Bolestivá menštruácia je problémom, ktorý trápi množstvo žien bezohľadu na vek. Hormonálne zmeny, oslabené panvové dno, klinické ochorenia či nedostatok vitamínov potrebných pre správnu funkciu reprodukčných orgánov môžu spôsobovať bolesť. Bolestivá menštruácia sa prejavuje bolesťou v podbrušku, bolesťou v bedrách či migrénou. Na základe podrobnej anamnézy pacientky gynekológ zisťuje pôvodcu bolesti (HAK, oslabené panvové dno, nedostatok vitamínov,..). Bolestivé menštruovanie, dysmenorea, môže skrývať závažnejšie ochorenia nie len prudké hormonálne zmeny. V prípade, že trpíte dysmenoreou odporúčame pri najbližšej návšteve gynekológa konzultovať aktuálny problém. Gynekológ vykoná potrebné testy a nasadí kauzálnu (príčinnú) farmakologickú liečbu. Čiastočným riešením môžu byť cviky na bolestivú menštruáciu, ktoré si môže pacientka zacvičiť v pohodlí domova.
Bolestivá menštruácia a jej príčiny
Bolestivá menštruácia môže trápiť ženy v rôznom veku, prakticky od prvej menštruácie, pričom sa nepríjemné pocity môžu dostaviť aj počas menopauzy.
Ženy by mali navštevovať gynekológa v pravidelných intervaloch, najmenej 1x počas kalendárneho roku.
Oslabené panvové dno
Cviky na panvové dno sú skvelým, a najmä efektívnym, spôsobom ako zlepšiť priebeh menštruačného cyklu. Dysmenorea môže byť spôsobená ochabnutými svalmi panvového dna, pričom sprievodným symptómom je silná menštruácia so svalovou bolesťou v okolí ohanbia. Pravidelným cvičením cvikov na panvové dno docielime nie len eleváciu sexuálneho života, ale najmä redukciu bolesti počas menštruácie. Cviky na panvové dno odporúčame vykonávať pod dohľadom fyzioterapeuta, ktorý pacienta usmerní pri vykonávaní cvikov a vyvaruje nesprávnemu vykonávaniu cvikov. Nesprávne prevedenie cvikov len zťažka ublíži pacientovi, avšak efektivita cielených cvikov klesá. Cieľom je úmyselné precítenie svalov panvového dna tak, aby sme dosiahli ich pevnosť a elasticitu potrebnú pre kvalitu každodenného života.
Ovulácia
Ovulácia je súčasťou menštruačného cyklu, ktorý môže byť pre špecifické percento ovulujúcich žien bolestivé. Ovulácia je proces, počas ktorého je uvoľňované vajíčko pripravené pre oplodnenie spermiou, nastáva po menštruácií (krvácaní). Okrem sťahovania okolopošvových svalov nastáva aj zmena v hormonálnom rozpoložení pacientky. Príliš bolestivá ovulácia môže signalizovať komplikácie spojené s plodnosťou, odporúčame vyhľadať pomoc gynekológa.
Endometrióza
Endometrióza je ochorenie, ktoré sa vyskytuje približne od 20. - 40. roku života. Pri ochorení endometrióza sa čiastočky sliznice maternice nachádzajú roztrúsené v iných sekciách reprodukčných orgánov - medzi pošvou a konečníkom, vo vaječníkoch, v stene maternice. Liečba ochorenia je zložitá a zdĺhavá, pričom sa liečba zameriava na hormonálnu liečbu (estrogén ovplyvňuje priebeh ochorenia). Aktuálne neexistuje liečba, ktorá by bola schopná úplne vyliečiť endometriózu ako takú, avšak účinne potlačuje symptóm, a tým je veľká bolestivosť.
Hormonálne zmeny a hormonálna antikoncepcia
Hormonálne zmeny sprevádzajú celý menštruačný cyklus, ktorý trvá približne 28 dní, nie len samotné krvácanie. Bolesť spôsobená hormonálnymi zmenami je spôsobená zvýšenou aktivitou maternice, ktorú riadia tzv. prostaglandíny. Prostaglandíny predstavujú látky korigujúce kontrakcie maternice. Hormonálne antikoncepcia môže byť príčinou bolestivej menštruácie, avšak len v prípade, že daná predpísaná dávka nebola správne stanovená. Hormonálna antikoncepcia musí byť pre pacientku vybratá namieru. Pravidelné užívanie HAK (hormonálnej antikoncepcie) však môže dopomôcť k úprave menštruačného cyklu a tým uľaviť aj od bolesti, dysmenorei, spôsobenej prostaglandínmi. Bolestivá menštruácia nie je záležitosťou, ktorá by bola neliečiteľná. Prvým krokom je návšteva ošetrujúceho lekára, ktorý prispôsobí HAK, prípadne vykoná potrebné medické testy pre vylúčenie závažnejšej príčiny, ktorá môže ohroziť zdravie pacientky.
Silná bolesť počas menštruácie nie je normálnym prejavom menštruačného cyklu.