Scheuermannova choroba - ohrozené sú deti

Scheuermannova choroba je pomerne závažné ochorenie, ku ktorému dochádza hlavne v období dospievania. Ako tejto chorobe predchádzať, ale aj ako sa prejavuje a lieči si prečítate v nasledujúcich riadkoch.

Čo je to Scheuermannova choroba?

Pre vysvetlenie Scheuermannovej choroby si treba povedať niečo o chrbtici. Prirodzené zakrivenie chrbtice je pri pohľade z boku v tvare písmena S. Lordóza je prirodzené prehnutie chrbtice dopredu, zatiaľ čo kyfóza znamená prirodzené prehnutie chrbtice dozadu. Zakrivenia chrbtice sú štyri: krčná lordóza, hrudná kyfóza, drieková lordóza a kyfoticky zahnutá krížová kosť. Tieto prirodzené zakrivenia sú dôležité pre rovnováhu, flexibilitu a tlmenie tlaku, ktorý nastáva pri pohybe tela. Scheuermannova choroba, inak nazývaná aj juvenilná kyfóza, či Morbus Scheuermann postihuje hrudnú chrbticu. Toto kostrové ochorenie spôsobuje nerovný rast popredných častí tiel stavcov a prejavuje sa guľatým chrbtom. Približne 25% pacientov má okrem Scheuermanna aj skoliózu a Schmorlove uzly stav, kedy medzistavcová platnička vrastie do tela stavca). Najčastejšie sú pritom postihnuté hrudné stavce 7 až 10. Ide teda o zväčšenú hrudnú kyfózu. V ojedinelých prípadoch môže deformita viesť aj k poškodeniu miechy. Jedným z nejzávažnějších dôsledkov pre zdravie chrbtice je paradoxne jej nízka forma, kedy je vrchol kyfózy na prechode hrudnej a driekovej chrbtice. Vtedy totiž vzniká kompenzácia práve v driekovej časti, kompenzačná hyperlordóza (nadmerné prehnutie chrbtice dovnútra). Tento stav zvyšuje riziko vysunutia medzistavcovej platničky. Takisto možno badať, že ramená sú zaguľatené dopredu, pretože prsné svaly sú výrazne skrátené. 

Adolescenti: najčastejšie postihnutá skupina

Juvenilná kyfóza sa objavuje cca u 20% populácii a prejavuje sa väčšinou u dospievajúcich detí medzi 12.-17. rokom života, pričom u chlapcov sa vyskytuje 5x častejšie ako u dievčat. Konkrétne príčiny tejto štrukturálnej vady chrbtice doteraz nie sú známe. Môže to spôsobovať nedostatok vitamínu D, rýchly rast v puberte, ale aj vrodené genetické predispozície. Manipulácia s ťažkými bremenami v tomto období môže mať taktiež negatívny vplyv na chrbticu. Vyvíja sa prílišné zaguľatenie chrbta, ktoré sprevádzajú bolesti a svalové poruchy.  Pôvodom môže byť aj psychika dieťaťa a vplyv prostredia, keďže ochorenie sa zväčša formuje v období rastu. Ak sa pozriete na toto postavenie tela, navodzuje únavu, uzatvorenosť pred svetom, ochranu. Je veľmi vhodné sa, okrem fyzického aspektu, pozrieť aj na emočné a psychické prežívanie dieťaťa a prípadne vyhľadať pomoc detského psychológa. Scheuermannovu chorobu je ľahké pomýliť si s poruchou správneho držania tela. rozoznáme ich tak, že keď sa pacient predkloní, pri nesprávnom držaní tela sa zaguľatenie vyrovná, ale pri tejto chorobe pretrváva aj v predklone. 

Liečba Scheuermannovej choroby

Pre prevenciu, na zmiernenie a odstránenie bolestí sa treba hlavne hýbať. Sú dobré strečingové cvičenia a šport, ktorý vás baví. Vhodné je plávanie a jóga. Môže to byť aj prechádzka, či práca v záhrade. Rovnako je dobré chrbticu externe uvoľňovať. K diagnostike dochádza väčšinou vizuálne, až keď sa objaví nerovnosť v kostrovom vývoji. Určite je vtedy na mieste navštíviť špecializovanú fyzioterapeutickú ambulanciu. Pri liečbe Scheuermannovej choroby sa robí mobilizácia hrudnej chrbtice, spinálne cvičenia a aj cvičenia na dosiahnutie svalovej rovnováhy. Existujú rôzne cviky na lopatky a cvičenia na posilňovanie svalov trupu. Preťahujú sa tak vzpriamovače trupu a nacvičuje sa správne držanie tela. Proti bolesti sa používa magnetoterapia. V niektorých prípadoch sa pacientom fixuje hrudník do tzv. korzetu. Liečba je dlhodobá a komplexná. Vyžaduje trpezlivosť pacienta.

