Svalové kŕče - ako sa zbaviť bolesti?

Možno aj vás už niekedy prekvapili kŕče v nohe pri behu, plávaní či inej fyzickej aktivite. Síce nás kŕče neohrozujú priamo na živote, vedia byť mimoriadne nepríjemné a ak ich máme často, vedia nám dobre znepríjemniť život. Najčastejšie nás zastihnú svalové kŕče v nohách, v lýtku alebo stehne. Veľa ľudí ale uvádza aj kŕče v krku, kŕče v prstoch na rukách a nohách, na dlani a kŕče v bruchu. Ako si s nimi poradiť si povieme v tomto článku.

Čo spôsobuje svalové kŕče?

Svalové kŕče sú definované, ako náhle a nekontrolované stiahnutia svalu alebo viacerých svalov, zvyčajne v dolnej časti tela. Niektoré bývajú nesmierne bolestivé a môžu trvať od dvoch do desiatok sekúnd. Keď pocítite, že sa vaše svaly sťahujú v kŕči, najdôležitejšie je prestať vykonávať pohyb, ktorý kŕč spôsobil a sval uvoľniť. Niekedy prejdú svalové kŕče samé od seba, niekedy tomu treba pomôcť. Ak je to možné, dajte si teplú sprchu, prípadne 10-minútový studený obklad. Dráždivosť svalov znižujú nápoje s obsahom chinínu. Môže vám pomôcť aj tlak na akupunktúrny bod v strede tesne pod nosom nad hornou perou. Skúste tiež jemnú masáž eukalyptovým olejom. Rýchla pomoc je užiť magnézium, resp. horčík, ktorý je jedným z najdôležitejších minerálov pre ľudské telo. Má dôležitú úlohu pri prenose vzruchu z nervu do svalov. Nachádza sa napríklad v orechoch, banánoch, mlieku, celozrnných produktoch a v zelenine, ako je napr. kel.

Kŕče nie sú len nedostatok horčíka

Kŕče sú veľakrát výsledkom nedostatku minerálov a vody, avšak nie je to jediný dôvod ich vzniku. Kŕč môže byť výsledkom pokročilého veku, nadmernej fyzickej záťaže, tehotenstva alebo vážnej choroby.

Aké druhy kŕčov poznáme

Podľa príčiny vzniku rozdeľujeme kŕče na primárne a sekundárne.

Primárne kŕče a ich príčiny

K tomuto typu svalových kŕčov radíme svalové kŕče, ktoré vznikajú v pokojovom režime, dokonca v spánku. Ďalej kŕče vyvolané fyzickou aktivitou a nadmerným zaťažením danej svalovej partie, nedokrvením svalov a tiež nedostatkom sacharidov a minerálov, ako horčík, draslík a sodík. Na nízky obsah sacharidov v strave by si mali dať pozor výkonnostní športovci a tiež ľudia, ktorí sa vrhnú na chudnutie a diéty. Tieto kŕče ľudia dostávajú najčastejšie počas tréningu a nepomáha im ani teplé počasie. Takisto sem radíme svalové kŕče u starších ľudí, ktorým ubúda svalová hmota a preto niektoré svaly preťažujú viac, ako predtým. Svalové kŕče sa môžu rozvinúť aj u ľudí, ktorí sa hýbu nárazovo, to znamená, že len z času na čas prejdú dlhšiu trasu bicyklom alebo sa vyberú na celodennú pešiu túru. Vtedy je dobré si doplniť horčík či už v podobe tablety alebo minerálnej vody a netreba zabúdať ani na dostatok tekutín a oddych. 

Sekundárne kŕče a ich príčiny

Sekundárne kŕče vznikajú ako dôsledok inej vážnejšej choroby, ako napr. cukrovka, počas tehotenstva, pri poškodení obličiek a pečene, pri nedostatku magnézia či iných prvkov a taktiež spúšťačom môžu byť aj poruchy štítnej žľazy, hypoglykémia, anémia alebo neurologické ochorenia, napr. Parkinsonova choroba alebo tetánia. Dokonca môže byť kŕč spôsobený užívaním niektorých liekov, napr. proti vysokému krvnému tlaku. Zaujímavosťou je, že vznikajú aj pri dlhodobom užívaní alkoholu, alebo iných návykových látkach, ktoré preťažujú nervový systém a tiež sa vyskytujú u ľudí, ktorí sa vyhýbajú soli. Tá sa neodporúča jesť vo veľkom množstve pri vysokom krvnom tlaku, ale denne by sme mali konzumovať aspoň primerané množstvo.

Ako sa rýchlo zbaviť bolestivého kŕču?

Ako sme uviedli vyššie, ak dostanete kŕč pri konkrétnom pohybe, prestaňte ho robiť a sval uvoľnite alebo ak je to možné, natiahnite. Takisto pomáha striedavá sprcha teplou a studenou vodou. Z pohľadu fyzioterapie nás pri riešení problémov so svalovými kŕčmi v nohách, zaujíma postavenie dolných končatín, klenby chodidiel, správna obuv, či primeranosť fyzickej a športovej aktivity. Je možné, že spôsob, akým používate telo v pohybe preťažuje isté svalové partie, ktoré sa bránia kŕčom. Fyzioterapeut vám v tomto prípade vie poradiť, ktoré svalové partie posilniť tak, aby v pohybe vznikol svalový súlad a harmónia, svaly začali pracovali v synergii a prácu si rozdelili primeraným spôsobom. 

