🩺 Nová Ambulancia všeobecného lekára! Prijímame pacientov! Viac info 💉 Zápis do ambulancie

Zaostrené na bolesť bedrového kĺbu: príčinou môže byť zápal aj úraz

Príčiny bolesti bedrového kĺbu

Bolesť v oblasti  bedrového kĺbu dokáže poriadne obmedziť pohyb, zamávať s našou psychikou a celkovo nás vyradiť z bežného života. Bolesť kĺbov sa všeobecne spája so staršími ľuďmi, nadváhou a opotrebovaním kĺbov. Avšak bolesť sa môže týkať aj mladších a štíhlych ľudí, pretože príčin vzniku bolesti je mnoho. Navyše mnoho mladých ľudí trpí nedostatkom fyzickej aktivity a konzumuje nevhodnú stravu, mladé ženy často nosia vysoké opätky na dennej báze a celkovo je fyzická zdatnosť mladej generácie slabšia ako u starších generácií.  Medzi najčastejšie príčiny bolesti bedrového kĺbu je preťaženie z jednorazovej aktivity, úraz, alebo dlhodobé preťažovanie, no faktorov, ktoré bolesť môžu spôsobiť je mnoho. Postupne si v tomto článku predstavíme tie najhlavnejšie.

O bedrovom kĺbe

Bedrový kĺb je spojenie panvovej kosti a stehennej kosti a ide o najväčší kĺb v ľudskom tele. Umožňuje pohyb dolnej končatiny, ale takisto trupu voči panve a dolným končatinám. Keďže je kľúčovým pri mobilite tela, akýkoľvek problém s bedrovým kĺbom budeme chcieť vyriešiť čo najskôr. Ak sa však chceme bolestiam bedrového kĺbu vyhnúť je dobré na to myslieť včas a zvoliť vhodnú pohybovú aktivitu, ktorou vzniku problémom budeme predchádzať. Predsa len aj v tomto prípade platí, že prevencia je múdrejšie riešenie, ako operácia, lieky, či život v bolesti. 

Prechladnutie bedrového kĺbu

S premenlivým počasím často podceňujeme vrstvy oblečenia a tým riskujeme prechladnutie. Bolesť kĺbov a ich znížená pohyblivosť však nemusí byť jediným signalizátorom prechladnutia a zápalu kĺbov. K bolesti sa môže pridružiť aj opuch či vystreľujúca bolesť do členkov, prípadne bedrového kĺbu. Aby sme sa vyhli prechladnutiu bedrového kĺbu je nutné sa v sychravom a chladnom počasí dobre obliecť a dávať si pozor na tzv. ofúknutie.  

Bolesť bedrového kĺbu počas ochorenia

Bolesť bedrového kĺbu je častým sprievodným javom počas chrípky a prechladnutia. Prechladnutie, ako ho poznáme, spôsobujú vírusy. A pri viróze nezriedka okrem nádchy, kašľa a teploty, bolia aj kĺby. Takáto bolesť býva prechodná a odíde spolu s prechladnutím. Spôsobuje ju prechodný zápal tkaniva, ktoré tvorí obal kĺbu. V niektorých prípadoch môže dôjsť k reaktívnemu zápalu bedrového kĺbu aj iných kĺbov až po prekonanej viróze. Táto bolesť má tendenciu odznieť spolu s chrípkou a prechladnutím, ak by sa tak nestalo, navštívte svojho lekára. 

Infekčná artritída bedrového kĺbu

Infekčná artritída je zápalové postihnutie kĺbu spôsobené rôznymi druhmi baktérií a vírusov. Najznámejší je tzv. zlatý stafylokok. Infekcia sa do kĺbu môže dostať rôznymi cestami – krvou pri infekcii kdekoľvek v tele, ďalej z okolitých infekčných tkanív, alebo vonkajšou cestou pri punkcii, operácii alebo pri úraze alebo otvorenej rane. U infekčnej artritídy väčšinou nastupujú príznaky rýchlo, a to v priebehu hodín alebo niekoľkých dní od vstupu infekcie. Je nutné navštíviť lekára, ktorý vám predpíše vhodnú liečbu.  

Príznaky pri zápale bedrového kĺbu

Základným testom je CRP test, ktorý zisťuje prítomnosť zápalovej reakcie v tele. Zápal môže mať rôzne príčiny od prítomnosti baktérií, cez nesprávnu funkciu imunitného systému, alebo ide o prejav opotrebovania kĺbu, alebo koxartrózu. Telo sa snaží opotrebenie kĺbu opraviť a sprievodným javom je práve zápal. Ten sa môže objaviť aj v prípade lymskej boreliózy, vtedy zápal ustúpi väčšinou aj bez liečby, len zriedkavo prejde do chronického.  Medzi príznaky radíme únavu, vysokú teplotu, bolesť kĺbov a ich slabosť. Na bolestivom kĺbe môžeme taktiež spozorovať opuch, začervenanie, kĺb môže byť na dotyk teplejší, čo je príznakom prítomnej zápalovej reakcie, obmedzený pohyb a tiež fakt, že si pacient sám hľadá polohu, v ktorej ho kĺb nebolí alebo bolí menej. V tomto prípade je nutné čo najskôr navštíviť lekára.  

