Ako si rýchlo pomôcť v prípade, že nás už seklo? Dá sa ešte náš zdravotný stav zmeniť alebo je už na všetko príliš neskoro? Seknutie v krížoch nie je maličkosť.

Najlepší liek na bolesť chrbtice v oblasti krížov

Najlepším liekom na bolesť chrbtice je cvičenie. Slovo, na ktoré akosi v súčasnej dobe pozabúdame. Oveľa radšej siahame po liekoch a myslíme si, že tým vyriešia príčinu nepríjemných stavov. Pritom stačí len pár minút denne na to, aby sme mohli predísť nepríjemným bolestiam. Ak sa k cvičeniu neviete takpovediac dokopať sami, vyskúšajte skupinové cvičenia, kde sa cvičiaci môžu navzájom motivovať.

Seknutie v krížoch – prvá pomoc

Ak nás seklo v krížoch, treba si nájsť vhodnú úľavovú pozíciu. Prvou pomocou vie byť aplikovanie suchého tepla na bolestivé miesto. Ak práve nemáme po ruke termo náplaste, častokrát pomôže i obyčajný termofor, alebo fén ktorý pomocou horúceho vzduchu napnuté svalstvo uvoľní. Ďalej je však vhodné poradiť sa pri liečbe s odborníkom. Nemusíte myslieť hneď na to najhoršie, nie všetko sa musí končiť operáciou. Existuje hneď niekoľko neinvazívnych metód liečby, ktoré dokážu zmierniť nepríjemné príznaky.

Fyzioterapia – veda, ktorá pomáha

Fyzioterapia je odbor, ktorý sa zaoberá diagnostikou, liečbou a prevenciou porúch pohybového systému človeka. Práve fyzioterapeuti sú odborníkmi a častokrát i dobrými pomocníkmi na ceste k zdravému telu.  Problém je však často v pacientoch, ktorí prehliadajú počiatočné ťažkosti a signály tela. Neriešený problém, či bolesť môže vyústiť až do ťažkého stavu, ktorý sa nie vždy podarí vyliečiť.

Neinvazívne metódy liečby bolesti krížov

V našej klinike sme pre našich pacientov vytvorili špeciálny fyzioterapeutický program, ktorý je kombináciou viacerých terapeutických prístupov. K pacientom však pristupujeme individuálne, prispôsobujeme ho práve ich špecifickým potrebám. Aplikujeme ho veľmi často práve pri bolestiach chrbta či po seknutí v krížoch. Nemusíte bolesť potláčať liekmi, liečte sa cielene a efektívne. Zistite svoje možnosti prostredníctvom bezplatnej konzultácie a zistite, aké sú možnosti liečby vašich bolestí.

Čo pomáha na seknutie v chrbte?

V našej fyzioterapeutickej praxi využívame rôzne techniky v závislosti od charakteru zaseknutého nervu. Často sa stretávame s pacientmi, ktorých seknutie v krížoch prišlo nečakane. Seknutie v krížoch v tehotenstve nie je nič nové, a to rovnako ako seknutie vplyvom nesprávnej techniky cvičenia.

V prípade akútnej blokády chrbtice aplikujeme diatermiu, ktorá využíva vysokofrekvenčný prúd s nízkym napätím. Radí sa medzi fyzikálne terapie. Vďaka vysokofrekvenčnému prúdu vzniká tzv. suché teplo, ktoré sa dostane do hlbších štruktúr svalstva. Ďalšou možnosťou môže byť aplikácia ultrazvuku, ktorá taktiež patrí do radov elektroliečby.  Využíva tepelnú energiu na uvoľňovanie svalstva a tým zníženie dráždenia nervu v danej oblasti.

Analgetický účinok sa dostaví aj po absolvovaní metódy mäkkých techník. Tie vykonáva náš profesionálny personál, pričom účelom tejto masáže je naťahovanie postihnutých svalov v určitých reflexných bodoch, čoho následkom sa dostaví analgetický účinok.

