Prekonanie výziev hemiparézy: Ako fyzioterapia pomáha pri zlepšovaní pohybu a kvality života

Čo je to hemiparéza?

Termín hemiparéza je odvodený z latinských slov hemi - polovica, paresis - ochrnutie. Hemiparéza nie je choroba, ale neurologický stav, pri ktorom je z rôznych príčin pre pacienta nemožné pohybovať jednou stranou tela. Hemiparéza je sprevádzaná zníženou motorikou, silou a tiež čiastočnou paralýzou. Postihnutá je len jedna strana tela, teda horná i dolná končatina na jednej strane. Môže postihovať aj hlavu a tvár, ale tento stav nebýva tak viditeľný. Prejaviť sa môže ako:

  • Strata rovnováhy

  • Problémy s chôdzou

  • Narušená uchopovacia schopnosť 

  • Znížená presnosť v pohybe

  • Svalová únava

  • Znížená koordinácia

Príčiny vzniku hemiparézy

Centrálna nervová sústava (ďalej len CNS) riadi pohyb, vnímanie vzruchov z okolia, ako aj spracovanie týchto informácií. CNS prenáša impulzy do svalov a orgánov.  Porucha v tomto zložitom systéme môže vplývať na jednu zo základných funkcií CNS, ako napríklad pohyb, ktorý sa buď stáva náročnejším, alebo úplne nemožným. Príčin je niekoľko a sú veľmi rôzne. Jednou z nich môže byť poranenie miechy a teda nervov, ktoré prenášajú vzruchy do svalov a spôsobujú ich slabosť.  Miechu môže poškodiť aj iná závažnejšia diagnóza, ako rakovina alebo roztrúsená skleróza.  Ďalej mŕtvica, cievna mozgová príhoda môže viesť k poklesu sily, čiastočnej alebo úplnej paralýze tela. Sú prípady, kedy je paralýza iba dočasná a postihnutá osoba nadobudne vďaka rehabilitácii mobilitu naspäť. Závisí to však do rozsahu poškodenia.  Jednou z príčin hemiparézy u detí býva aj detská mozgová obrna. Najčastejšie má spastickú formu a takmer polovica malých pacientov trpí aj epileptickými záchvatmi a mentálnou retardáciou. Vhodnou rehabilitačnou metódou v tomto prípade je Vojtova metóda.

Diagnostika

Pri diagnostike sa postupuje klasickým štýlom, kedy lekár rozhovorom zisťuje u pacienta anamnézu. V prípade mŕtvice či nehody, alebo inej neznámej príčiny sa používajú zobrazovacie metódy, ktoré určia pôvod, ako aj rozsah poškodenia. 

Typy hemiparézy

Mozgové hemisféry riadia telo diagonálne, to znamená pravá mozgová hemisféra riadi ľavú stranu a naopak. Hemiparézy sa rozdeľuje podľa toho, na ktorej strane mozgu sa nachádza lézia. 

  • Hemiparéza na ľavej strane

Postihnutá je pravá mozgová hemisféra a teda pohyb je obmedzený na ľavej strane tela.

  • Hemiparéza na pravej strane

Postihnutá je ľavá mozgová hemisféra a teda pohyb je obmedzený na pravej strane tela.

  • Infantilná hemiparéza

Infantilná teda detská hemiparéza postihuje novonarodené deti v dôsledku vrodeného poškodenia mozgu alebo k nemu dôjde pri pôrode.

Liečba

Pre úspešnú liečbu je nutné nájsť príčinu tohto stavu a po jej odstránení je veľká šanca, že sa pohyblivosť obnoví. Doba liečenia je veľmi individuálna a záleží od mnohých faktorov. Závisí od rozsahu poškodenia, ako aj vhodne zvolenej liečby a v neposlednom rade od odhodlania pacienta. Veľmi dobré výsledky dosahujú pacienti vďaka rehabilitačnému cvičeniu pod dohľadom fyzioterapeuta. Pacienti opätovne získajú kontrolu nad svojimi svalmi a pohybom. Je však nutné posilniť svalovú hmotu a motoriku. S počiatku možno budú musieť používať rôzne ortopedické pomôcky, ale postupne ich telo zosilnie natoľko, že nebudú nutné. 

