Kegelove cviky pomohli miliónom žien a mužov po celom svete bojovať s problémom inkontinencie. Viete však kto tieto cvičenia vymyslel? Bol to práve pán Arnold Kegel, ktorý sa narodil v roku 1894 a pôsobil ako gynekológ v USA. Počas svojej kariéry gynekológa sa stretol s viacerými prípadmi inkontinencie, ktorých príčinou bol pôrod detí. 

 

Prvým objavom Dr. Arnolda Kegela bol Kegelov perineometer, ktorý bol zložený z pružnej membrány. Pružná membrána bola po vložení do vagíny sťahovaná a sila sťahu bola prenášaná na dialógový displej. V prípade, že displej vyhodnocoval hodnotu menšiu ako 20mm (schopnosť svalov panvového dna stiahnuť membránu na 20mm) jednalo sa o oslabenie svalového dna. 

 

Arnold Kegel, Kegelove cviky a jeho poslanie

Arnold Kegel venoval viac ako 18 rokov výskumu inkontinencie a oslabeným svalom panvového dna. Počas svojej kariéry gynekológa napísal zväzok svojich poznatkov, ktoré vložil to knihy A Nonsurgical Method of Increasing the Tone of Sphincters and their Supporting Structures’. Jeho poznatky dopomohli k tomu, že si čoraz viac lekárov začalo uvedomovať to, ako veľmi ovplyvňujú svaly panvového dna celé telo. Dnes už vieme, že svaly panvového dna sú súčasťou hlbokého stabilizačného systému, a to aj vďaka objavom Dr. Arnolda Kegela. 

 

Výsledky Kegeloveho perineometra priniesli viac ako 93% úspešnosť v liečbe inkontinencie. Pacientky sťahovali svaly panvového dna na dennej báze pomocou Kegeloveho perineometra, a tým ich aj posilňovali. Ďalší progres nasledoval aj po roku 1950 a Kegelove cviky stále podliehajú novým inováciam. Hoci cviky v priebehu rokov variovali, princíp, ktorý objavil Dr. Arnold Kegel stále zostávajú rovnaké. Vďaka týmto cvikom dodnes liečime močovú inkontinenciu. 

 

Trpíte únikom moču? Vedeli ste o tom, že si dokážete pomôcť aj sami?  Navštívte náš workshop a naučte sa kontrolovať vaše panvové dno a s ním aj inkontinenciu. Navštívte nás 9.10. v Bratislave a 16.10. na prevádzke v Trnave. Bližšie informácie vám poskytneme na telefónnom čísle.

Aký užitočný bol tento príspevok?

Kliknutím na hviezdičku ohodnotíte článok

Priemerné hodnotenie 5 / 5. Počet hlasov: 2

Zatiaľ žiadne hodnotenie! Buďte prvý, kto ohodnotí tento príspevok.

MUDr. Jozef Staríček
Web | +

Odborné vzdelaný na Lekárskej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave (1963 – 1969)
Atestovaný v obore balneológie a liečebnej rehabilitácie, ortopédie, pediatrie, akupunktúry a telovýchovnom lekárstve.

Medicínska prax: 45 rokov praxe z toho 10 rokov ako lekár v arabskom svete. Dokáže hovoriť s pacientom v 4-och jazykoch (Angličtina, Nemčina, Ruština a Arabčina). Problematike sa venuje komplexne v spolupráci s lekármi, fyzioterapeutmi a inými odborníkmi v rámci PROFY.