Svalové kŕče a prevencia

Vyhnúť sa týmto nepríjemnostiam, ako ich riešiť, keď už nastanú, je však lepšia alternatíva a preto treba venovať pozornosť prevencii. Je potrebné dodržiavať pitný režim. Bez vody svalom nie je dodávané dostatočné množstvo kyslíka prostredníctvom krvného obehu. Predchádzaniu kŕčov pomôžete aj chodením, jemným napínaním svalov a masážami.  Pred každým cvičením sa dobre rozcvičte a takisto po tréningu si doprajte ešte pár minút strečingu. Dbajte na to, aby vaša strava obsahovala draslík, vitamín E, vápnik, zinok a horčík. Obmedzte čokoládu a kávu, aspoň na dva týždne. Nie je to zaručená pomoc, ale niektorým ľuďom to pomáha. Takisto pomáha chôdza naboso, topánky bez opätkov, strečing pred spaním. Ak nič z vyššie uvedeného nefunguje, je na mieste vyhľadať odbornú pomoc. 

Kedy treba vyhľadať odbornú pomoc?

Ak sa svalový kŕč v chodidlách, alebo kdekoľvek inde objavuje na pravidelnej báze a nefungujú žiadne osvedčené rady, je lepšie navštíviť lekára. Môže ísť totiž aj o vážnejšiu zdravotnú komplikáciu, ako sme to uviedli pri sekundárnom type kŕčov. Pri diagnostike svalových kŕčov vám lekár najskôr určí anamnézu. Pýta sa, kde sa svalové kŕče vyskytujú, ako dlho trvajú, ako často sa opakujú a bude tiež zisťovať zhoršujúce faktory (napr. cvičenie, bežná chôdza). Potom nasleduje vyšetrenie krvi, v ktorej sa zisťujú hladiny vápnika a draslíka, vyšetrenie mozgu, MRI chrbtice a angiografia – vyšetrenie ciev v postihnutej oblasti. Čo sa týka liekov, pri kŕčoch sa zvyknú užívať spazmolytiká.

ČASTO KLADENÉ OTÁZKY:

1. Ako pri svalových kŕčoch užívať magnézium?

Pri dlhodobých problémoch s kŕčmi je dobré užívať magnézium pravidelne každý deň, prípadne aspoň pri zvýšenej fyzickej záťaži.

2. Ako predísť svalovým kŕčom počas fyzickej záťaže?

Dôležitá je rozcvička, zahriatie s využitím napríklad dynamického strečingu a nezabúdajte ani na strečing po fyzickej aktivite. Často sa stretávame s kŕčmi v dolných končatinách najmä pokiaľ sa strečing po fyzickej aktivite dlhodobo zanedbával.

3. Počul som, že pomôže lymfodrenáž, je to pravda?

Vždy je dobré vyskúšať aj túto možnosť, či už prístrojovú alebo cielenú manuálnu lymfodrenáž, alebo iný typ masáže. To, či to bude fungovať aj vám sa nedá zaručiť, ale určite vám to neuškodí. 

Príďte sa poradiť zdarma >>>>

Autori

MUDr. Jozef Staríček
MUDr. Jozef Staríček
  • Vzdelanie: Vzdelaný na Lekárskej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave (1963 – 1969)

  • Atestácia: v obore balneológie a liečebnej rehabilitácie, ortopédie, pediatrie, akupunktúry a telovýchovnom lekárstve.

  • Medicínska prax: 45 rokov praxe z toho 10 rokov ako lekár v arabskom svete. Dokáže hovoriť s pacientom v 4-och jazykoch (Angličtina, Nemčina, Ruština a Arabčina). Problematike sa venuje komplexne v spolupráci s lekármi, fyzioterapeutmi a inými odborníkmi v rámci PROFY.

Andrej Malárik
Andrej Malárik
  • ŠPECIALIZÁCIA: Prednášky, Marketing a Manažment

  • VZDELANIE:Vysoká Škola Manažmentu – City University

  • KURZY: SM systém 1,2, Oxygen Advantage, Ido Portal Movement

  • SKÚSENOSTI:10 r manažmentu troch zdravotníckych zariadení

  • O MNE: Najčastejšie ma môžete stretnúť na prednáškach vo firmách na celom Slovensku, kde v rámci partnerského projektu Health Services, rozprávam o fyzioterapeutických a lifestyle témach, pokrytých skúsenosťami a absolvovanými kurzami. Poskytovať zdravotnú starostlivosť vo vysokej kvalite a za dostupné ceny, bolo vždy mojim cieľom v PROFY. Fyzioterapeuti a lekári pracujúci v našich zdravotníckych zariadeniach sú partneri, s ktorými komunikujem možnosti neustáleho zlepšovania služieb, ako aj vybavenia. Akékoľvek návrhy na zlepšenie zo strany klientov, riešim osobne, takže v prípade že ste sa dočítali až sem, neváhajte a pošlite mi ich.

  • ZÁUJMY: CrossFit, Lyžovanie, Bicykel, Skialpinizmus,