Mäkké techniky: Rýchla pomoc pri zablokovanej chrbtici a stuhnutom svalstve

Čo sú to mäkké techniky?

Pod týmto pojmom sa skrýva súhra hmatov a techník, ktoré terapeut používa na odstránenie problému s pohybovým aparátom. Vykonávajú sa tlakom, ktorý reflexne pôsobí na príslušné body. Sval reaguje postupným uvoľňovaním smerom od krčnej chrbtice dole ku kostrči.  V rámci mäkkých techník sa venujeme najprv povrchovým častiam (koža a podkožie) a potom hlbšie uloženým štruktúram (svaly a fascie). Mechanickým tlakom dosiahneme ich prekrvenie a relaxáciu. Mäkké techniky sa tiež používajú v rámci rekonvalescencie zjazveného tkaniva a pooperačných stavov. Urýchľujú hojenie a zabraňujú prirasteniu k okolitému tkanivu.Táto masáž ovplyvňuje reflexné zmeny v svaloch a podkoží, s cieľom zníženia bolesti a svalového napätia. Mäkké techniky masáže môžeme čiastočne porovnať s masážnymi prvkami, ktoré obsahuje reflexná masáž chrbta. Každopádne by sme si ich nemali pomýliť s relaxačnou masážou.

Čo sa mäkkými technikami lieči Metóda tejto masáže je veľmi účinná a pomocou manipulácie s fasciami sa uvoľňuje stuhnuté svalstvo. Technika je vhodná na uvoľňovanie krčnej chrbtice, zablokovaného chrbta v medzilopatkovej a bedrovej oblasti, pri problémoch s krížami, častých problémoch sedacieho svalu, pre pacientov so skoliózou, akútnou bolesťou pohybového aparátu, ale aj pre športovcov v rámci aktívnej rekonvalescencie. Uvoľňujú skrátené povrchovo uložené svaly a šľachy. Zlepšujú zrak, látkovú výmenu, uvoľňujú chrbát, zmierňujú bolesti. Dokážu dokonca upraviť tlak a činnosť srdca a aj mozog po nich lepšie pracuje. Odstraňujú aj šumenie v ušiach. Sú vhodné pre každého s bolesťami pohybového aparátu, svalovým napätím a stresom.  Mäkké techniky spočívajú v naťahovaní kože v riasach, tlaku na príslušné body v mäkkých tkanivách, posune fascií a v jemnom strečingu. Ďalej sa využíva palpácia, trenie kože, vyšetrenie a ošetrenie bolestivých bodov. Fyzioterapeuti alebo maséri pri nej nepoužívajú žiadne pomôcky ani olej, pretože s jeho použitím by nebolo možné vyvinúť tlak na jednotlivé body kvôli šmýkaniu rúk po pokožke. Účinok sa prejaví nielen vo svaloch a fasciách, ale takisto v kostiach. Detailnejší popis mäkkých techník nájdete aj v tomto článku. Kedy sa používajú mäkké techniky Mäkké techniky fyzioterapia využíva najmä pre ľudí so sedavým zamestnaním, pri dlhej práci za počítačom, pre ľudí trpiacich migrénami, bolesťami hlavy a šije a ženy s bolestivou menštruáciou. Taktiež pre ľudí so stuhnutým krkom a ramenami. Mäkké techniky určite vyskúšajte, ak máte problémy s krížami alebo časté zápaly sedacieho svalu. Dokonca sa odporúčajú aj pri zápaloch močových ciest a vaječníkov.

Fyzioterapia a mäkké techniky

Mäkké techniky fyzioterapeuti veľmi často kombinujú aj s cvičením pre dosiahnutie ešte lepšieho účinku. Takisto sa však používajú samostatne v prípade, že cvičenie nie je aktuálne možné alebo prospešné, ale je dobré dané miesto prekrviť a uvoľniť. Fyzioterapeuti sú školení na to, aby zvládli ošetrenie aj akútneho stavu vysunutej platničky, pri ktorej dokážu mäkké techniky uvoľniť spazmy a trigger pointy a tak zvýšiť prekrvenie a schopnosť regenerácie. Účinok pacient pociťuje okamžite, ako príjemné rozlievajúce sa teplo, uvoľnenie, prípadne aj úľava od bolesti. 

