Totálna endoprotéza bedrového kĺbu je operačný zákrok, počas ktorého sa oba poškodené bedrové kĺby nahradia biomechanickou protézou nahradzujúcou prirodzený kĺb. Prvé operačné zákroky výmeny kĺbov sa datujú od roku 1979, odkedy môžeme sledovať progresivitu procesu, zlepšenie aplikovaných materiálov či efektívnejší pooperačný manažment. Dôvodom pre totálnu endoprotézu bedrového kĺbu je jeho nenávratné poškodenie (spravidla poškodenie IV. stupňa) a najmä neznesiteľná bolesť obmedzujúca pacienta v bežných činnostiach. 

 

Väčšina operovaných pacientov prevyšuje vek 60 rokov, avšak objavuje sa čoraz viac prípadov pacientov v produktívnom veku. 

 

Totálna endoprotéza bedrového kĺbu – operácia

Voperované aparáty zabezpečujú rôzny uhlový pohyb, znesú určité tlakové aj trhacie zaťaženie, pričom ich úlohu vidíme v stabilizácií a podpore spoja medzi krížovou chrbticou a dolnými končatinami. Materiál z ktorého je protéza vytvorená spája kov, plast či špeciálne vlákna zabezpečujúce dostatočnú tuhosť umelého kĺbu, ale zároveň aj jeho malú váhu. 

 

Endoprotéza bedrového kĺbu je hraničným riešením vo vážnych prípadoch, v ktorých nepomôže alternatívna ani konzervatívna liečba. Pacienti kvôli vznikajúcej bolesti degradovaného bedrového kĺbu nemôžu spávať, dokonca nebadajú ani účinok užitých analgetík. 

 

Pooperačný manažment 

Pooperačný manažment zohráva veľkú rolu pri prinavrátení pohyblivosti nie len bedrového kĺbu, ale aj dolným končatinám. V prípade, že je pohyb zahrňujúci bedrový kĺb bolestivý je takmer nemožné pohybovať inou časťou dolných končatín. Po operácií – totálnej endoprotéze bedrového kĺbu – začíname základnými pohybmi umožňujúce elementárne činnosti, ako napríklad pretočenie sa na druhú stranu a pod. 

 

Okrem liečebného telocviku – rehabilitačné cvičenie, môžeme využiť rôzne typy alternatívnej liečby. Najúčinnejšou je magnetoterapia. Prvé dni prežije pacient v nemocnici, a to na chirurgickom, ortopedickom či traumatologickom oddelení, podľa diagnózy či stavu operácie. S prvotným cvičením pomôžu rehabilitačné sestry, ktorých úlohou je aj edukatívna zložka cvičenia, a to naučiť jednotlivé zostavy pacienta pre domácu liečbu. 

 

Cviky po operácií totálnej endoprotézy bedrového kĺbu

Základom je nácvik elementárnych pohybov a polôh, ktoré nespôsobujú bolesť ani neprimeraný tlak na operované miesto. Cvičebné jednotky sú pridelené pacientom podľa zložitosti a priebehu operácie, vitality či aktuálneho stavu. Nikdy sa liečebný telocvik vo forme prvotných rehabilitačných cvičení nevykonáva napriek bolesti pacienta. Medzi základné zostavy patrí: 

 

 

 • Cviky v ľahu na brucho 

 

 1. Sťahovať sedacie svalstvo – vykonávame podľa bolestivosti
 2. Zapierať sa o špičky
 3. Prepínať kolenného kĺbu

 

 • Cviky v ľahu na chrbte
 1. Napnúť stehenné a lýtkové svaly pri vystretých končatinách 
 2. Polkruhy členkami
 3. Naťahovanie špičiek prstov k hlave
 4. Striedavo krčiť kolená
 5. Striedavo zdvíhať dolnú končatinu 
 6. Pokrčiť kolená a zdvíhať zadok od podložky

 

Magnetoterapia – nástroj fyzioterapie

Pooperačná liečba zahŕňa nie len dynamické prvky vo forme mechanickej rehabilitácie, ale aj vo forme statického pôsobenia síl. Medzi fyzikálnu terapiu, ktorú vo všeobecnosti využívame najčastejšie pri operovaných fraktúrach, zaraďujeme magnetoterapiu. Narozdiel od zvyšných fyzikálnych terapií môžeme prispieť k vitalite mäkkých tkanív bez toho, aby sme spôsobili dislokáciu aplikovanej protézy, či nepriaznivý tepelný efekt. 

 

Po totálnej endoprotéze bedrového kĺbu využívame nízkofrekvenčnú pulznú magnetoterapiu s frekvenciou 10-50 Hz, ktorá sa využíva pre svoje hojacie účinky. Základným princípom je generovanie elektrostimulačných pulzov, ktoré zlepšujú krvný obeh a tým priamo vplývajú na rýchlosť procesu hojenia. 

 

Magnetoterapiu môžeme využiť aj pred operačným zákrokom s frekvenciou 4-10 Hz. 

 

Odporúčania pre pacientov po operácií bedrového kĺbu

 

 • Neseďte v mäkkých či hlbokých kreslách – vyhľadávajte tvrdšie povrchy
 • Nevykonávajte drepy či sed s uhlom väčším než je 120 stupňov
 • Vyhnite sa prekladaniu nohy cez nohu, zdvíhaniu a noseniu ťarchy ťažšej ako 5 kg
 • Prvých 6 týždňov po operácií nešoférujte automobil
 • Pri obúvaní sa používajte obuvák s dlhou rúčkou, nenaťahujte sa za špičkami nôh 
 • Cvičte predpísané zostavy v pravidelných intervaloch 
 • Absolvujte pravidelné návštevy u ortopéda – nutnosť informovať špecialistu aj pri malej zmene stavu 

 

 

Poraď sa s našimi skúsenými fyzioterapeutmi