Mnoho z nás prekvapujú počas dňa nepríjemné bolesti chrbtice. Z dlhodobého hľadiska je najlepšie tento problém riešiť s lekárom a fyzioterapeutom, keďže v prvom rade je potrebné určiť príčinu bolestí. Ako ale bolesť eliminovať z krátkodobého hľadiska, keď si chceme od bolesti uľaviť ihneď? Prečítajte si nasledovné riadky 10. cvikov na bolesti chrbta a cvikov na skoliózu chrbtice.

1. Zdvíhanie panvy

Tento cvik je veľmi účinným cvikom na kríže a zároveň posilňuje panvové dno. Ľahnite si na chrbát. Nohy pokrčte tak, že vaše chodidlá budú hneď vedľa hamstringov. Postupne panvu dvíhajte nahor. Pri cviku je potrebné mať sústavne stiahnutý zadok a pohyby vykonávať pomaly. Na začiatku postačí 1 séria po 15 opakovaní. Postupne série znásobujte.

2. Mačací chrbát

Týmto známym cvikom si dokonale uvoľníte celú chrbticu a zároveň svaly chrbta aj posilníte. Dbajte pri ňom na správne dýchanie a opakujte ho pomaly cca 8 až 10x.

3. Kobra

Kobra je jedným z najznámejších cvičení na chrbticu  a cvičí sa aj v jóge. Okrem toho, že svalstvo uvoľňuje, zároveň posilňuje svalstvo ramien, ktoré môže byť tiež príčinou bolestí chrbtice. Opakujte ju 10 krát.

4. Mostík

Ak si chcete posilniť oslabené svaly dolnej časti chrbta a brucha, mostík je jedným z účinných cvikov na chrbát proti bolesti. 1 séria cvikov po 10 opakovaní bude na začiatok stačiť.

5. Otáčanie hlavy do strán a zakláňanie

Ďalším chrbticovým cvikom je hýbanie hlavy dopredu, dozadu a do strán. Výborne uvoľní a natiahne svalstvo v oblasti krčnej chrbtice. Tieto cviky na chrbát môžete robiť kedykoľvek počas dňa postojačky aj v sede.

6. Rotovanie v spodnej časti chrbtice

Rotácia v driečnej chrbtici je výborným strečingovým cvikom. Tieto pohyby vám pomôžu natiahnuť veľký sedací sval a spodné svaly chrbta. Ľahnite si na zem a pri cvičení sa uistite, že počas presúvania nohy na druhú stranu skrz telo nedvíhate zo zeme ramená. Pri bolestiach chrbta cvik určite pomôže.

7. Statické dvíhanie nôh v ľahu

Ľahnite si na zem a nohy vyložte na stoličku, pričom kolená sú zohnuté. Statické dvíhanie nôh v ľahu pomáha dolnej časti chrbtice tým, že vyvíja na chrbát väčší vertikálny tlak. Vykonávajte tento cvik na chrbát doma po dobu 15 až 20 minút.  

8. Strečing sedacích svalov

Pri tomto cviku na chrbticu vystrite chrbát na rovnej podložke. Pritiahnite chodidlo jednej nohy popod koleno druhej a v tejto polohe začnite pritláčať obe nohy ku hrudníku. Cvik natiahne sedacie svaly a svaly dolnej časti chrbtice. V polohe vydržte 15 až 30 sekúnd, následne uvoľnite.

9. Ľah na fitlopte

Ak máte poruke fitloptu, použite ju na strečing, ktorý perfektne ponaťahuje chrbát a oslobodí vás od bolesti. Ľahnite si na loptu bruchom dole a ostaňte v ľahu na vrchu fitlopty tak dlho, ako sa na to cítite.

10. Hyperextenzia na fitlopte

Znova si vezmite veľkú fitloptu a ľahnite si na ňu bruchom. Začnite tým, že si obe ruky dáte za hlavu. Potom klesajte ramenami dolu pred loptu. V polohe kde cítite úplné predĺženie svalov zastavte a následne sa dostaňte do pôvodnej polohy.

Príďte sa poradiť zdarma >>>>

Aký užitočný bol tento príspevok?

Kliknutím na hviezdičku ohodnotíte článok

Priemerné hodnotenie 0 / 5. Počet hlasov: 0

Zatiaľ žiadne hodnotenie! Buďte prvý, kto ohodnotí tento príspevok.

MUDr. Jozef Staríček
Web | +

Odborné vzdelaný na Lekárskej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave (1963 – 1969)
Atestovaný v obore balneológie a liečebnej rehabilitácie, ortopédie, pediatrie, akupunktúry a telovýchovnom lekárstve.

Medicínska prax: 45 rokov praxe z toho 10 rokov ako lekár v arabskom svete. Dokáže hovoriť s pacientom v 4-och jazykoch (Angličtina, Nemčina, Ruština a Arabčina). Problematike sa venuje komplexne v spolupráci s lekármi, fyzioterapeutmi a inými odborníkmi v rámci PROFY.