Torticollis: Stuhnutá šija u dieťaťa. Príznaky, cviky a liečba

Torticollis, alebo stuhnutá šija, kedy je hlava naklonená na stranu a dopredu, sa môže vyskytnúť u dospelých, ale aj malých bábätiek. U malých detí je zväčša spôsobená nevhodnou polohou v brušku, alebo náročným pôrodom. V tomto článku si povieme, prečo torticollis u malých detí vôbec vzniká a čo robiť, aby sa stav zlepšil. 

Čo je torticollis?

Názov diagnózy pochádza z dvoch latinských slov: tortus, čo znamená stočený, zrotovaný a collum, čo znamená krk. Ako sme spomenuli vyššie, ide o stuhnutie svalov krku a šije, čo spôsobuje naklonenie hlavy do strany a dopredu.  Možno ste už niekedy zažili, že ste sa ráno zobudili s boľavým krkom a šijou a otočenie hlavy bolo náročné a bolestivé, pretože ste spali v neprimeranej polohe alebo na nevhodnom vankúši.  U bábätiek je to spôsobené nesprávnou polohou v brušku, alebo náročným pôrodom. Vtedy ide o vrodenú torticollis. Dobrou správou je, že u bábätiek túto diagnózu nesprevádza žiadna bolesť. Ak sa tento stav objaví u dieťaťa až po pôrode, nazýva sa získaná torticollis a môže byť prejavom iných závažnejších ochorení, zápalových ochorení v krčnej oblasti, blokádach v oblasti krčnej chrbtice, úrazoch krčnej chrbtice, či pri niektorých chorobách centrálnej nervovej sústavy.

Čo spôsobuje torticollis?

Na oboch stranách krku máme dlhé svaly, ktoré sa upínajú od ucha až ku kľúčnej kosti, zvané kývače hlavy (sternocleidomastoid, alebo skratka SCM). Pri tejto diagnóze je práve tento sval na jednej strane krku skrátený. Ako sme uviedli vyššie, nesprávna poloha v brušku, alebo náročný pôrod, pri ktorom lekári použijú kliešte, alebo iné nástroje na vytiahnutie bábätka z pôrodných ciest, môžu viesť k tejto diagnóze. 

Symptómy 

Spočiatku si nemusíte u svojho bábätka vôbec nič všimnúť. Prvé príznaky sa môžu objaviť až okolo 6-8 týždňa, kedy už bábätko získava väčšiu kontrolu nad pohybom hlavy.  Medzi najčastejšie príznaky patrí:

  • Hlavička dieťaťa je naklonená na jednu stranu a brada smeruje k opačnému ramenu. Až u 75% detí je postihnutá pravá strana krku.

  • Hlavička sa len s ťažkosťami otáča do strán alebo hore a dole. 

  • Na krčných svaloch u bábätka možno nahmatať mäkkú hrčku. Nie je nebezpečná a väčšinou sa stratí do 6 mesiacov.

  • Bábätko sa na vás zväčša díva cez rameno a nesleduje vás očami keďže by si to vyžadovalo otáčanie hlavy. 

  • Obmedzenie sa prejaví aj pri kojení, pretože bábätko preferuje len jednu stranu.

  • Pre bábätko je náročné otočiť hlavičku smerom k vám a pohyb je preň náročný. 

  • Ak sa s týmto stavom nič nerobí, môže dôjsť k splošteniu hlavičky na jednej strane, keďže dieťatko nemení polohu hlavy prirodzene. Tento stav sa nazýva plagiocefália a písali sme o ňom v článku, prečo je dôležité, aby dieťatko ležalo na brušku.

Čo robiť?

Ak si u svojho dieťaťa všimnite niektorý z príznakov, navštívte lekára. Ten vás môže odporučiť na ďalšie vyšetrenia zobrazovacou metódou, napr. röntgen. Jedno z piatich bábätiek s touto diagnózou má tiež problém s bedrovým kĺbom. Prípadne je táto diagnóza spojená s ďalšími ochoreniami ako infekcie, zlomeniny, alergie, alebo dokonca genetické poruchy ako Downov syndróm.  Naklonená hlavička a neschopnosť bábätka ju otáčať bude mať dopad aj na ďalšie stupne psychomotorického vývoja - ľah na brušku, otáčanie sa z chrbta na bruško, lozenie, štvornožkovanie a aj chôdzu. Preto neotáľajte s návštevou lekára či fyzioterapeuta. Čím skôr sa problém definuje a nájde sa vhodná liečba, tým rýchlejšie sa bábätko zotaví.  Bez liečby môže mať vaše dieťa problém s nasledovnými úkonmi:

  • Menšia kontrola nad pohybom hlavičky.

