Svalové kŕče, natiahnutý sval na krku, deformácia krčnej chrbtice a bolesť v krížoch. To je len zlomok problémov, kvôli ktorým sa ľudia zverujú do rúk masérov. Masáž patrí k azda najstarším liečebným postupom v histórií ľudstva.
Ako často by sme mali chodiť na masáž?
Rôzne bolesti sa dajú pomocou masáže zmierniť, či dokonca odstrániť trením a hnietením. Masáž pomáha stuhnutému svalstvu na krku, uvoľňuje kŕče v lýtkach, ale lieči aj vážnejšie diagnózy. Ak máte bolesti a zdravotné problémy, je vhodné na masáž chodiť aspoň raz do týždňa. Úľava je cítiť hneď, ale problémy po jednej masáži nezmiznú. Ak cítite, že sa váš zdravotný stav zlepšil, je ideálne opakovať masáž aspoň 2x do mesiaca. Pokiaľ je telo v dobrom stave, stačí mu prevencia. Pre udržiavanie stáleho zdravia a funkcie orgánov v plnej funkčnosti je dobré absolvovať masáž aspoň raz do mesiaca. Užijete si tak svoju chvíľku rozkoše.
Ako si správne vybrať dobrého maséra?
Masér sa nás po celý čas dotýka v intímnej zóne, preto nám jeho dotyk musí byť v prvom rade príjemný. V neposlednom rade ide aj o psychickú terapiu. Veľmi dôležitá je dôvera k masérovi, preto sa spoľahnite na odporúčania známych a vyhľadajte čo najviac referencií. Prezrite si vopred masérovu web stránku, kde nájdete informácie o kvalifikácií, druhoch masáží a o cenách služieb. Kvalitný masér bude chcieť získať čo najviac informácií o vás a o vašich očakávaniach. Pri rozhovore vám vie doporučiť konkrétny typ masáže, podľa toho, čo chcete masážou riešiť. Vopred sa informujte na celý priebeh masáže.
Mala by dobrá masáž bolieť?
Ak sú niektoré oblasti tela zablokované, môže sa pri masáži vyskytnúť určitá bolesť. Tá je sprievodným javom uvoľňovania, no masáž ako taká by určite nemala bolieť. Určité hmaty môžu byť bolestivé, ale vykonávajú sa v závere masáže, keď je svalstvo uvolnené a prehriate. Človek by mal byť po masáži oddýchnutý, nie dobitý. Dobrý masér by mal vedieť bolestivé miesto uvoľniť bez toho, aby zákazník pociťoval väčšiu záťaž.
Vymasírovať sa viete aj sami!
Ide o takzvanú automasáž. Má to niekoľko výhod. Presne viete, ako hlboko a silno musíte pritlačiť, aby vám masáž priniesla úľavu. Problém lokalizujete na milimeter a masírujete tak dlho, než bolesť vymizne alebo kým bude znesitelnejšia. Takáto samomasáž je zadarmo, čo tiež celkom poteší.
Vlastnoručnou masážou si ľahko pomasírujete krk, plecia aj spánky. Pri krku postupujeme masírovaním zdola až nahor k lebke. Plecia najlepšie uvoľníte krúživými pohybmi. Spánky masírujte v smere hodinových ručičiek a po chvíli v protismere. Pomasírovať si takto môžete ktorúkoľvek časť tela, napríklad aj svaly chodidla a kŕče v chodidlách.
Ak máte aj vy kŕče v nohách, trápia vás svaly ramena, alebo pociťujete bolesť svalov na krku, neváhajte a navštívte maséra, či fyzioterapeuta. Ak vás bolesti netrápia, prídite sa uvoľniť. Masáž totiž blahodárne pôsobí aj na našu psychiku. Riešte alebo vyhnite sa tak vážnejším zdravotným problémom.