Bolesť bedrového kĺbu v tehotenstve

Tehotnú ženu postretne počas 9 mesiacov mnoho zmien a výziev a bohužiaľ, občas aj nepríjemností. Jednou z nich môže byť bolesť v bedrových kĺboch, väčšinou však až v poslednom trimestri. Je to spôsobené nárastom váhy a tým pádom aj záťaže, no takisto je to spôsobené uvoľňovaním hormónu relaxín, ktorý má na starosti uvoľnenie šliach a väzov v oblasti panvy a tým pádom prispôsobenie panvy pôrodu. Obzvlášť by si mali dávať pozor ženy, ktoré majú hypermobilné bedrové kĺby, pretože sa v tehotenstve môžu uvoľniť ešte viac. V tom prípade by mali pravidelne cvičiť cviky na posilnenie svalov v oblasti panvy a vyhnúť sa cvikom, ktoré podporujú mobilitu v kĺboch. 

Bolesť bedrového kĺbu po pôrode

Spomenutým rozšírením panvy pred a počas pôrodu sa môžu diať zmeny v chrbtici, panve a bedrových kĺboch a trvá istý čas, kým sa všetko vráti do normálu. Ak vás po pôrode bolia bedrové kĺby, neváhajte navštíviť fyzioterapeuta alebo ortopéda, ktorí vám pomôžu diagnostikovať a odstrániť váš problém. Bolestiam možno predchádzať pravidelným cvičením pred a aj počas tehotenstva. 

Bolesť bedrového kĺbu od chrbtice

Nie vždy platí, že miesto bolesti je aj miesto jej vzniku. Veľakrát sa totiž príčina nachádza o poschodie vyššie. Napríklad, ak bolí koleno, treba hľadať pôvod v bedrovom kĺbe, ak bolí bedrový kĺb, je na mieste dobre skontrolovať chrbticu. Ako prvé sa vás lekár opýta: “Kde presne cítite bolesť?”. Bolesť za bedrovým kĺbom, totiž môže signalizovať problém s chrbticou. Môže ísť o vyklenutú platničku v spodnej časti chrbtice, ktorá dráždi nervy a bolesť sa prejaví nižšie. Ak je problém naozaj v bedrovom kĺbe, bolesť budete cítiť skôr v záhyboch slabín a stehien. Takisto môže byť pôvodcom bolesti bedrových kĺbov aj sakroiliakálne spojenie - čiže spojenie chrbtice a panvy. 

Bolesť bedrového kĺbu pri chôdzi

Ak cítime bolesť pri nejakom konkrétnom pohybe, začneme sa mu vyhýbať a nájdeme si inú stratégiu pohybu. Ak nás však telo bolí pri chôdzi, definitívne nás to donúti problém riešiť, pretože chôdza je jedným z najčastejších spôsobov, ktorým sa presúvame z miesta na miesto. V dôsledku nedostatočného pohybu a dlhého sedenia, svaly ochabujú a skracujú sa a to môže mať za následok bolesti pri chôdzi. Takisto sa v chôdzi môže prejaviť opotrebovanie kĺbov a ak problém nezačnete riešiť včas, bez bolesti budete môcť prejsť stále menšiu a menšiu vzdialenosť.

Bolesť bedrového kĺbu pri behu 

Najčastejšie počúvame, že bolestiam pohybového aparátu možno predísť pravidelným pohybom. Avšak každý, kto sa venuje športu alebo iným fyzickým aktivitám nám dá za pravdu, že k úrazu alebo vyrobeniu bolesti sa dá prísť aj pri aktivite beh, obzvlášť ak ju vykonávame nevhodne. Táto aktivita jednoznačne patrí k tým, ktoré by sme mali zaradiť do svojho režimu, nakoľko zdraviu  prospieva po mnohých stránkach. Mnoho ľudí začne s behom “len tak”, v lacných nekvalitných teniskách, na asfalte a bez znalosti správnej techniky. A časom si zarobia na problém v podobe bolestí krížov, bedrových kĺbov alebo kolien. Treba si uvedomiť, že každý pohyb do nejakej miery prispieva k opotrebovaniu, obzvlášť ak sa robí nevhodným spôsobom. Opäť platí, že variabilita pohybu je základ. Ak milujete beh, nemusíte s ním prestať, ale skúste do svojho programu zaradiť aj kompenzačné cvičenia ako napr. joga, pilates, strečing, funkčný tréning. Vyhnete sa tak únavovému syndrómu, prípadne zraneniu z jednostrannej záťaže. Takisto platí, že behať je lepšie na inom povrchu ako je asfalt, v kvalitnej obuvi a so správne natrénovanou technikou. 