  • Obmedzený rozsah pohybu na postihnutej strane a neschopnosť sledovať pohľadom okolie na danej strane.

  • Oneskorené sedenie a chôdza.

  • Problém s kŕmením.

  • Nedostatočná rovnováha tela.

  • Problém s lozením a štvornožkovaním.

  • Otáčanie sa len na jednu stranu.

Ako pomôcť bábätku s torticollis doma? 

Najlepšou a najbezpečnejšou stratégiou liečby torticollis je dosiahnuť uvoľnenie a strečing postihnutých svalov.  Lekári a fyzioterapeuti vás naučia špecifické cviky, ktoré je potrebné robiť každý deň. Tie pomôžu s predĺžením a uvoľnením stuhnutých svalov krku a naopak posilniť svaly na protiľahlej strane.  Pár tipov pre rodičov na doma:

  • Pri kŕmení dajte dieťatko na menej preferovanú stranu, aby bolo nútené hlavičku otočiť do strany, ktorá je preň náročnejšia. 

  • Obľúbené hračky rozmiestnite tak, aby bolo nútené sa za nimi otáčať a pohnúť smerom, ktorý je preň menej prirodzený. Ideálne sú hračky so zvukom a svetlom, ktoré zaručene pritiahnu jej/jeho pozornosť.

  • Povzbuďte ich hrať sa so svojimi rukami a nohami. Bábätká radi spájajú ruky a tiež nohy, ktoré následne pritiahnu k rukám. Tak si budujú svalstvo stredu, potrebné na ďalší vývoj pohybu. 

  • Doprajte im dostatok času na brušku. Táto poloha je výborná na posilnenie svalov chrbta, brucha a krku a predchádza sa tak splošteniu hlavičky. Ideálne by mali byť na brušku aspoň 15 minút 4-krát denne. Tipy, ako dostať svoje bábätko na bruško, nájdete v našom článku

  • Keď ukladáte dieťa na spánok do postieľky, položte ho tvárou k stene. Deti sa zväčša radšej dívajú smerom do miestnosti, takže táto poloha ich donúti otočiť sa. Nezabudnite svoje dieťa na spánok vždy položiť na chrbát, aby ste predišli syndrómu náhleho úmrtia.    

  • Polohovať dieťa na postihnutú stranu, pričom sa medzi hlavičku a plecia umiestni tvrdý vankúš.

Ako vidíte, všetky tieto tipy majú spoločnú jednu vec: podporiť dieťa k pohybu aj tým spôsobom, ktorý je preň menej prirodzený a možno aj obtiažny. Najčastejšie sa k tomu využíva stimulácia zrakom, keďže ide o najdominantnejší zmysel a dieťa je ním do veľkej miery motivované k pohybu. Možno bude vaše dieťa aj plakať, pretože to je jediný spôsob, ako dať najavo, že sa mu “hra” nepáči. Buďte trpezlivý, láskavý a vytrvalý. 

Cviky na detskú torticollis

Necvičte podľa videí na internete, ani podľa rád iných mamičiek, nech už iným deťom pomohli akokoľvek dobre. Je nutné navštíviť fyzioterapeuta, ktorý vám poskytne odborné rady, ukáže vám, ako s dieťatkom správne cvičiť a môže pomôcť aj mäkkými technikami na uvoľnenie stuhnutých svalov. Cviky vám musí ukázať vyškolený fyzioterapeut, neexistuje totiž univerzálny recept. Najčastejšie sa však u detí používa Vojtova metóda a neskôr sa môže odporučiť aj plávanie. Ak sa detská torticollis diagnostikuje a podchytí včas a s bábätkom cvičíte poctivo každý deň, zlepšenie môže nastať už do dvoch mesiacov, najneskôr šiestich.

Autor

MUDr. Jozef Staríček
MUDr. Jozef Staríček
Lekár FBLR / Ortopéd
  • Vzdelanie: Vzdelaný na Lekárskej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave (1963 – 1969)

  • Atestácia: v obore balneológie a liečebnej rehabilitácie, ortopédie, pediatrie, akupunktúry a telovýchovnom lekárstve.

  • Medicínska prax: 45 rokov praxe z toho 10 rokov ako lekár v arabskom svete. Dokáže hovoriť s pacientom v 4-och jazykoch (Angličtina, Nemčina, Ruština a Arabčina). Problematike sa venuje komplexne v spolupráci s lekármi, fyzioterapeutmi a inými odborníkmi v rámci PROFY.