústa. Horné dýchacie cesty sú vtedy uzavreté. Alebo môže pacient výdych zakončiť tzv. huffingom - rýchlym, opakovaným výdychom pri otvorených dýchacích cestách.

Statická dychová gymnastika

V podstate ide o nácvik kľudového voľného dýchania bráničného typu. Cieľom je obnovenie správneho dychového stereotypu a prehĺbenie dýchania. Môžeme ho nacvičovať v 3 polohách - v ľahu na chrbte, v sede aj v stoji. Dôležitý je manuálny kontakt s hrudníkom. Pri nádychu nosom sa brušná stena dvíha a hrudník rozširuje mierne do strany. Pri výdychu ústami brucho klesá a hrudník sa mierne zužuje. Ako modifikáciu môžeme zvoliť zmenu dychového rytmu.

Dynamická dychová gymnastika

Ponúkame pár cvikov z dynamickej dychovej gymnastiky.

Cvičenie v sede

Dôležité je sedieť vzpriamene. Nadychujeme sa nosom (N) a vydychujeme ústami (V):

1. N - vzpaženie hornej končatiny nad hlavu, V - späť pripažiť

2. N - upažiť 1 hornú končatinu a s rotáciou trupu sa za ňou pozrieť, V - späť do východiskovej polohy

3. N - vzpaženie hornej končatiny nad hlavu, V - priťahujeme striedavo kolená k bruchu

4. ruky zložené v tyle: N - lakte tlačiť dozadu, V - uvoľniť do mierneho predklonu v hrudnej chrbtici, lakte idú dopredu

Cvičenie v stoji

Stojíme vzpriamene, ramená ťaháme dozadu a dole, nedvíhame hrudník, neprehýbame chrbticu:

1. N - vzpaženie hornej končatiny, V - späť

2. N - vzpaženie hornej končatiny, V - horné končatiny späť a mierny predklon hrudnej chrbtice (nie hlboký)

3. N - úklon trupu v smere vzpaženej hornej končatiny, V - späť, N - úklon na druhú stranu

Príďte sa poradiť zdarma >>>>