Význam včasnej intervencie: Ako fyzioterapia môže pomôcť pri obnove pohybu a funkčnosti

Čas zohráva dôležitú rolu v procese liečenia. Obzvlášť ak ide o hemiparézu v dôsledku úrazu alebo mozgovej porážky. Čím skôr sa človeku dostane lekárskeho ošetrenia a odstráni sa príčina, tým skôr dôjde k odstráneniu symptómov. 

Ciele fyzioterapie pri hemiparéze

Úlohou fyzioterapie je, zlepšiť poškodené funkcie, udržať zachované funkcie a spomaliť progresiu paralýzy.  Obnovenie pohybu

  • obnoviť poškodené a/alebo stratené funkcie.

Posilnenie svalov

  • posilniť svaly tak, aby došlo k zlepšeniu poškodených funkcií, udržaniu zachovaných funkcií a spomaleniu progresie paralýzy.

Zlepšenie koordinácie

  • koordinácia v pohybe je pre bežný život mimoriadne dôležitá. 

Ďalšími cieľmi fyzioterapie je nahradiť stratené funkcie a takisto dosiahnuť čo možno najväčšiu možnú nezávislosť v pohybe.

Metódy fyzioterapie pri hemiparéze

Pri liečbe hemiparézy sa používajú rôzne fyzioterapeutické metódy. Modifikovaná fyzioterapeutická terapia - pacient pri nej aktivuje postihnuté časti tela a zlepšuje sa tak prepojenie mozgu a tela. Posilňuje svaly, zlepšuje koordináciu a v prípade úplnej straty niektorej z funkcií sa pacient naučí nahradiť ju iným spôsobom.  Elektrická stimulácia - známa tiež ako elektroliečba, pri ktorej sa na postihnuté svaly umiestnia elektródy, ktoré jemným elektrickým prúdom stimulujú svalové vlákna a tie sa vďaka tomu striedavo zapájajú a uvoľňujú. Mnohé z týchto prístrojov je možné zakúpiť a používať aj doma.  Vizualizácia pohybu - možno to znie neuveriteľne, ale aj predstavovanie si pohybu v postihnutej časti tela, aktivuje časti mozgu a nervy, ktoré daný pohyb riadia, akoby k pohybu skutočne dochádzalo. Ide o účinnú terapiu pokiaľ sa používa v kombinácii s ďalšími metódami.  Zapojenie opačnej strany tela - v prípade, že je postihnutá iba jedna strana tela je možné ju pohybu naučiť pomocou pohybu v opačnej strane tela. Pravá a ľavá strana tela sa zrkadlia a to, čo sa učí jedna strana sa učí aj druhá.  Ortopedické pomôcky - používanie pomôcok ako barle, výstuhy a vozíky, to všetko môže pacientovi pomôcť postupne nadobudnúť silu a motoriku k samostatnému  pohybu. 

Fyzioterapia ako dlhodobý proces

Pri liečbe tohto typu poškodenia je mimoriadne dôležitá trpezlivosť s procesom, ako aj aktívna účasť pacienta. Rehabilitácia sa začne okamžite, ako je to možné a pacient v nej pokračuje dlhodobo, aj po návrate základných funkcií, aby sa dosiahol, čo možno najlepší výsledok. 

Autor

MUDr. Jozef Staríček
MUDr. Jozef Staríček
Lekár FBLR / Ortopéd
  • Vzdelanie: Vzdelaný na Lekárskej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave (1963 – 1969)

  • Atestácia: v obore balneológie a liečebnej rehabilitácie, ortopédie, pediatrie, akupunktúry a telovýchovnom lekárstve.

  • Medicínska prax: 45 rokov praxe z toho 10 rokov ako lekár v arabskom svete. Dokáže hovoriť s pacientom v 4-och jazykoch (Angličtina, Nemčina, Ruština a Arabčina). Problematike sa venuje komplexne v spolupráci s lekármi, fyzioterapeutmi a inými odborníkmi v rámci PROFY.