Kŕče a febrilné kŕče. Aké sú príčiny ich vzniku?

Svalové kŕče sú bolestivým sťahom a zhrubnutím svalu najčastejšie v nohách. Podľa štatistík ich máva až 95 % populácie. Najčastejšie sa vyskytujú u športovcov, či ľudí vo vyššom veku. Aké druhy kŕčov teda poznáme a prečo vznikajú?

Základné fakty o kŕčoch

Kŕče nám vedia celkom znepríjemniť každodenný život. Bývajú vysilujúce, nečakané a intenzívne. Najčastejšími sú kŕče v lýtkach, ale objavujú sa aj v iných svaloch, aj keď práve nie sú namáhané. V mieste vzniku je možné vidieť deformáciu svalu. Zvykne trvať menej ako minútu. V niektorých prípadoch aj 15 - 20 minút, kým úplne nezmyzne. Niekedy nám nedajú pokoj ani v spánku, kedy nás kŕče v nohách v noci doslova vyhodia z postele. Ak ku kŕču v lýtku v noci dôjde, je potrebné napnúť sval a rozmasírovať ho. Kŕče v nohách v tehotenstve sa tiež objavujú hlavne v spánku.

Aké sú príčiny vzniku kŕčov?

Majú rôzne dôvody. Časté kŕče v nohách vznikajú nadmerným preťažením svalov počas alebo po cvičení, vyčerpaním organizmu, dehydratáciou, pri nedostatočnom strečingu, rovnako aj pri dlhodobom športovom výkone. Telo vylučuje pri fyzickej záťaží a potení veľké množstvo vody, stopových prvkov a minerálnych látok ako sú sodík, draslík, horčík a vápnik. Ich nedostatkom môžu vznikať kŕče v nohách. Hlavne horčík a vápnik majú jedinečnú úlohu v metabolizme svalových buniek. Doplniť ich môžete napríklad iontovými nápojomi obsahujúcimi správny pomer týchto minerálov. Ak by ste pili iba čistú vodu, vypotené minerály nedoplníte.

Treba spomenúť aj ďalšie príčiny kŕčov. Môžu nimi byť vyčerpanosť následkom úpalu, cievne ochorenia, nervová kompresia alebo neurologické problémy, tehotenstvo, či užívanie niektorých liekov ako hormonálna antikoncepcia alebo benzodiazepíny. Pri vysokých teplotách sa môžu vyskytovať kŕče z tepla. Naopak pôsobenie chladu je tiež zdrom kŕčov, napríklad plávanie v studenej vode. Pôvodom kŕčov môže byť aj nesprávna klenba nohy, nesprávna obuv, či nevhodný odev, ktorý zhoršuje prekrvenie končatín.

Aké sú to febrilné kŕče?

Sú to tzv. kŕče z horúčky a označujú sa ako konvulzie - záchvaty. Vyskytujú sa u detí od 6 mesiacov do 5 rokov pri telesnej teplote nad 38 °C. Najväčší výskyt je pozorovaný počas obdobia od 14-18 mesiacov. Objavujú sa u 3-4 % detí, častejšie u chlapcov.

Ako k detským kŕčom dochádza?

Prudká zmena telesnej teploty spôsobuje dráždenie mozgu, ktorý je u malých detí menej stabilný. Ten vydáva abnormálne povely, čo sa ďalej prejavuje v podobe svalových kŕčov. Na tento druh kŕčov existuje aj dedičná predispozícia.

V praxi to vyzerá tak, že dieťa zrazu stuhne. Jeho svaly sa prudko stiahnu a následne uvoľnia. Niekoľkokrát sa to zopakuje, takže dieťa pôsobí akoby sa triaslo alebo šklbalo. V týchto prípadoch je potrebné zavolať zdravotnú pomoc. Kým príde, je treba zabezpečiť, aby dieťa nespadlo a neudrelo sa. Dieťa treba vyzliecť, ochladzovať ho a teplú miestnosť vetrať.

Príďte sa poradiť zdarma >>>>