Mäkké techniky a kontraindikácie: kedy ich použiť a kedy nie?

Mäkké techniky treba vynechať v prípade horúčkových a infekčných vnútorných alebo vonkajších ochorení, pri akútnych zápaloch, krvácavého alebo nádorového ochorenia a takisto pri kŕčových žilách. Upozorniť maséra je potrebné aj pri gravidite. Vtedy sa masáž môže vykonávať, ale s obmedzeniami. Každý fyzioterapeut či masér si najskôr v rozhovore overí vhodnosť používanej techniky u pacienta. 

Mäkké techniky v tehotenstve

Mäkké techniky možno absolvovať aj v tehotenstve, ale je nutné, aby žena o svojom stave informovala svojho terapeuta. Je to z toho dôvodu, že na tele je niekoľko reflexných bodov, ktoré by pri stimulácii mohli vyvolať predčasný pôrod. Mnohé masážne centrá, ale aj fyzioterapeuti ponúkajú nielen mäkké techniky, ale aj špeciálne upravenú tehotenskú masáž, kde je potrebné ženu polohovať a vyhnúť sa spomínaným reflexným bodom na tele. Tehotenská masáž pomôže žene sa uvoľniť fyzicky a psychicky a pomôžu jej s niektorými problémami v dôsledku tehotenstva, ak napríklad opuchnuté nohy, boľavé kríže a chrbát, stuhnutá šija, bolestiach hlavy ap. Masáž zlepší cirkuláciu krvi a lymfy a psychické uvoľnenie pomáha aj lepšiemu spánku. Ďalším benefitom je prevencia a zlepšenie stavu strií, keďže pri masáži sa zlepšuje aj pružnosť pokožky. Kontraindikáciou je rizikové tehotenstvo, vonkajšie a vnútorné infekcie, alebo chrípkové ochorenie či nachladnutie. 

Rozdiel medzi mäkkými technikami a klasickou masážou

Klasická masáž je najvyhľadávanejšou a najpoužívanejšou masérskou technikou. Zahŕňa rôzne formy piatich základných hmatov (roztieranie, trenie, hnetenie, tepanie a vibrácia) zoradené do masážnej zostavy. Často bývajú kombinované s ďalšími technikami. Terapeut zvolí spôsob prevádzania masáže, jej rýchlosť, tlak a poradie hmatov podľa požadovaného efektu. Na rozdiel od reflexnej masáže, pri klasickej využíva terapeut masážne prostriedky ako médium pre lepší kontakt a sklz, napríklad olej.  Mäkké techniky sú špeciálna liečebná masáž na uvoľnenie svalstva a odstránenie napätia v tkanivách. Je veľmi účinná, hlavne s posunom fascií na chrbte, pri stuhnutí svalstva. Fascie sú spojivové tkanivá v tele, ktoré spájajú jeho časti medzi sebou, je to väzivová blana, ktorá obklopuje každý sval. Fascia sa zahusťuje a tvrdne, ak je v nej chronické napätie. Mäkkými technikami sa uvoľňujú svalové spazmy, zalahnutie a kĺbové blokády. Dané miesto sa prekrví a uvoľní a takisto sa nimi povzbudí lymfatický systém. Takmer vždy po terapii mäkkými technikami, dôjde k okamžitej úľave. Bežné sú ale aj reakcie, ako pri iných masážach a má podobný účinok ako reflexná masáž chrbtice.

ČASTÉ OTÁZKY A ODPOVEDE

1.Kedy nemôžem absolvovať mäkké techniky?

Pri vírusových či zápalových ochoreniach, nádorových ochoreniach, kŕčových žilách, krvácavé ochorenia/vnútorné krvácania a otvorené rany.

2. Čomu sa vyhnúť pred absolvovaním mäkkých techník?

Aspoň hodinu predtým nejesť žiadne ťažké jedlá, nepožívať alkohol a iné návykové látky.