Považujeme za dôležité upozorniť, že mäkké techniky, rovnako ako aj metóda ultrazvukom a diatermia, musia byť vykonávané profesionálnym odborníkom. Masáže snažiace sa o podobný účinok ako pri mäkkých technikách sa môže skončiť hospitalizáciou, na základe zhoršenia stavu vplyvom vzniku zápalu nervu (neuritídy) či zhoršenej mobility. Masáž a seknutie v krížoch v domácnosti teda nespadá do úvahy. Seknutie v krížoch a domáca liečba by mala pozostávať z vyváženého pomeru oddychu a pohybu.

Pre prvú pomoc pri seknutí v krížoch volajte na
0949 093 171
?

*Bezplatná konzultácia zahŕňa 10 min rozhovor s fyzioterapeutom o Vašom probléme. Poradíme, ako postupovať pri riešení vášho akútneho problému, a budete sa môcť objednať na termín. Nejedná sa o inštruktáž cvikov, vyšetrenie, či liečbu po telefóne.

Ako dlho trvá seknutie v krížoch?

Otázka mnohých pacientov, pričom si mnohí neuvedomujú že neustála bolesť prerástla do chronického problému. Chronické seknutie v krížoch je stav trvajúci viac ako 3 mesiace. Počas trvania môže nastať progres či regres na základe stanoveného liečebného plánu pacienta. Na klinike Profy fungujeme na základe  presného individuálneho cvičebného plánu.

Do plánu liečby chronického seknutia v krížoch zaraďujeme viaceré metódy, či ich kombinácie, pre dosiahnutie najefektívnejšieho výsledku. V tomto štádiu sa sústreďujeme na zistenie hlavného zdroja problému a jeho riešenie. Využívame tiež mobilizačné techniky, rehabilitačné cvičenia  či Mckenzieho metódu, ale aj systém DNS.

Tieto techniky sa radia do kategórie mechanoterapie, pričom je nutná spolupráca fyzioterapeuta aj pacienta. Mobilizačné techniky sa vykonávajú na princípe natiahnutia svalových fascií v správnom smere tak, aby sme dosiahli lepšiu látkovú výmenu. Látkovou výmenou sa rozumie obnovovanie krvi prúdiacej do zápaleného okolia seknutého nervu. Takto zvýšené prúdenie krvi odvádza toxické látky, zatiaľ čo na ich miesto prúdi čerstvá krv a prekysličuje a vyživuje poškodené tkanivá. Mobilizačných techník poznáme hneď niekoľko druhov, pričom daný druh volí fyzioterapeut na základe prejavov a charakteristík problému.

V prípade DNS – dynamickej neuromuskulárnej stabilizácie, sú využívané schopnosti stability získané v rannom detstve. Cieľom je zlepšenie koordinácie za účelom spevnenia zapájaných svalov v prirodzených polohách. DNS je nie len účinným spôsobom ako uvoľniť seknutie chrbtice, ale aj ako si tento bezproblémový stav zachovať. Cviky dynamickej neuromuskulárnej stabilizácie je vhodné vykonávať aj dlhodobo ako prevenciu.

Práve prevencia je jedným z kľúčových bodov liečby a to vo forme správnych pohybov na pravidelnej báze, a to aj v kancelárií – bez výnimky. Nechajte sa inšpirovať týmito spinálnymi cvikmi, ktoré môžete vykonávať aj v kancelárií a zaručia vám zdravý chrbát.

Poraď sa s našim skúseným fyzioterapeutom 

Aký užitočný bol tento príspevok?

Kliknutím na hviezdičku ohodnotíte článok

Priemerné hodnotenie 4.4 / 5. Počet hlasov: 9

Zatiaľ žiadne hodnotenie! Buďte prvý, kto ohodnotí tento príspevok.

MUDr. Jozef Staríček
Web | +

Odborné vzdelaný na Lekárskej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave (1963 – 1969)
Atestovaný v obore balneológie a liečebnej rehabilitácie, ortopédie, pediatrie, akupunktúry a telovýchovnom lekárstve.

Medicínska prax: 45 rokov praxe z toho 10 rokov ako lekár v arabskom svete. Dokáže hovoriť s pacientom v 4-och jazykoch (Angličtina, Nemčina, Ruština a Arabčina). Problematike sa venuje komplexne v spolupráci s lekármi, fyzioterapeutmi a inými odborníkmi v rámci PROFY.