Bolesť bedrového kĺbu pri sedení a ležaní

Na prvý pohľad sa ľah a sed môžu zdať ako oddychové polohy ideálne pre úľavu pri bolesti bedrového kĺbu. Nemusí to však platiť stopercentne. Aj sedenie môže dráždiť bedrový kĺb a vyvolávať v ňom nepríjemný tlak a napätie. Príčinou bolesti v sede môže byť burzitída, čiže zápal kĺbneho puzdra (burzy). Je to v podstate vak naplnený tekutinou, ktorý obklopuje kĺb a šľachy a pri sedení vznikne tlak, čo spôsobí bolesť. Bolesť sa môže objaviť aj v ľahu a v pokojovom stave. Opäť môže tento stav naznačovať útlak a napätie v bedrovom kĺbe, čo môže byť v dôsledku zápalu alebo iného problému, takže by ste opäť mali spozornieť a navštíviť lekára či fyzioterapeuta.

Bolesť bedrového kĺbu u detí

Áno, aj deti môžu trpieť bolesťou bedrového kĺbu po tom čo prekonali chrípku, zápal horných dýchacích ciest alebo ušnú infekciu. Je zaujímavé, že častejšie týmto problémom trpia chlapci vo veku od 4 do 10 rokov. Bolesť z bedra môže vystreľovať až do stehna alebo kolena. Väčšinou takýto stav odoznie sám a je potrebné, aby malo dieťa kľudový režim. Vývoj bedrových kĺbov sa kontroluje aj u každého novorodenca, aby sa predišlo možným komplikáciám vo vývine a rozvoju chôdze. 

Prvá pomoc pri bolesti bedrového kĺbu

Ako prvé nájdite polohu, v ktorej bolesť ustane. Chvíľu v nej zostaňte a potom vyskúšajte hýbať bedrovým kĺbom rôznymi smermi a zistite, v ktorej polohe alebo pri ktorom pohybe to bolí najviac. Skúste nájsť spôsob, ako pohyb urobiť bez bolesti. Ak bolesť neprejde alebo sa zhorší, aplikujte gél na kĺby, prípadne suché teplo, ak máte podozrenie na prechladnutie. Môžete užiť liek proti bolesti, ktoré zmiernia zápal a opuch a dobre si oddýchnite. Ak sa bolesť vráti, pretrváva dlhšie, alebo sa zhoršuje, navštívte lekára alebo fyzioterapeuta.

Lieky na bolesť bedrových kĺbov 

Lieky proti bolesti nie sú vhodné ako jediný a dlhodobý spôsob riešenia tohto typu bolestí. Avšak, ak za bolesťou stojí zápal, váš lekár vám pravdepodobne predpíše lieky, ktoré utíšia zápal aj bolesť. Prípadne môžete užiť voľnopredajné nesteroidné protizápalové lieky, ako napríklad Ibalgin, Ibuprofen, MIG, Aspirin, Nalgesin S a iné . Aplikovať môžete aj rôzne masti a gély, ktoré takisto pôsobia protizápalovo a pomôžu uvoľniť prípadné svalové spazmy. Samozrejme, pri probléme s pohybovým aparátom je vždy okrem liekov nutná aj rehabilitácia a vhodne zvolené cvičenie, ktoré vám ukáže váš fyzioterapeut, inak bude úľava len krátkodobá. 

Cviky pri bolesti bedrových kĺbov     

Bolesti bedrových kĺbov možno predchádzať a tiež ju riešiť aj cvičením. Samozrejme, vždy treba najskôr poznať dôvod bolesti, aby sme vedeli, ako postupovať. Ak je bolesť akútna a spôsobená zápalom, bude lepšie ak si dáte najskôr pár dní v pokoji. Ak sa však nebudete hýbať príliš dlho, svaly začnú atrofovať, to znamená, svalové tkanivo začne odumierať. Preto by ste vhodný pohyb mali zaradiť do terapie bolesti kĺbov, obzvlášť ak vaša bolesť súvisí so slabými, alebo stiahnutými svalmi, potom vyskúšajte tieto cviky.

Zdvíhanie nôh a paží

Ľahnite si na chrbát a uvoľnite celé telo. Zdvihnite obe nohy hore tak, aby boli päty nad bedrami, zodvihnite aj paže a chvíľu vydržte. Následne úplne uvoľnite a vráťte paže a nohy na zem. Zopakujte 3-5x.