Pomáha pri Scheuermannovej chorobe cvičenie?

Ako sme uviedli vyššie, áno, cvičenie jednoznačne pomáha. Je treba sa však informovať, ktorý druh pohybu je vhodný, a ktorý nie. Takisto je na mieste osloviť fyzioterapeuta, ktorý vám pomôže s nasmerovaním a naučením vhodných cvikov pre vás. Samozrejme, úspešnosť liečby do veľkej miery závisí od pacienta samotného a jeho/jej ochoty cvičiť. Takisto liečeniu prospeje zníženie záťaže, hlavne ak ide o profesionálnych športovcoch. Dieťaťu s touto chorobou nič nebráni navštevovať hodiny telocviku, pokiaľ mu to vyslovene lekár neodporúča. 

Cviky vhodné pri Scheuermannovej chorobe

Základným a obľúbeným cvikom na správne držanie tela je tzv. “kobra”. Je to cvik, ktorý vám posilní chrbtové svaly. Vzpriamené držanie tela bude pre vás pri opakovaní tohto cviku o to prirodzenejšie. Ľahnite si na brucho tvárou k zemi. Ruky máte vedľa seba a hlavu v predĺžení chrbtice. S výdychom dvíhate hrudník od zeme. Pozíciu treba držať minimálne 3 sekundy. Panvovú časť pri tom tlačíte do podložky. Potom spustite hrudník do východzej pozície spolu s nádychom. Cvik je dobré opakovať aspoň 10x. Ďalej sú vhodné akékoľvek cviky, ktoré chrbticu predlžujú do extenzie, to znamená záklonu. Pri tomto stave by sme však naozaj odporúčali zveriť sa do rúk skúsenému odborníkovi, predtým, ako začnete s domácim cvičením. 

ČASTO KLADENÉ OTÁZKY:

1. Pomôžu pri tejto chorobe masáže?

Vedia chvíľkovo odstrániť bolesti a chrbticu uvoľniť, no nie sú riešením takéhoto stavu. 

2. Aké športy by ste odporučili pre adolescentov trpiacich touto chorobou?

Medzi vhodné športy patrí lezenie na horolezeckej stene, jazda na koni a  z plávania znak, určite nie kraul, ani motýlika, pretože tieto dva štýly podporujú kyfotizáciu chrbtice.

Príďte sa poradiť zdarma >>>>

Autori

MUDr. Jozef Staríček
MUDr. Jozef Staríček
Lekár FBLR / Ortopéd
  • Vzdelanie: Vzdelaný na Lekárskej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave (1963 – 1969)

  • Atestácia: v obore balneológie a liečebnej rehabilitácie, ortopédie, pediatrie, akupunktúry a telovýchovnom lekárstve.

  • Medicínska prax: 45 rokov praxe z toho 10 rokov ako lekár v arabskom svete. Dokáže hovoriť s pacientom v 4-och jazykoch (Angličtina, Nemčina, Ruština a Arabčina). Problematike sa venuje komplexne v spolupráci s lekármi, fyzioterapeutmi a inými odborníkmi v rámci PROFY.

Andrej Malárik
Andrej Malárik
  • ŠPECIALIZÁCIA: Prednášky, Marketing a Manažment

  • VZDELANIE:Vysoká Škola Manažmentu – City University

  • KURZY: SM systém 1,2, Oxygen Advantage, Ido Portal Movement

  • SKÚSENOSTI:10 r manažmentu troch zdravotníckych zariadení

  • O MNE: Najčastejšie ma môžete stretnúť na prednáškach vo firmách na celom Slovensku, kde v rámci partnerského projektu Health Services, rozprávam o fyzioterapeutických a lifestyle témach, pokrytých skúsenosťami a absolvovanými kurzami. Poskytovať zdravotnú starostlivosť vo vysokej kvalite a za dostupné ceny, bolo vždy mojim cieľom v PROFY. Fyzioterapeuti a lekári pracujúci v našich zdravotníckych zariadeniach sú partneri, s ktorými komunikujem možnosti neustáleho zlepšovania služieb, ako aj vybavenia. Akékoľvek návrhy na zlepšenie zo strany klientov, riešim osobne, takže v prípade že ste sa dočítali až sem, neváhajte a pošlite mi ich.

  • ZÁUJMY: CrossFit, Lyžovanie, Bicykel, Skialpinizmus,