Kolíska

Pokrčte nohy v kolenách a pritiahnite si ich k bruchu, chyťte si kolená rukami a chvíľu predýchajte. Tento cvik podporuje zdravú flexiu v bedrovom kĺbe.

Krúženie v bedrovom kĺbe

Z kolísky natiahnite jednu nohu na zem a druhú si podržte pri bruchu. Jednu ruku položte na koleno a začnite opisovať kolenom kruhy nad bedrovým kĺbom. 5x v jednom smere a 5x v druhom smere. Zopakujte na druhú nohu. 

Stierače

Položte obe chodidlá na zem a širšie ako je vaša panva. Paže natiahnite do strán. Začnite púšťať kolená na jednu a na druhú stranu tak, aby obe lopatky zostali na zemi. Opakujte niekoľkokrát na obe strany, pokojne pri tom dýchajte. 

Mostík

Po stieračoch položte chodidlá na šírku bedrových kĺbov a začnite zdvíhať panvu hore a dopredu. Nechajte celú plochu chodidiel na zemi a kolená nech smerujú dopredu. Kostrč ťahajte smerom dopredu, aby ste mierne podsadili panvu. Tento cvik podporuje extenziu bedrového kĺbu, posilňuje svaly zadku a stehien a naťahuje predné stehná. Zopakujte 5-6x.  Ak by ste pri akomkoľvek cviku cítili nepríjemnú bolesť, radšej cvik vynechajte. Je v poriadku po cvičené cítiť únavu alebo miernu bolesť, ale tá by mala odznieť. 

Fyzioterapia v prípade bolesti bedrového kĺbu

Nech sa jedná o prechladnutie bedrového kĺbu alebo kolena, prvou časťou liečby je liečba vykonávaná konzervatívnymi spôsobmi u lekára. Ak je diagnostikovaná infekčná artritída nutnosťou je nasadenie vhodných antibiotík. V každom prípade je nutné dôkladné preliečenie pacientovho stavu. V prípade, že bola infekčná artritída spôsobená napr. angínou, je potrebné aby bola angína ošetrená vhodnou antibiotickou liečbou. Fyzioterapia je aj v tomto smere užitočná, hoci nespadá do konzervatívnej liečby. V prípade bolesti sa môže vykonať obstrek daného kĺbu, či jeho súvislé rozcvičenie. Rekonvalescenciu kĺbu vykonávame cvičením zlepšujúcim pružnosť kĺbu. V Profy klinike využitie fyziotrapeutických služieb aktívne konzultujeme s ošetrujúcim lekárom pacienta.

Najčastejšie otázky pacientov s bolesťou bedrového kĺbu:

1. Kedy je vhodné začať s bedrovým kĺbom cvičiť ?

Pri akútnom bakteriálnom zápale radšej doprajte kĺbu pokoj. Pri artróze je potrebné všímať si reakcie vašich kĺbov na cvičenie. Ak sa v súvislosti s niektorým cvikom objaví bolesť, ktorá pretrváva ešte niekoľko hodín či dní po cvičení, kĺb potrebuje pokoj. Je ale normálne na druhý deň po cvičení pociťovať únavu či miernu bolesť, ktorá rýchlo odíde. Vo všeobecnosti vám však cvičenie môže pomôcť. Cieľom je spevniť svaly okolo kĺbu, aby boli preň lepšou oporou. Tiež je vhodné uvoľniť šľachy strečingom, aby nevytvárali nadmerný ťah.

2. Akými spôsobmi si môžeme bedrové kĺby posilniť?

Kolagén, vitamín C a D, vápnik a horčík sú nevyhnutné pre bezbolestný pohyb. Ďalej dostatok omega-3 mastných kyselín, zdravá životospráva - zvýšená fyzická aktivita, zníženie hmotnosti, dostatočný pitný režim a užívanie špeciálnych potravinových doplnkov, sú ďalšie spôsoby, ako udržať kĺby a šľachy v dobrej kondícii.

Záver:

Prechladnutý kĺb či prechladnutie ako také je stavom, ktorému môžeme účinne predchádzať. Nie je to len o strave a vhodnej fyzickej aktivite, ale aj o vhodne zvolenom oblečení počas sychravého počasia. Prechladnutý bedrový kĺb môže spôsobiť úplne vyradenie z bežného života na niekoľko dní, počas ktorých je takmer nemožné pohodlne sedieť, ležať, nie to ešte vykonávať pohyb. Ak pociťujete bolesť počas prechladnutia pri každom chorobnom stave, určite nepodceňujte zradné počasie.  Naša klinika Profy disponuje personálom, ktorý si vďaka bohatým skúsenostiam poradia aj so zníženou pohyblivosťou prechladnutých kĺbov našich pacientov. Okrem samotnej liečby ponúkame aj poradenstvo a objasnenie zdravotného problému daného pacienta.